Většina pacientů přijde k lékaři s rakovinou slinivky v pozdním stádiu (ilustrační fotografie)

Většina pacientů přijde k lékaři s rakovinou slinivky v pozdním stádiu (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Rakovina slinivky je nejzákeřnější a nejagresivnější

  • 7
Rakovina slinivky patří mezi nejnebezpečnější typy nádorů. Často bývá diagnostikována až ve značně pokročilém stadiu a šance na vyléčení tudíž bývá malá. I když to samozřejmě není důvod k tomu, aby pacienti nebo lékaři boj s rakovinou slinivky vzdali předem.

Někdejší ministr kultury, scenárista a novinář Pavel Dostál. Operní zpěvák Luciano Pavarotti. Americký herec a zpěvák Patrick Swayze, herec Vladimír Dlouhý a nyní také zakladatel společnosti Apple Steve Jobs. Ti všichni podlehli rakovině slinivky, byť se do poslední chvíle snažili zákeřnou chorobu porazit.

Slinivka břišní (pankreas)

Slinivka je žláza, umístěná v břišní dutině mezi žaludkem a páteří, obklopují ji játra, střeva a další orgány.

Slinivka je dlouhá asi 15 cm a má tvar ploché hrušky. Nejširší část slinivky je hlava, střední část je tělo a nejužší část se nazývá ocas.

Slinivka vytváří inzulín a další hormony. Tyto hormony se dostávají do krevního oběhu a tím do celého těla.

Pomáhají tělu využít nebo uchovat energii, která přichází z potravy. Například inzulin pomáhá regulovat množství cukru v krvi.

Slinivka vytváří také pankreatické šťávy. Tyto šťávy obsahují enzymy, které pomáhají trávit potravu.

Zdroj: www.onko.cz

V Česku lékaři objeví rakovinu slinivky u zhruba dvaceti pacientů na sto tisíc obyvatel. Častěji onemocní muži než ženy. Statistiky uvádějí, že rok po stanovení diagnózy přežije pět procent pacientů, do pěti let už jenom jedno procento.

Když začne bolet břicho

Podle ředitele Masarykova onkologického ústavu Jiřího Vorlíčka je jediná výjimka, kdy se nemoc začne projevovat v časnějším stadiu - pokud nádor postihne vývodné cesty slinivky. "Dotyčný pak trpí bolestmi břicha," říká profesor Vorlíček.

Pokročilejší nádory slinivky se projevují hubnutím, zežloutnutím očního bělma a kůže, zvracením, bolestí břicha a zad, ztrátou chuti k jídlu či únavou. Je to podobné jako u rakoviny žlučníku.

Riziko zvyšuje kouření

Odborný server léčba-rakoviny.cz připomněl, že přesná příčina rakoviny slinivky nebyla zatím objasněna. Známy jsou ovšem některé rizikové faktory. Nejvýznamnějším z nich je kouření a také nadměrné pití alkoholu, byť ani v tomto případě přímá souvislost, jako třeba u rakoviny plic, prokázána nebyla.

Odborníci často uvádějí, že určitou roli hrají i genetické předpoklady, cukrovka nebo chronický zánět slinivky břišní.

Rakovina slinivky se kromě běžných lékařských vyšetření a odběrů krve a moči zjišťuje často pomocí počítačové tomografie nebo ultrazvukem. O něco náročnější je vyšetření označované zkratkou ERCP, které umožňuje zobrazit žlučové cesty. Toto vyšetření se podobá například gastroskopii.

Čím dříve, tím lépe

Stejně jako u jiných typů rakoviny i u nádoru slinivky je důležité zahájit léčbu co nejdříve. Terapie je vždy individuální, záleží na přesném typu nádoru, jeho velikosti, umístění, celkovém zdravotním stavu pacienta.

"Pokud to jde, odstraní se nádor a také postižená část slinivky břišní chirurgicky," vysvětluje profesor Vorlíček z Masarykova onkologického ústavu. "Tato léčba dává pacientovi největší šanci na vyléčení, ostatní mají jen malý účinek."

V léčbě se používá i radioterapie (ozařování) a chemoterapie. Relativní novinkou je biologická léčba.