Fotbal

Fotbal | foto: MF DNES

Rázová vlna zažene palčivé bolesti kloubů

  • 12
Tenisový loket, bolesti Achillovy šlachy, omezená hybnost či bolestivost ramenního kloubu. Tyto a další problémy spojuje několik věcí: nijak neohrožují život, ale jsou mimořádně otravné a běžná léčba na ně často vůbec nezabírá.

Pomoc však přesto existuje, alespoň pro někoho - jmenuje se terapie rázovou vlnou. Zahraniční studie udávají až devadesátiprocentní úspěšnost.

Nevýhodou je, že si pacienti musí terapii platit sami, zdravotní pojišťovny na ni nijak nepřispívají. Jedno sezení pacienta vyjde na pět set až tisíc korun podle zařízení a většinou jich je potřeba několik.

Klid po zákroku je nutný
Vlastní působení přístroje není nijak bolestivé, jen může být někomu mírně nepříjemné - lze ho přirovnat k poklepávání kladívkem na postižené místo. Jedno sezení trvá deset až patnáct minut.

Princip přístroje lze jednoduše popsat takto: mění vzduchovou vlnu ve vlnu zvukovou, která pak na postiženém místě působí do hloubky až pěti centimetrů. Vlna mimo jiné rozpouští vápenaté usazeniny v kloubech a zlepšuje prokrvení postiženého místa.

Často lze vyšetření i léčbu provést při jediné návštěvě, obvykle jsou však nutné tři aplikace, výjimečně více. Mezi jednotlivými sezeními by měl být odstup jeden až dva týdny.

"Pacienti by měli být dva dny po ošetření úplně v klidu a i v následujících dnech po vyšetření je potřeba omezit zátěž příslušné části těla," doplňuje popis lékař Michal Vlk z liberecké ambulance Medea Therapy, která tuto léčbu používá.

Krom toho by měl pacient v průběhu léčby cvičit dle pokynů lékaře, aby se zvýšila šance, že léčba skutečně zabere tak, jak očekává. K plné zátěži se člověk může vrátit zhruba za tři týdny po posledním sezení.

Někdy se po ošetření může v místě zákroku objevit otok a modřina, případně může místo několik dní dočasně více bolet. "Efekt léčby je dlouhodobý, ale člověk by měl dodržovat lékařská doporučení," dodává Michal Vlk. Součástí léčby bývá i rehabilitace a další procedury.

Kde vám pomohou
V České republice i na Slovensku přibývá ambulancí poskytujících tuto léčbu. Ke konzultaci a léčbě se lze objednat telefonem, případně i mailem či dopisem. Čekací doba je zpravidla dva až tři týdny, záleží však na pracovišti.

Ambulance můžete kromě zmíněného Liberce najít ve Zlíně, Olomouci, Třemošné, Bratislavě, Žilině, Říčanech a v Praze.