Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poradna

ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Poraďte se s Kateřinou Novotnou, spoluzakladatelkou Akademie rodičovství , lektorkou a autorkou kurzů pro rodiče a dospívající děti. V soukromé praxi řeší problémy s výchovou dětí a pomáhá nastartovat změny v rodinách – aby se jim spolu dobře žilo. Když se zrovna nevěnuje své rodině, superviduje případy svých kolegů terapeutů, koučů i asistentek v domově pro mentálně postižené.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Hranice a důslednost
Dobrý den, jako matka dvou synů se zájmem čtu dotazy zde ve Vaší poradně a děkuji Vám za podnětné odpovědi. Chtěla bych Vás požádat, zda byste mi z nekonečné nabídky knih s rodičovskou/pedagogickou tématikou mohla nějaké tituly doporučit... A také bych moc potřebovala konkretizovat Vaši radu Hance: "A když zase příště bude testovat nastavené hranice a věřte, že bude, je třeba být jen laskavá a důsledná při jejich dodržování. " Co to prosím znamená? Jak tedy má rodič např. postupovat, když dítě překročí stanovené hranice .. předpokládám, že tresty nejsou správným výchovným nástrojem a vím, že univerzální nástroj neexistuje, protože každé dítě i každý rodič je jiný... Jak si tedy dodržování hranic prosadit? Jak být důsledný? Děkuji. - otázka upravena poradcem
Viola
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Dobrý den Violo,


jé to je moc milé, dozvědět se, že čtete mé odpovědi a že jsou pro vás inspirací. Moc mě to povzbudilo - díky.


Osobně si myslím, že děti, výchova, rodiče, celé rodiny a jejich příběhy/životy jsou natolik rozmanité (nikdy mě nepřestávají fascinovat a zajímat), že je nelze snadno obsáhnout. Souhlasím s rodiči, kteří říkají, že oni jsou jedineční a jejich děti také a někdo cizí může jen těžko vědět co je pro ně nejlepší. Navíc známe to obě – těch situací kolem dětí je denně tolik a v čase se mění, že sice jednou radou pořešíme téma „xy“, ale zítra tu bude téma nové a čím více dětí tím je situace složitější a náročnější – proto v Akademii rodičovství neradíme rodičům jak vychovávat jejich děti.


Mohu za sebe říci, že mám ráda knížky s rodinnou tématikou od psychoterapeutky Insoo Kim Berg, zakladatelky rodinné terapie Virginii Satir, Betty Lou Bettner – Odvaha žít svůj život, ale i více známější mezi rodiči Naomi Aldortovou – Vychováváme děti a rosteme s nimi.


Co se týká důslednosti to je veliké téma. Nejenom v kurzech Akademie rodičovství (my tomu věnujeme celé 3 hodiny intenzivní práce a mohli bychom i více). Máte-li možnost přijít na kurzy – můžeme toto téma probrat do hloubky. Pro mě důsledná znamená takový přístup k dítěti, kdy dítě ví, co od nás může očekávat, jsme pro něj hodně transparentní, často s ním jednáme na základě domlouvání se. Jsme pro dítě spolehliví. Ono se může cítit bezpečně, přemýšlí o nás, že ho nepodrazíme. Vede to k důvěrným vztahům (o ty nám v Akademii jde - mít fajn vztahy s dětmi dnes i v budoucnu).


Důsledný rodič si uvědomuje, že on sám je vzorem, modelem, učitelem svému dítěti. Jestliže něco řekne, tak to také dodrží. Je tedy ve svém chování důsledný. Rodiče si často stěžují, že sami mají potíž býti důslednými, protože jim z pusy vyletí slova, která pak nejsou schopni dodržet. (do konce týdne se nebudeš dívat na večerníček) Tady pomůže jednoduché pravidlo. “Říkejte dětem jenom to, co jste schopni dodržet”. A není to vždy lehké, protože my k sobě také býváme častěji kritičtí/přísní nežli důslední a laskaví.


Co se týká trestů. V Akademii s rodiči řešíme otázku – co se dítě tresty učí. Jak má dítě pochopit slova „ne, ne bouchat se nesmí“ a zároveň dostane přes zadek/ručičku. Co si z toho vybere? Slova nebo činy?  Jestli vás zajímá, jaké modely se dítě učí odměnou a testem – doporučuji blog Akademie rodičovství. Zde jsou na toto téma zajímavé články.  Nebo můžete sledovat další příspěvky i přes náš Facebook.


Přeji vám, synům a celé vaší rodině vše dobré. A díky.

Srdečně, Katka


mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.