Nedonošené miminko - Krmí se přes sondu v nose do žaludku. Občas si vytrhnou...

Nedonošené miminko - Krmí se přes sondu v nose do žaludku. Občas si vytrhnou hadičku, pohybově bývají stejně živé jako donošená miminka. | foto: MF DNES

Rodí se více nedonošených dětí, na péči o ně nejsou peníze

  • 116
Dětí, které se narodí předčasně, přibývá. Dlouhodobě je Česko v záchraně těchto dětí jednou z nejlepších zemí na světě, ale nedonošenců už je tolik, že na péči o ně přestávají stačit peníze. Lékaři varují, že to příznivé statistiky zhorší.

"Chybějí lůžka. Kvalifikovaný personál je přetěžovaný, není dostatečně ohodnocen. A nemocnice nedostávají na péči dost peněz," varuje Richard Plavka, předseda České neonatologické společnosti.

Zatímco v roce 2000 se narodilo 5 277 miminek s porodní váhou nižší než dvě a půl kila, o osm let později už jich bylo 8 638.

Inkubátory plní děti, které se vejdou do dlaně, hlavně proto, že stále více žen otěhotní díky umělému oplodnění. Riziko předčasného porodu se tak zvyšuje. Stejně tak u matek, které odkládají těhotenství a rodí ve vyšším věku. Na svět přichází i více vícerčat než dřív.

Ve třicátých letech umíralo 120 novorozenců na tisíc narozených dětí, dnes jich je méně než deset. "V záchraně předčasně narozených dětí patříme mezi nejlepší země na světě. U nás funguje jeden z nejlepších systémů, ale je nutné ho dále rozvíjet," říká evropský poslanec Milan Cabrnoch, který dříve pracoval jako dětský lékař.

Šance na přežití: 85 procent

České úspěchy vycházejí z modelu péče, který byl nastaven v 90. letech. Tehdy přispěl k dramatickému poklesu úmrtí novorozenců, v postkomunistických zemích v té době zcela unikátnímu. Pro dnešní potřeby však přestává stačit.

V Česku funguje dvanáct speciálně vybavených center, kde má nedonošené dítě mnohem větší šanci na přežití – až 85 procent. Mimo tato centra je to podle profesora Plavky zhruba 65 procent.

Centra však potřebují více lůžek, peněz na péči a zaplacení kvalitního personálu. "Navíc jak v České republice plynule narůstal počet zachráněných novorozenců s nízkou porodní váhou, nikdo na tento nárůst nereagoval vytvořením funkční sítě následné péče," upozorňuje doktor Plavka.

Podle Lenky Novotné ze sdružení Nedoklubko rodiče nejvíc trpí tím, že se o ně nikdo nestará, když si odnesou dítě z nemocnice. "Kolabují finančně, protože péče o ­takové dítě je drahá, i když už není v nemocnici. A chybí odborná psychologická a sociální péče," říká Novotná.

Pojišťovny však odmítají, že by dávaly na specializovanou péči méně peněz. "V roce 2008 jsme navýšili nemocnicím rozpočet na tuto péči o 100 milionů a stejně tak v roce 2009. Také letos plánujeme, že při úhradách zohledníme péči o předčasně narozené novorozence. O kolik to bude, zatím není jasné," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.