Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rány se ve vlhku hojí rychleji

  1:00aktualizováno  1:00
Dříve trvala léčba bércových vředů nebo jiných závažných ran třeba i několik let. Díky novým metodám hojení pacient netrpí tolik bolestí, uzdraví se rychleji a zdravotnictví na tom může i ušetřit.
Lékaři

Lékaři | foto: Profimedia.cz

Otevřené a chronické rány často brání člověku zapojit se do normálního života. Ačkoliv se v průběhu staletí objevila řada způsobů, jak je léčit, jen zřídka kdy přinášely opravdové uspokojení raněným i ranhojičům.

Až roku 1962 publikoval George Winter výsledky výzkumu, kdy zjistil, že ve vlhkém prostředí se nová kůže tvoří rychleji.

Pacienti se obejdou častěji bez antibiotik
Pokud se na ránu přiloží gáza, přischne k povrchu rány a při převazu s sebou strhává části odumřelých tkání i tkáň zdravou. Tento způsob je bolestivý, přesto se v Česku narozdíl od zahraničí stále často užívá.

"Princip léčby ran moderním krytím spočívá v přikládání obvazů obsahujících hydrogely, hydropolymery, hydrokoloidy a další látky přímo na ránu tak, že zůstává vlhká," vysvětluje Dominika Diamantová, primářka kožního oddělení Vojenské nemocnice Hradisko v Olomouci.

"Vzájemné působení rány a aktivní látky vede ke zkrácení doby hojení až o čtyřicet procent. Krytí přitom může na ráně zůstat i několik dnů a pacient se tak vyhýbá bolestivým převazům."

"Moderní krytí a obvazy zajišťují ideální prostředí pro hojení ran se stálou teplotou, vlhkostí, pH, zabraňují mokvání v okolí ran, pohlcují zápach i výtok z rány, jsou účinné proti infekci. Díky tomu klesá spotřeba antibiotik," doplňuje lékař Jan Stryja z Centra cévní a miniinvazivní chirurgie Nemocnice Podlesí.

Navíc lze používáním moderních materiálů a přístrojů zvýšit podíl zachráněných končetin.

"Podařilo se nám snížit počet amputací dolních končetin o třináct procent. Jestliže sečteme náklady na léčbu stejné rány moderními a starými prostředky, můžeme za celou dobu léčby ušetřit až padesát procent finančních prostředků," uvedl primář Centra cévní a miniinvazivní chirurgie téže nemocnice Daniel Říha.

Proč jsou vlastně některé rány chronické? "Příčinou jsou onemocnění, kterými pacient trpí již delší dobu a která zhoršují prokrvení a výživu v kůži a podkožních tkáních.
Patří sem cukrovka, ateroskleróza tepen dolních končetin, bércové vředy, poruchy pohyblivosti spojené s upoutáním na lůžko, proleženiny, nádorová onemocnění," říká primářka Diamantová.

Odborníci z celého světa se na letošní konferenci EWMA o léčbě ran v Praze shodli na tom, že zatím neexistuje jeden univerzální, zázračný obvaz, který by dokázal vyřešit všechny problémy s ranou spojené, zatím se tedy pacienti a zdravotníci mohou těšit alespoň na obvazy tišící bolest nebo pohlcující zápach.

I rána může člověka izolovat
"Občas se setkávám s názorem kolegů, že moderní léčba je u některých onemocnění zbytečná. Jsem přesvědčen, že pacient trpící chronickým bolestivým bércovým vředem má mít stejné právo na kvalitní léčbu jako klient, který onemocněl zhoubným nádorem," říká Stryja.

Svědčí o tom i příběh pacientky s bércovým vředem, která několik let trpěla otoky, bolestí a zápachem z rány. Úplně se izolovala od společnosti. Po čtyřech měsících léčby moderní metodou se vřed zahojil a ona se opět stala soběstačnou.

Důležité je však to, jak je pacient ochoten se na své léčbě podílet. Neměl by kouřit, musí dodržovat diabetickou dietu a léčebný režim, používat bandáže a chodit na pravidelné kontroly ke svému diabetologovi.

Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Další z rubriky

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Čínské houby mohou posílit imunitu i pomoci při ekzému, říká lékař

Ilustrační fotografie

Pohledem starých Číňanů si za drtivou většinu zdravotních potíží můžeme sami. „Čínská medicína tvrdí, že jejich...

Bez paruky bych nevyšla, říká Petra. Před šesti lety onemocněla alopecií

Paruku z pravých vlasů vytvořili Petře, která již šest let trpí alopeciích, v...

Paní Petra přišla před šesti lety kvůli nemoci o všechny vlasy, což pro ni jako ženu byla těžká rána. Postupně si...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz