Doporučujeme

Perníkový adventní kalendář.

Perníkový adventní kalendář. | foto: Isifa

Recepty na perníčky: tipy od koření po polevu

  • 5
Máme za sebou první adventní neděli a je na čase vytáhnout z krabic vykrajovátka, nachystat si vál a napéct první várku cukroví. Začneme s perníčky.

Výhodou perníčků je, že je můžete použít i jako dekoraci. Jejich základem je mouka, med a koření. Med patří mezi nejstarší sladidla a perníčky pekly už naše praprabáby. Co se týká perníkového koření, patří do něj například badyán, fenykl, hřebíček, nové koření, koriandr, skořice, anýz, muškátový ořech, pomerančová kůra... V kombinaci koření můžete experimentovat a hledat to vaše nejoblíbenější.

Perníkové těsto je třeba důkladně propracovat, nechat uležet. Větší tvary propíchněte špejlí, aby se při pečení nekroutily.

Perníčky

Perníčky.

Příprava: 20 minut + odležení 24 hodin + pečení 12-18 minut

* 100 g sádla
* 400 g hladké mouky
* 2 lžičky jedlé sody
* 150 g cukru moučka
* 1 lžíce perníkového koření
* 50 g mletých lískových oříšků
* 2 vejce + vejce na potření
* 5 lžic medu
* bílková poleva

1. Sádlo rozpustíme a necháme ho lehce zchladnout. Mouku prosijeme s jedlou sodou, promícháme s cukrem, perníkovým kořením a mletými oříšky. Zapracujeme rozpuštěné sádlo, vejce a med. Vzniklé tužší těsto zabalíme do potravinové fólie a necháme alespoň jeden den odležet.
2. Troubu předehřejeme na 200 °C, plech vyložíme pečicím papírem. Z těsta vyválíme 4 mm silnou placku a vykrajujeme z ní perníčky. Ty přeneseme na plech a pečeme ve vyhřáté troubě asi 12-18 minut, podle velikosti tvarů.
3. Ještě horké perníčky potřeme rozšlehaným vejcem a vychladlé zdobíme bílkovou polevou.

Bílková polévka

250 g moučkového cukru, 2 bílky, 1 lžička škrobu. Dvakrát prosetý moučkový cukr se škrobem utřete dohladka s bílky. Přiliš tuhou polevu nařeďte citronovou šťávou, řídkou zahustěte moučkovým cukrem.

Perníkový adventní kalendář

Perníkový adventní kalendář.

Příprava: 20 minut + odležení 2 hodinY + pečení 35-40 minut

* 600 g hladké mouky
* 2 lžíce kakaa
* 1 lžička jedlé sody
* 1 lžíce perníkového koření
* 200 g cukru moučka
* 50 g másla
* 60 g medu
* 3 velká vejce + 1 na potření
* 50 ml mléka

Zdobení
* bílková poleva
* potravinářské barvivo - žlutá, červená, zelená
* 100 g marcipánu
* kandované třešně

1. Mouku prosijeme s kakaem a sodou. Přidáme ostatní suroviny a zpracujeme vše na hladké těsto, které necháme zabalené ve fólii odležet dvě hodiny.
2. Troubu předehřejeme na 170 °C, plech vyložíme pečicím papírem.
3. Těsto rozválíme na placku, přendáme ji na plech, potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme ve vyhřáté troubě asi 3540 minut.
4. Vychladlý perník ozdobíme bílkovou polevou, rozváleným marcipánem, vykrojeným do tvaru stromečku. Třešně na stromeček přilepte kapkou bílkové polevy.

Magické koření do perníčků

SKOŘICE
K Vánocům neodmyslitelně patří. Využívá se nejčastěji při přípravě sladkých jídel, pečiva, horkých nápojů, ale podtrhne i chuť třeba rajské omáčky. Skořice zvyšuje apetit a zlepšuje trávení.

BADYÁN
Má tvar hvězdy a nasládlou kořeněnou chuť. Podobně jako anýz je hojně využíván v asijských kuchyních. V perníku podtrhne jeho chuť, vynikne i v kompotech či ve svařeném víně. Používá se při kolikách a revmatismu.

HŘEBÍČEK
Jde vlastně o nerozvinutá poupata, pro která je typická nasládlá chuť, která přechází až do hořké. Hlídejte, aby hřebíček nebyl černý - to je už příliš starý. Hodí se do sladkých i pikantních pokrmů.

NOVÉ KOŘENÍ
Poznáte ho podle palčivé kořeněné chuti - najdete v něm trochu od hřebíčku, trochu od pepře, skořice a muškátu. Neobejdete se bez něj při přípravě zvěřiny, mas, marinád, omáček či polévek. A chybět nemůže ani ve vánočním cukroví.

ANÝZ
Tohle koření oceníte, pokud vás trápí kašel, působí i proti nadýmání a podporuje vylučování žluče. Využívá se hodně v indické kuchyni, do chlebů, oceníte ho v jablečných kompotech či v likérech.

KARDAMOM
U nás není tolik známý a tak používaný. I proto je nejvyšší čas to změnit. Hodí se právě do perníčků, vánoček, mazanců. Vyzkoušet ho můžete i v kávě či čaji. Navíc mírní nevolnost a pálení žáhy a jsou mu přisuzovány i afrodizikální účinky.


  • Vybrali jsme pro Vás