Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Rány se ve vlhku hojí rychleji

  1:00aktualizováno  1:00
Dříve trvala léčba bércových vředů nebo jiných závažných ran třeba i několik let. Díky novým metodám hojení pacient netrpí tolik bolestí, uzdraví se rychleji a zdravotnictví na tom může i ušetřit.
Lékaři

Lékaři | foto: Profimedia.cz

Otevřené a chronické rány často brání člověku zapojit se do normálního života. Ačkoliv se v průběhu staletí objevila řada způsobů, jak je léčit, jen zřídka kdy přinášely opravdové uspokojení raněným i ranhojičům.

Až roku 1962 publikoval George Winter výsledky výzkumu, kdy zjistil, že ve vlhkém prostředí se nová kůže tvoří rychleji.

Pacienti se obejdou častěji bez antibiotik
Pokud se na ránu přiloží gáza, přischne k povrchu rány a při převazu s sebou strhává části odumřelých tkání i tkáň zdravou. Tento způsob je bolestivý, přesto se v Česku narozdíl od zahraničí stále často užívá.

"Princip léčby ran moderním krytím spočívá v přikládání obvazů obsahujících hydrogely, hydropolymery, hydrokoloidy a další látky přímo na ránu tak, že zůstává vlhká," vysvětluje Dominika Diamantová, primářka kožního oddělení Vojenské nemocnice Hradisko v Olomouci.

"Vzájemné působení rány a aktivní látky vede ke zkrácení doby hojení až o čtyřicet procent. Krytí přitom může na ráně zůstat i několik dnů a pacient se tak vyhýbá bolestivým převazům."

"Moderní krytí a obvazy zajišťují ideální prostředí pro hojení ran se stálou teplotou, vlhkostí, pH, zabraňují mokvání v okolí ran, pohlcují zápach i výtok z rány, jsou účinné proti infekci. Díky tomu klesá spotřeba antibiotik," doplňuje lékař Jan Stryja z Centra cévní a miniinvazivní chirurgie Nemocnice Podlesí.

Navíc lze používáním moderních materiálů a přístrojů zvýšit podíl zachráněných končetin.

"Podařilo se nám snížit počet amputací dolních končetin o třináct procent. Jestliže sečteme náklady na léčbu stejné rány moderními a starými prostředky, můžeme za celou dobu léčby ušetřit až padesát procent finančních prostředků," uvedl primář Centra cévní a miniinvazivní chirurgie téže nemocnice Daniel Říha.

Proč jsou vlastně některé rány chronické? "Příčinou jsou onemocnění, kterými pacient trpí již delší dobu a která zhoršují prokrvení a výživu v kůži a podkožních tkáních.
Patří sem cukrovka, ateroskleróza tepen dolních končetin, bércové vředy, poruchy pohyblivosti spojené s upoutáním na lůžko, proleženiny, nádorová onemocnění," říká primářka Diamantová.

Odborníci z celého světa se na letošní konferenci EWMA o léčbě ran v Praze shodli na tom, že zatím neexistuje jeden univerzální, zázračný obvaz, který by dokázal vyřešit všechny problémy s ranou spojené, zatím se tedy pacienti a zdravotníci mohou těšit alespoň na obvazy tišící bolest nebo pohlcující zápach.

I rána může člověka izolovat
"Občas se setkávám s názorem kolegů, že moderní léčba je u některých onemocnění zbytečná. Jsem přesvědčen, že pacient trpící chronickým bolestivým bércovým vředem má mít stejné právo na kvalitní léčbu jako klient, který onemocněl zhoubným nádorem," říká Stryja.

Svědčí o tom i příběh pacientky s bércovým vředem, která několik let trpěla otoky, bolestí a zápachem z rány. Úplně se izolovala od společnosti. Po čtyřech měsících léčby moderní metodou se vřed zahojil a ona se opět stala soběstačnou.

Důležité je však to, jak je pacient ochoten se na své léčbě podílet. Neměl by kouřit, musí dodržovat diabetickou dietu a léčebný režim, používat bandáže a chodit na pravidelné kontroly ke svému diabetologovi.

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Pět věcí, kterých se vyvarovat, abyste neonemocněla vaginální mykózou

Ilustrační fotografie

Léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy bojují s vaginální mykózou. Toto nepříjemné onemocnění postihne za život téměř...

Plavání je zdravé. Ale pozor na tyto mýty, které vašemu tělu škodí

Ilustrační fotografie

Plavání patří k nejoblíbenějším letním aktivitám, zvláště v těchto horkých dnech. Pro tělo je nejen příjemným...

VIDEO: I se silikony můžete na mamograf. Jak takové vyšetření vypadá?

Vyšetření poprsí se silikony probíhá stejně jako u žen bez silikonové výplně.

Mamografické vyšetření pomůže u žen včas odhalit rakovinu prsu a může jim zachránit život, ale některé ženy se ...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz