Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rodičovská poradna Kateřiny Novotné

Poradna

ilustrační snímek

Na otázky odpovídá

Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...

Poraďte se s Kateřinou Novotnou, spoluzakladatelkou Akademie rodičovství , lektorkou a autorkou kurzů pro rodiče a dospívající děti. V soukromé praxi řeší problémy s výchovou dětí a pomáhá nastartovat změny v rodinách – aby se jim spolu dobře žilo. Když se zrovna nevěnuje své rodině, superviduje případy svých kolegů terapeutů, koučů i asistentek v domově pro mentálně postižené.

Nejvíce se ptáte

Poraďte se také

Poraďte se také


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

*Označené položky jsou povinné.

Dětský vzdor
Dobrý den, chtěla bych Vás moc poprosit o radu, jak jednat s pětiletou dcerkou a vzdorem. Scény se začaly objevovat asi před rokem.Když se rozzlobí, utíká, odmítá komunikovat, nechce o tom vůbec hovořit, odvrací se. Čerstvý příklad:na autobusové zastávce jsem jí řekla, aby mladšímu bratrovi (3 roky)něco nedělala, protože se mu to nelíbilo a plakal. Neposlechla. Posadila jsem ji tedy na lavičku v budce. Vyběhla ven a běžela za zastávku. Řekla jsem jí, ať se hned vrátí, protože je to nebezpečné. Neposlechla, ani když jsem zakřičela.Když jsem ji odnesla do budky, lehla si na zem a já vůbec nevěděla, co s ní.Toto se děje cca rok a spíše to nabírá grády.Když má zlost, křičí na mě a mně to vadí,tím spíše před lidmi.Dávám jí, pokud je to možné,čas(chápu, že to nejde hned),ale ani později už to nechce rozebírat a zamlouvá téma.Povahově má sklony k hysterii a nikdy nebyla moc mazlivá. Ale vím, že uvnitř je citlivá hodně a zdá se mi, že je ze svých reakcí pak sama nešťastná.Jak jí mohu pomoci?
Janina
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...
Dobrý den Janino,
 

děkuji vám za vaši otevřenost. První, co mě napadlo – škoda, že se nemůžeme potkat a všechno v klidu probrat. Kdybyste měla možnost stavit se za námi v Akademii rodičovství – budu ráda. Vždycky přemýšlím, kolik toho napsat a jak. Moc bych vás chtěla podpořit a ujistit vás ve vaší mateřské roli. Milujete své děti a děláte pro ně to nejlepší co umíte. Ptáte se, zajímáte se a hledáte odpovědi na své otázky – to je báječné.


Ptáte se na radu. Zkusím pár svých postřehů a nápadů:


Jak asi intuitivně cítíte tresty narušují vztahy, poškozují oblast rozvoje osobnosti. Přes pocity nepochopení, zklamání, zlomení dítěte až ke ztrátě důvěry. Chápu to tak, že v naší společnosti jsou tresty součástí výchovy, na druhou stranu již víme, že mají negativní dopady na sebeúctu dětí. Děti vychovávané metodou „cukru a biče“ pak mohou být bojácné, ustrašené (jsou vnitřně nejisté), zažívají pocity bezmoci, bezvýznamnosti, snaží se vyhýbat chybám, případné chyby maskovat, mají tendence lhát a vinit za průšvihy cokoliv/kohokoliv.  


Doporučila bych vám co nejvíce dceru oceňovat – všímat si pozitivních věcí a o těch hodně hovořit. Jasně a popisně, aby věděla, co je dobře, co se vám líbí. Ona dělá všechno proto, abyste vy i manžel byli spokojení s jejími výsledky – snaží se vám vyhovět. Jen neví jak. „vidím, že si hraješ s bráchou a kostkami – to se mi moc líbí, jak ….“


Zaujalo mě, v tom, co píšete: „Neposlechla, ani když jsem zakřičela“ x „Když má zlost, křičí na mě a mně to vadí, tím spíše před lidmi.“ Mě to připadá dost podobné. Vy občas křičíte na dceru, když máte o ní strach, nebo zlost a ona křičí na vás. Vám to vadí – jí určitě také. Když byste se jí zeptala, jak se cítí, když na ní křičíte – věřím, že by odpověděla něco ve významu, že se bojí.


Má rada tedy je – změnit přístup k vaší dceři. Na váš současný přístup (myslím tím komunikaci, výchovu...) – dcera reaguje a když vy zvýšíte tlak (zákaz, neposlechne, vy ji posadíte na lavici, ona uteče, vy křičíte, ona si lehne…atd) ona také přidává (jak píšete nabírá to grády).  Nabízím – začít s ní komunikovat s respektem a laskavě/otevřeně nastavovat hranice.  V celém příběhu se ptám – jak vám v tom holky je? Jak se cítíte vy? A jak se cítí dcera? Co by potřebovala dcera od vás? A co by pomohlo vám?


Dcera určitě potřebuje hodně fyzického kontaktu – mazlení, blbnutí apod. Zkoušejte jí ho pomalu nabízet s rostoucí důvěrou věřím, že přijde i častější objetí, pohlazení a jiné projevy lásky.


Věřím, že jakákoliv malá změna může přinést další. Zkuste si více v roli mámy věřit – jste nejlepší máma na světě. Jste její všechno a dcera se o vaši sebejistotu bude moci opřít a vyrůst ve fajn holku.

Srdečně, Katka
Dětský vzdor
Ještě doplním: Dcerka je také neuvěřitelně náladová až neurotická. V kolektivu nejistá a submisivní. Když se po scéně k situaci vrátím a chci jí to vysvětlit, rychle vše jen tak mimoděk odkýve, ale hned mění téma. Udobříme se, ale příště se to samozřejmě opakuje. Ještě bych asi měla zmínit, že narození mladšího sourozence pro ní bylo velmi těžké a špatně zvládala ztrátu části pozornosti.Doposud cítím, že jsem situaci nezvládla dobře v tom, abych oběma dětem zajistila takovou míru pozornosti, jakou by si přály. Nástup do školky byl docela dobrý, po 3 měsících ale přišel odpor (důvod jsme neodhalili) a tak jsme docházku lehce zúžili, nyní už lepší, má tam kamarádky. Manžel by byl rád ve výchově přísnější,vyznává metodu "cukru a biče", já se ho trošku krotím, protože nevím, jestli je autoritativní výchova, jakou jsme měli my, správná, chtěla bych nějakou "zlatou střední cestu", ale když se potom odehraje nějaká ošklivá scéna, mám pocit, že to dělám špatně. Měla byste prosím nějakou radu? - otázka upravena poradcem
Janina
Katka Novotná je spoluzakladatelkou Akademie rodičovství. Lektorka a autorka...
Dobrý den, moji odpověď jsem připojila k první části vašeho dotazu. Katka

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.