Očkování proti HPV (ilustrační fotografie

Očkování proti HPV (ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Očkovat, nebo neočkovat svou dceru proti rakovině děložního čípku?

  • 243
Očkování proti lidským papillomavirům je v dnešní době jedním z nejdiskutovanějších zdravotnických témat. Zvláště pak pro rodiče, kteří se mají u své dcery rozhodnout už ve věku třinácti let, zda ji nechají zdarma aplikovat vakcínu na ochranu před rakovinou děložního čípku.

Internetem se šíří bezpočet mnohdy až bizarně protichůdných informací a je často velmi těžké se v nich zorientovat. Jak to tedy ve skutečnosti je? Měli byste nechat svoji dceru očkovat?

Strašák jménem HPV

Lidský papillomavirus (HPV) je běžně se vyskytující virus, se kterým se za život setká až 80 procent všech sexuálně aktivních žen. Dosud bylo popsáno přes 150 různých typů HPV, přičemž pouze část z nich je pro nás nebezpečná.

Některé sexuálně přenosné typy (6, 11,...) vyvolávají vznik genitálních bradavic (špičaté kondylomy), jiné mají rakovinotvorný potenciál (16, 18, 31, 33, 45, ...) a mohou zapříčinit v krajním případě až obávanou rakovinu děložního čípku nebo nádory konečníku, zevních rodidel, vagíny či krku.

Za normálních okolností způsobí virus jen běžnou infekci, která se dokonce nemusí ani navenek projevit a za nějaký čas (zpravidla za 6 – 16 měsíců) zase sama odezní. Problém nastává, pokud v danou chvíli působí na organismus i další faktory, jako třeba stres, špatná životospráva nebo jiné onemocnění, a také pokud žena kouří, užívá antikoncepci, žije promiskuitním životem nebo má za sebou větší množství porodů.

Potom se vcelku banální infekce, se kterou si naše imunita obvykle poradí, může zvrtnout v těžké přednádorové změny na sliznici děložního čípku a posléze i v rakovinu.

Vlevo je vidět zdravý děložní čípek a postupně tři hlavní stadia přednádorových změn sliznice.

Ročně u nás onemocní tisíc žen

Rakovina děložního čípku je v České republice ročně diagnostikována zhruba tisícovce žen a na čtyři sta z nich této chorobě nakonec i podlehne. Než se však onemocnění vyvine v poslední stadium, tj. stadium invazivního zhoubného nádoru, může uplynout až deset let od prvního výskytu přednádorové změny na sliznici děložního čípku u dané ženy.

Rozlišujeme tři hlavní stadia přednádorových změn sliznice – při pravidelném docházení na preventivní prohlídky u gynekologa je většinou zachyceno již první stadium, které nevyžaduje léčbu a zůstává pouze pod dohledem, jestli se nevyvine ve stadium druhé, které lze poté snadno chirurgicky eliminovat (tzv. konizace – odstranění poškozené sliznice děložního čípku).

Třetí stadium už většinou znamená těžkou změnu buněk sliznice a lze už samo o sobě považovat za vážné onemocnění, které bez léčby pravděpodobně povede ke vzniku invazivního zhoubného nádoru. Prostředkem pro zjištění úrovně změn buněk sliznice je provedení cytologického vyšetření (stěr z děložního čípku).

„V České republice funguje v současnosti organizovaný a auditovaný screening rakoviny děložního hrdla, umožňující v naprosté většině případů odhalit změny, které nádoru předcházejí, a lze je velice snadno (obvykle ambulantně) ošetřit,“ uvedl Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti.

Ten také dodal, že kromě dodržování pravidel bezpečného sexu může ženu spolehlivě ochránit pouze očkování.

Martina místo početí druhého dítěte přišla o dělohu i vaječníky:

Jen ve třinácti letech zdarma

Aby ale byla vakcína proti HPV účinná, je podle lékařů ideální ji aplikovat dívce ještě před zahájením pohlavního života, kdy se předpokládá, že ještě nebyla virem nakažena. V Česku je vakcína plně hrazena ze zdravotního pojištění pouze dívkám ve věku 13 let. V současné době se nechává očkovat svým praktickým lékařem přes 60 procent všech třináctiletých dívek.

Očkování je možné sice i v pozdějším věku, ale pojišťovny již vakcínu nehradí. Očkovat se mohou tedy i dívky a ženy po zahájení sexuálního života (dokonce i ženy s přednádorovými změnami), avšak efekt vakcíny již nikdy nebude takový, jako u neinfikovaných dívek. Může ale zabránit návratu infekce nebo zlepšit účinek léčby.

Roj virů HPV

Každé očkování má svá rizika

Stejně jako jiné druhy očkování, i toto má své výhody a svá rizika. Hlavní výhodou je samozřejmě ochrana proti infekci nejčastěji se vyskytujícími rakovinotvornými typy HPV, které by mohly vést až ke vzniku rakoviny děložního čípku.

V České republice jsou momentálně dostupné 3 vakcíny vzájemně se lišící spektrem účinku - Cervarix, Silgard, Gardasil-9. Právě jediný Cervarix je plně hrazen při očkování dívek.

Vakcíny Silgard a Gardasil-9 působí navíc proti typům HPV způsobujícím genitální bradavice, což je jedním z důvodů, proč se mohou nechat očkovat už i chlapci. Nejen že se v budoucnosti vyhnou této nepříjemné zdravotní obtíži, ale také neohrozí své sexuální partnerky přenosem některého z rakovinotvorných typů HPV.

Údajných negativ tohoto očkování bychom mohli vyjmenovat bezpočet, ovšem pouze u velmi malého množství vedlejších účinků lze skutečně prokázat přímá souvislost s vakcínou proti HPV. Ve světě se vyskytly i jisté případy ochrnutí, chronických bolestí končetin a dalších komplikací v relativně krátkém časovém odstupu po očkování. O negativních reakcích po očkování jsme psali zde.

Sporná je především úloha nezbytných hliníkových nosičů, díky kterým se zvyšuje účinnost očkovací látky. Ty jsou ale pro organismus při správné funkci ledvin a ostatních orgánových systémů podle odborníků neškodné, neboť se v krátkém časovém období po očkování vyloučí z těla.

Pravdou je, že mezi jediné prokázané vedlejší účinky očkování proti HPV patří například běžná nevolnost, závratě a ve vzácných případech rozvoj akutní alergické reakce nebo bolesti kloubů a svalů.

Nechali byste svou dceru očkovat proti rakovině děložního čípku?

celkem hlasů: 2930

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 6. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1492
Ne
Ne 1276
Nevím
Nevím 162

Článek byl připraven ve spolupráci s Alenou Stolínovou z projektu Tady jde o ženy.