Děti nepotřebují znát původce genů, ale jistotu a lásku, tvrdí odborníci

  1:59
Návrh několika poslanců na odtajnění dárců gamet (spermií a vajíček) odborníci odmítají. Poukazují na špatnou zkušenosti ze zahraničí i na negativní dopady na rodiny a jejich děti ze zkumavky, o jejichž práva se má jednat především. Na novele kritizují i omezení počtu embryí od jednoho dárce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Předkladatelé novely argumentují právem dítěte znát rodiče a svou totožnost. Podle českých zákonů je matkou žena, která dítě porodila, a otcem muž, který souhlasil s cizím dárcem spermií. České děti narozené díky IVF tedy své rodiče podle českého práva znají.

Otázka totožnosti dítěte je komplikovanější, protože záleží, jak na ni pohlížíme. Novelu odmítají odborníci na reprodukční medicínu i psychologové.

„Mezi odborníky v posledních letech převládá názor, že identit máme rovnou několik a během našeho života se díky působení prostředí mění, některé stránky se akcentují, zatímco jiné ustupují do pozadí. Naše DNA tedy naši identitu podle převažujícího názoru neutváří. Jenže už samotný fakt, že na genetickou informaci má dítě právo, jí bude v jeho očích přidávat na významu,“ obává se psycholožka Hana Konečná z Jihočeské univerzity. 

Dárce není rodič

Děti z dárcovského početí jsou na tom lépe než děti adoptované, ohrazují se odborníci proti srovnávání obou skupin. „Psychologové po celém světě zásadně nedoporučují používání termínu biologický rodič,“ připomíná Konečná. Dodává, že situace dětí z darovaných gamet jsou diametrálně odlišné od dětí adoptovaných, například v tom, že adoptované děti byly odnošeny a často i nějakou dobu vyrůstaly ve své biologické rodině, která je pak odmítla. 

Zkušenosti

Vše o darování vajíček a centrech asistované reprodukce najdete na webu eMimino.cz.

Poslanecký návrh podle Konečné nebere v úvahu, že v současnosti je hlavní motivací dárců a dárkyň pomoc, podobně jako u darování krve či kostní dřeně. S  pacientkami, které darované vajíčko vnímají jako svoje dítě, se dále psychologicky pracuje nebo se jim dárcovství nedoporučí. Anonymita je v současnosti klíčovým parametrem dárcovství.

„Dárkyně vajíček vnímají dárcovství jako pomoc jiné ženě prostřednictvím “věnování” materiálu, buňky, ke které přirozeně nechovají jakékoliv mateřské city. Odběrem vajíček pro ně celý proces končí. V případě, že by děti narozené prostřednictvím reprodukční medicíny v dospívání mohly poznat svoji genetickou matku, přijdeme o naprostou většinu dárkyň,” potvrzuje názor gynekoložky psychoterapeutka Jana Březinová, která se specializuje na problematiku umělého oplodnění.

Psycholožka Hana Konečná pak varuje před tím, že nikdo nepřemýšlí právě nad možnými změnami v motivaci dárců. Dárci budou počítat s tím, že za nimi za osmnáct let přijde téměř dospělý člověk, se kterým budou sdílet genetickou informaci, ale za kterého neponesou žádnou zodpovědnost. A přestože se dárcovství nespojuje s právem na dědictví, odtajnění dárců by mohlo vytvořit mimo jiné prostředí pro citové vydírání a manipulaci.

Rodinný trojúhelník

Přitom i teď není situace umělého oplodnění pro rodiče jednoduchá a musí se vyrovnat s mnoha otázkami, pochybnostmi a obavami. V současnosti se většinou postupuje tak, že je na rozhodnutí rodičů, zda dítěti o metodě jeho početí řeknou. 

„Představa, jak rodiče od dětství říkají dítěti, že má jiné genetické kořeny a že až bude dospělé, může se setkat s dárcem, je absurdní. Tak to nefunguje a všechno má souvislosti a následky,“ varuje psycholožka Hana Konečná. Mezi základní potřeby dětí totiž patří jistota a stabilita, která by se ale mohla vytratit. „Rodina bude žít v neustálém trojúhelníku,“ přitakává jí psychoterapeutka Jana Březinová. 

Konečná pak připomíná, že některá darovaná vajíčka pocházejí od žen, které procházejí umělým oplodněním (pokud „zbyde“ po úspěšném odběru více vajíček a povede se oplodnění a uchycení v děloze). I taková žena ale může během těhotenství o dítě přijít a začít se pak upínat k tomu, že někde po světe chodí její další děti, se kterými se později setká a stane se pro ně matkou.

Riziko incestu je minimální

Předkladatelé novely argumentují také zdravotním rizikem pro děti, které by v budoucnu mohly založit rodinu s partnerem od stejného dárce nebo jeho příbuzným. Podle lékařů je však uváděné riziko incestu minimální, jako bezpečnou hranici spočítali němečtí genetici 32 dětí od jednoho dárce. Statisticky vyšší je podle nich riziko, že se dopustíte incestu s polovičním sourozencem počatém při nevěře jednoho z rodičů.

Ke snížení tohoto rizika navíc novela navrhuje, aby materiál od jednoho dárce byl použit pouze na jedné klinice k vytvoření nejvýše osmi embryí. To ovšem podle lékařů představuje neoprávněné omezování pacientů, obzvlášť v situaci, kdy je darovaných gamet nedostatek.

„Osm embryí neznamená osm dětí, k těm by bylo v průměru zapotřebí okolo 100 embryí. V západních zemích taková omezení neexistují, například v Rakousku může dárce poskytnou buňky až třem párům a ve Švýcarsku mohou být spermie od jednoho dárce použity k narození až osm dětí,” argumentuje Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky reprodukční medicíny IVF CUBE.

Podle lékařů je přitom zejména darovaných vajíček dlouhodobě nedostatek, protože jejich odběr probíhá v celkové anestezii a dárkyně musí předem projít dvoutýdenní hormonální stimulací. „Výsledkem může být to, co se děje v zahraničí, kdy na darovaná vajíčka existují dlouhé pořadníky a několikaleté čekací listiny,“ obává se Višňová.

Co si myslíte o dárcovství spermií a vajíček?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 27. února 2015. Anketa je uzavřena.

1. Anonymita dárců a dárkyň by měla být zachována
1. Anonymita dárců a dárkyň by měla být zachována 1729
2. Dárci a dárkyně by měli být odtajněni
2. Dárci a dárkyně by měli být odtajněni 97
Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Muž má recept na dlouhověkost, v jednašedesáti je ve skvělé formě

25. dubna 2024  8:18

Dave Pascoe chce dokázat světu, že i v důchodu můžete vypadat jako za mlada a také se tak cítit....

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...