Rada Zuzky Kocumové: nelámejte věci přes koleno

Závody jsou motivací trénovat, říká mistryně světa ve Spartan Race Zuzka Kocumová. A přidává další rady: Stanovujte si reálné cíle. Boty vybírejte podle pohodlí a terénu, záleží, jak vám „sedí“. A pozor na alkohol.
V překážkových závodech Zuzku nezastaví ani oheň

V překážkových závodech Zuzku nezastaví ani oheň | foto: archiv Zuzany Kocumové

Co by měl člověk udělat, než poprvé vyběhne?

Obléknout se, nejlépe do sportovního, vzít si správné běžecké boty a nezapomenout zavázat tkaničky. (smích) Ale teď vážně – ono „poprvé se rozběhnout“ máme všichni za sebou. Někteří na to pouze na nějaký čas zapomněli. Není dítě, které by neběhalo. Naopak, děti většinou vůbec neřeší, jestli jdou, či běží. Jenže pak je začne formovat výchova: „Neběhej tady!“ „Nelítej tu jako splašený!“ A pak začneme mít pocit, že to není přirozený způsob pohybu, že je to něco, co se do společnosti nehodí.

Takže opravdu není třeba dělat něco speciálního, kromě toho, co mám to usnadní a zpříjemní, a tím je právě správné sportovní oblečení a boty. A je třeba stanovit si postupné cíle, kterých chci dosáhnout. A pak – rozhodnout se.

Jak začít s během, na co si dát pozor?

To navazuje na předchozí odpověď – záleží, jak dlouho trvala doba, kdy jsme neběhali, zda děláme jiný druh sportu, jaká je naše celková fyzická kondice. Určitě se bude jinak „rozbíhat“ aktivní cyklista než člověk, který strávil posledních 20 let u televize a počítače s dvacetikilogramovou nadváhou.

Obecně platí, buďme realisté, zhodnoťme svou kondici a stanovme si malé, postupné cíle. Tím, že to vše budete chtít „urvat“ hned teď, si můžete přivodit buď rychlý odchod motivace (to když zjistíte, že to nejde tak rychle, jak chcete), případně psychický blok, protože si naložíte víc, než na co máte. V horším případě i fyzické zranění, protože je třeba, aby si vaše svaly, klouby, šlachy na nový typ zatížení zvykly.

Zuzana Kocumová

věk: 38

bydliště: Liberec

oddíl: Inov8 team

běhám od: od narození

úspěchy: 2 x mistryně světa a Evropy ve Spartan race, 1. a 2. místo ME v OCR (Obstacle cours race), 1. a 2. místo Ještěd Sky Race, 1. místo Sky race Lodrino Lavartezzo (Švýcarsko), vítězka mnoha běžeckých závodů v rámci ČR (např. Jizerská 50 run, Run Tour a pod), juniorská mistryně republiky v silničním běhu (Běchovice Praha)

osobní rekordy:

10 km: 37:59

5 km: 17:50

3 km: 10:34

cíle: Ještě dlouho ve zdraví užívat krás světa, ideálně i v běhu.

proč běhám: Baví mě to, nabíjí, udržuje v kondici a stavu těla, ve kterém se mi dobře žije. A ten pocit, když vidíte horu a víte, že nemáte problém na ni vyběhnout a vrátit se za půl dne, i když jinak je to túra na dva dny!

Takže klidně prokládejte běh chůzí, domluvte se s kamarádem či kamarádkou, délku běhu prodlužujte postupně a snažte se běhat pravidelně. Pokud k tomu chcete přistoupit opravdu zodpovědně, klidně si i nechte napsat od běžeckého trenéra tréninkový plán.

Podle čeho si vybíráte boty?

Boty na běh vám musí především sednout. To znamená, že když si je nazujete, bota vám padne, nikde netlačí, neshrnuje se, příjemně vám nohu obepne. Před prsty si nechte trochu místa, aby chodidlo mělo prostor pracovat. Bez osobního vyzkoušení se neobejdete.

Další věcí je rozhodnout se, v jakém terénu chci běhat: Hlavně silnice? Zpevněné cesty? Kombinace? Nebo vyloženě terén s bahnem, trávou? Podle toho volíme vzorek boty.

Stejně důležité je, jak tlustá podrážka nám vyhovuje. Osobně jsem vždy měla ráda boty, v nichž jsem cítila, po čem běžím. To znamená žádná dvoucentimetrová vrstva pod chodidlem, ale tak, abych cítila, kde je kořen pod nohou, kde je hrana kamenu. Pak se noha může přizpůsobit a rychle reagovat – a například se minimalizuje riziko podvrknutí kotníků.

Někdo má rád opravdu minimalistické boty, kde není rozdíl mezi výší podešve pod patou a špičkou. S tím doporučuji začínat opatrně, protože to není univerzálně pro každého – mohou například vznikat bolesti pat, achilovek a lýtek.

Vzhledem k tomu, že nyní běhám hlavně horské a překážkové závody, jsem po mnohém zkoušení zakotvila u značky Inov8 a modelu X-talon 212. Skvělý vzorek, který drží, úzké kopyto boty na mou úzkou nohu, osm milimetrů drop, který dostatečné odtlumí nárazy, ale přitom umožní kontakt s terénem.

Poraďte, co je dobré jíst a co naopak ne?
To by byla otázka na samostatný článek. Tolik místa nemáme, takže nebudu zabíhat do podrobností. Ale hlavní rada zní: základní potraviny, co nejvíce čerstvé, jednoduchou a pestrou stravu, maximálně omezit polotovary, pokrmy konzervované, obarvované a dochucované. Základem je pestrá strava, která obsahuje sacharidy (a to ve formě složitých cukrů – tedy rýže, celozrnné výrobky, brambory, jáhly, pohanku, ovesné vločky, ne cukrovinky!), bílkoviny i tuky. Zelenina téměř neomezeně, s ovocem už opatrněji. Tuky nikoliv ve formě přepálených tuků v hranolcích a smažených pokrmech, ale hlavně v oříšcích, rostlinných olejích. A osobně se cítím daleko lépe od doby, kdy jsem opustila „light“ výrobky a obsah tuku v potravinách tolik neřeším.

Člověk, který si jde v týdnu párkrát kondičně zaběhat, opravdu nepotřebuje speciální potravinové doplňky. To doporučuji řešit až při vyšší zátěži, kdy cítíte, že nestíháte doplňovat vše potřebné běžnou stravou.

Zuzka Kocumová zvládá náročný terén s grácií

Zuzana Kocumová ve svém živlu

Soustředění při běhu v podání Zuzany Kocumové

Jsou závody vhodné i pro rekreační běžce? Na co si během prvního závodu dát pozor, na co nezapomenout?

Samozřejmě, že jsou. Osobně mám závody ráda, protože to je motivace, jak udržet pravidelnost pohybu, vykopat se, i když zrovna nesvítí slunce, a navíc i poznat krásná nová místa, kam vás závody zavedou. Chce si uvědomit jediné: všichni na stupních stát nemohou a společný zážitek na trati s mnoha dalšími „stejně postiženými“ je něco úplně jiného než osamělý běh v lese. Rozhodně doporučuji vyzkoušet – pak ať se každý rozhodne, co mu sedí víc.

Každopádně doporučuji začít rozumně, ne se rovnou přihlásit na maraton, i když kamarádi říkali, že „to je tedy výzva a kdo to dá, je borec“. Takže si vyhlédněte nějaký menší závod v okolí, dobrou příležitostí jsou v současné době i nesoutěžní benefiční běhy, domluvte se s pár známými a zkuste zase něco nového. Na 90 procent vás to chytne. (smích)

Jak nejlépe odbourat únavu?

Opět téma na samostatný článek. Ale ve zkratce – nejlépe tělo regeneruje ve spánku, takže důležitý je pravidelný režim a aspoň osm hodin spánku. Kvalitní strava s dostatkem bílkovin, ze kterých se budují nové, nebo „opravují“ namožené svaly. Ideální je i střídat aktivity, zatížení jiných svalových partií jiným typem pohybu pomáhá odbourat únavu. Zabijákem regenerace je alkohol.

Ideální sport, který doplní běžecký trénink?

Kolo, možná ještě lépe koloběžka, v zimě běžecké lyžování, in-line brusle, ideální kombinace regenerace a tréninku je plavání. A z vlastní zkušenosti mohu říct, že i tanec – zlepší koordinaci, uvolní nohy, především latina je i zrychlí.

Rada na závěr?

Nelámejte věci přes koleno, kdo jde přes závit psychicky či fyzicky, dlouho nevydrží. Lepší je cesta po malých krůčcích. A fixujte si krásné pocity po běhu, po sprše, kdy máte sami ze sebe dobrý pocit. Vybavte si ho vždy, když budete bojovat s tím, jestli si dnes nazout běžecké boty, nebo je nechat v botníku.

  • Nejčtenější

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

20. dubna 2024

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě...

Sexy, průhledné i s rozparkem. Šaty pomsty zvedají slavným ženám sebevědomí

24. dubna 2024

Co udělá žena, když se jí nedaří nebo ji zradí muž? Změní účes nebo si pořídí nové šaty. Róby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Příběh Miloše: Mám podezření, že třetí dítě není moje, manželka to popírá

22. dubna 2024

Rodina pro mě byla vždycky na prvním místě. Moje žena si ani nedovede představit, jak je...

Mladá maminka se proměnila k nepoznání, vsadila na jiný životní styl

24. dubna 2024

Devětadvacetiletá Indya Agosová z Texasu vážila sto sedmnáct kilo, když se rozhodla pro životní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

25. dubna 2024

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií....

Život s nemocí ALS. Prvním příznakem bylo mluvení nosem, vzpomíná Josef

25. dubna 2024

Ještě před pár lety pracoval třiapadesátiletý Josef v telekomunikační společnosti jako vedoucí...

Krásu dnes určuje Instagram, za nás byly úpravy tabu, říká Taťána Kuchařová

25. dubna 2024

Premium Před osmnácti lety jí posadili na hlavu ikonickou modrou korunku, letos její triumf v soutěži Miss...

Dříve měly modelky charisma, dnes je vše plytké a instantní, říká hledačka talentů

24. dubna 2024

Premium Krása je velmi diskutabilní a individuální pojem, tvrdí Milada Karasová, která pro svět modelingu...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...