Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rathova vyhláška způsobila problémy třetině pacientů

  14:00aktualizováno  17:30
Více než třetina pacientů musela letos v prvním pololetí zaplatit za svůj lék více a každému devátému odmítl lékař jeho obvyklý lék napsat. Novinářům to řekl předseda Národní rady zdravotně postižených Václav Krása.
Lékárnice, lékárna, výdej léků

Lékárnice, lékárna, výdej léků | foto: Václav Hubata-VacekMF DNES

Šetření agentury Dema podle něj potvrdilo obavy, že úhradová vyhláška s limity na léky postihne zejména lidi nejvíce nemocné.

I když její platnost v pololetí skončila, pojišťovny podle Krásy v limitování léků pokračují. "Považujeme to za velmi závažné a chceme o tom se zdravotními pojišťovnami jednat," řekl Krása.

Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha však pojišťovny nemají jinou možnost. "Ono to pokračovat musí, protože pojišťovny mají na výběr buď držet finanční disciplínu a hospodařit vyrovnaně, nebo ji nedržet a propadnout se do dluhů," řekl. 

Václav Krása vysvětlil, že před omezeními, která zavedl ministr Rath, mohl praktický lékař napsat svému pacientovi léčbu, o níž soudil, že je pro něj nejlepší. Pokud byla výrazně drahá, bylo na revizním lékaři, aby zvážil, zda ji pacient potřebuje. Hlídal také, aby pojišťovna nepřekročila rozpočet na léky.

Rathova vyhláška to podle Krásy změnila tak, že limit peněz si museli hlídat lékaři sami. Praktici i specialisté se obávali, že překročí limit, a tak odmítali psát pacientům drahé léky. Nemocní to řešili tak, že po čase zkusili požádat o lék znovu, přešli k jinému lékaři nebo si lék opatřili v nemocnici.

"Budeme usilovat o to, aby se vrátil původní systém," uvedl Krása. Vyhláška pro druhé pololetí nevyšla, a tak pojišťovny nemusejí dávat na léky žádný limit a mohou se dohodnout s lékaři, kolik předepíšou.

"Chápu, že je nepříjemná situace uvažovat, který lék a jakou pomůcku za jakou cenu napsat tak, aby nebyl poškozen pacient, na druhou stranu Česko může vydat jen tolik, kolik peněz dají daňoví poplatníci do zdravotnictví," uvedl ministr.

"Třetina lidí odešla od lékaře s receptem na lék s vyšším doplatkem, 11 procent praktiků odmítlo napsat obvyklý lék," uvedl další fakta z šetření programový ředitel České společnosti podpory zdraví Zdeněk Kučera.

Vyhláška podle něj způsobila problémy 33 procentům pacientů. Finanční problémy mělo 44 procent seniorů. V léčebnách dlouhodobě nemocných a ošetřovatelských ústavech nedostalo kvůli limitům 24 procent pacientů potřebné zdravotnické prostředky, konkrétně pleny.

"Podle průzkumu se polovina lidí obává, že pokud současný stav potrvá, budou muset přejít na méně účinné léky, a celých 81 procent se bojí, že si svůj lék budou v plné výši hradit," dodal Kučera.

Autoři: ,Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Dětí s psychickými potížemi přibývá. Chybí nám odborníci, řekl lékař

Ilustrační fotografie

Deprese, bipolární porucha a další duševní nemoci se netýkají pouze dospělých, ale také dětí. Navíc je nyní postihují v...

Zachránili mi život, říká pacientka. Na podporu Aktipu sepsala petici

Alžběta Labounková, pacientka institutu AKTIP.

Po odvysílání televizního dokumentu Obchod se zdravím nevěřila Alžběta Labounková svým očím. Psychosomatický institut...Najdete na iDNES.cz