Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rathova vyhláška způsobila problémy třetině pacientů

  14:00aktualizováno  17:30
Více než třetina pacientů musela letos v prvním pololetí zaplatit za svůj lék více a každému devátému odmítl lékař jeho obvyklý lék napsat. Novinářům to řekl předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.
Lékárnice, lékárna, výdej léků

Lékárnice, lékárna, výdej léků | foto: Václav Hubata-VacekMF DNES

Šetření agentury Dema podle něj potvrdilo obavy, že úhradová vyhláška s limity na léky postihne zejména lidi nejvíce nemocné.

I když její platnost v pololetí skončila, pojišťovny podle Krásy v limitování léků pokračují. "Považujeme to za velmi závažné a chceme o tom se zdravotními pojišťovnami jednat," řekl Krása.

Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha však pojišťovny nemají jinou možnost. "Ono to pokračovat musí, protože pojišťovny mají na výběr buď držet finanční disciplínu a hospodařit vyrovnaně, nebo ji nedržet a propadnout se do dluhů," řekl. 

Václav Krása vysvětlil, že před omezeními, která zavedl ministr Rath, mohl praktický lékař napsat svému pacientovi léčbu, o níž soudil, že je pro něj nejlepší. Pokud byla výrazně drahá, bylo na revizním lékaři, aby zvážil, zda ji pacient potřebuje. Hlídal také, aby pojišťovna nepřekročila rozpočet na léky.

Rathova vyhláška to podle Krásy změnila tak, že limit peněz si museli hlídat lékaři sami. Praktici i specialisté se obávali, že překročí limit, a tak odmítali psát pacientům drahé léky. Nemocní to řešili tak, že po čase zkusili požádat o lék znovu, přešli k jinému lékaři nebo si lék opatřili v nemocnici.

"Budeme usilovat o to, aby se vrátil původní systém," uvedl Krása. Vyhláška pro druhé pololetí nevyšla, a tak pojišťovny nemusejí dávat na léky žádný limit a mohou se dohodnout s lékaři, kolik předepíšou.

"Chápu, že je nepříjemná situace uvažovat, který lék a jakou pomůcku za jakou cenu napsat tak, aby nebyl poškozen pacient, na druhou stranu Česko může vydat jen tolik, kolik peněz dají daňoví poplatníci do zdravotnictví," uvedl ministr.

"Třetina lidí odešla od lékaře s receptem na lék s vyšším doplatkem, 11 procent praktiků odmítlo napsat obvyklý lék," uvedl další fakta z šetření programový ředitel České společnosti podpory zdraví Zdeněk Kučera.

Vyhláška podle něj způsobila problémy 33 procentům pacientů. Finanční problémy mělo 44 procent seniorů. V léčebnách dlouhodobě nemocných a ošetřovatelských ústavech nedostalo kvůli limitům 24 procent pacientů potřebné zdravotnické prostředky, konkrétně pleny.

"Podle průzkumu se polovina lidí obává, že pokud současný stav potrvá, budou muset přejít na méně účinné léky, a celých 81 procent se bojí, že si svůj lék budou v plné výši hradit," dodal Kučera.

Autoři: ,Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Spalničky se vrací. Nemoc začíná jako viróza, ale může skončit i smrtí

Uplakaný výraz v obličeji je typickým příznakem spalniček.

Případů spalniček nebezpečně přibývá. Choroba, která se před lety měla za „vyhubenou“, se od loňského roku objevuje u...Vzdala se cukru i lenošení a za 11 měsíců shodila 60 kilogramů

Josephine Desgrandová

Necelý rok stačil sedmnáctileté Josephine z Austrálie k tomu, aby shodila polovinu své váhy. Z nespolečenské obézní...

Byla to multikulturní země, říká Issová o Sýrii, kde trávila prázdniny

Herečka Klára Issová (prosinec 2016)

Dálek a cest se herečka Klára Issová nebojí. Jako malá jezdila s rodiči na prázdniny do Sýrie, odkud pochází její otec....

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Další z rubriky

Dvacet tipů, jak se stát ranním ptáčetem

Ilustrační fotografie

Znáte to: ráno se ozývá budík a vy jeho zvuk upřímně nenávidíte. Ještě chvilku, chviličku - a tak budík zamáčknete a...

Sedm příčin vrásek, za které nemůžete vinit věk

Ilustrační fotografie

Vrásky jsou přirozenou součástí procesu stárnutí a dříve či později ozdobí každou tvář. I když velkou roli hrají...

Katku trápí hidradenitida. Nemoc, která způsobuje jizvy na těle i duši

Kateřina trpí vzácnou kožní chorobou zvanou hidradenitida.

Čtyřiadvacetiletá Kateřina už několik let bojuje s hidradenitidou, těžkým chronickým onemocněním kůže. Tato vzácná...

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Test 6 rtěnek, o kterých se nejvíce mluví

Arome.cz Škála barev je stále stejná, ale na čem by kosmetický průmysl vydělal, kdyby ji každý rok trochu nepomíchal a neudal nov...

Najdete na iDNES.cz