Rakovinu prsu možná šíří viry

  • 4
Rakovina prsu může být něco jako obyčejná chřipka - tedy přenosná nemoc, která se šíří nebo aspoň zhoršuje s virovou nákazou. S touto hypotézou vystoupili v časopise Cancer američtí vědci ze školy pro veřejné zdraví při americké Univerzitě George Washingtona.

Tým Paula H. Levina zkoumal vzorky tkání žen trpících rakovinou prsu, shromážděné po celém světě.

Ve třech čtvrtinách zkoumaných vzorků našli stopy viru, který je podobný MMTV - viru, jenž způsobuje prsní nádory u myší. Navíc ženy, u nichž se našly stopy zmíněného viru, trpěly v devíti desetinách případů zvlášť agresivní formou této rakoviny prsu.

Testy navíc ukázaly, že tento virus se často vyskytoval u afrických žen, a to ve třech čtvrtinách zkoumaných případů. U žen z Evropy, Austrálie a Ameriky se jeho stopy našly jen u 31 až 42 procent vzorků.

"Tato zjištění poskytují rostoucí důkaz pro (existenci) lidského viru pro rakovinu prsu se zeměpisnými rozdíly ve výskytu," tvrdí Levine. Jeho závěry však napadl britský expert Rob Newton z oddělení pro výzkum rakoviny v Oxfordu.

"Důkaz (pro lidskou obdobu rakovinotvorného viru u myší) zůstává hluboce nepřesvědčivý a nanejvýš sporný," prohlásil Newton. Podle něj je rakovinotvorný virus u myší znám od roku 1936 a jeho lidská obdoba se zatím stále marně hledá.

Pokud Levinova hypotéza odolá kritice, může mít velký význam při hledání protilátek proti ničivé nemoci. Různé formy nákaz jsou podle expertů na rakovinu druhou hlavní příčinou vzniku této nemoci - hned po kouření.

Rakovina prsu je častou příčinou úmrtí mladších žen. Česko je na jedenáctém místě v žebříčku 26 zemí s nejvyšším výskytem této nemoci.