Doktor, lékař, nemocnice, operace

Doktor, lékař, nemocnice, operace - Lékař, nemocnice - ilustrační foto | foto: MF DNES

Rakovina plic a prsu se zdvojnásobila

  • 12
Počet případů rakoviny prsu a plic se ve světě za posledních 30 let zdvojnásobil, informuje zpravodajský server BBC. Britští vědci ale připomínají, že nárůst onemocnění jde ruku v ruce s tím, jak se prodlužuje délka života. A rakovina postihuje obvykle lidi ve vyšším věku.

BBC připomíná, že od roku 1975 vzrostla světová populace ze čtyř miliard na současných 6,3 miliardy lidí. Světový podíl šedesátiletých a starších lidí je dnes 10 procent. Předpokládá se ale, že do roku 2050 vzroste tento podíl na 22 procent.

Lékaři už registrují 27 různých nádorů. V popředí výskytu se drží dva - nádor prsu a plic.

Nyní se objevuje ročně 1,1 milionů nových případů rakoviny prsu na celém světě, před třiceti lety to bylo půl milionu. Lékaři ročně zaregistrují 1,4 milionu nových pacientů s rakovinou plic, v roce 1975 jich bylo 600 tisíc.

Tento nárůst je spojen se vzrůstající oblibou cigaret, podotýká BBC. Ale země jako Velká Británie, kde kouření mezi muži kleslo a naopak stouplo mezi ženami, zaznamenávají velký propad v počtech rakoviny plic.

Vědci předpovídají, že v příštích 20 letech se rakovina plic rozšíří v těch částech světa, kde se zvyšuje spotřeba cigaret. Týká se to hlavně východní Afriky, střední Ameriky a jihovýchodní Asie.

Naproti tomu počet případů rakoviny žaludku, která "vedla" v roce 1975, klesl díky lepší hygieně a uchovávání potravin. Vědci připomněli, že díky screeningovým programům ubylo i případů rakoviny děložního čípku.

"Statistiky ukazují, že rakovina je stále hlavně nemocí rozvinutého světa. V Africe umírají jen čtyři procenta lidí, zatímco v Evropě devatenáct procent," vypočítal profesor John Toy z britského střediska pro výzkum rakoviny.

Poznamenal, že rozvojový svět by se mohl "učit z chyb minulosti". "Přístup ke kouření by například mohl v budoucnu minimalizovat počet případů rakoviny plic a podstatně zredukovat výskyt onemocnění v rozvojových zemích," nabádá Toy.