Vánočnímu stolu letos vévodí červená | foto: Profimedia.cz

Rady a tipy, jak si na Vánoce vyzdobit byt

Když vytvoříte doma příjemnou atmosféru svátečního klidu, vloudí se vám pohoda i do duše a Vánoce budou tím, čím mají být.

Poradíme Vám jaký vybrat dárek... vanoce.idnes.cz


Věnce, dárky, slavnostní stůl – nikdy jindy v roce nemáme šanci se tolik "vyřádit" při výzdobě bytu nebo domu. Leda že bychom se hodně věnovali oslavám Velikonoc.

Většina současné vánoční výzdoby je směsicí tradic z různých kultur. Vzhledem k tomu, že žijeme v "globální vesnici", můžeme si vybrat z každé tradice to, co se nám líbí, a ozdobit si dveře norským věncem ze dřeva a jalovce, na krb nebo na okno pověsit americkou punčochu a vyrobit si minimalistický stromeček ze dvou desek kartonu. Fantazii a tvořivé síle se meze nekladou. Cíl je jen jeden. Udělat doma vánoční útulno.

Svátky, které nám dělí zimu tak, aby se dala v klidu přežít, by bylo škoda jen tak odbýt. Tak si užijte následující stránky plné inspirace a začněte věnci, které zavěšeny na vašich dveřích přivítají Vánoce jako první.

ROZKVETLÁ ZIMA
Venkovní věnec z jehličnatých větviček můžete ozdobit i sušenými nebo odolnými květinami. Ten náš zdobí bílé sasanky a ještě peří.



DŘEVĚNÁ TRVALKA
Tenhle věnec vzniknul polepením korpusu kolečky odřezanými z tlustších větví. Každý rok jen přidáte čerstvou zelenou větev.


V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA
Oviňte drátěný, polystyrenový nebo slaměný korpus zeleným papírem, aby neprosvítal, a přes to větvičkami břečťanu.



VÁNOCE S CITRONOVOU VŮNÍ
Ve stylu francouzského jihu je vyzdoben věnec ze šalvěje, suché trávy, jehličnatých větviček a citronů. Ty krásně provoní celý byt.


TEN PRAVÝ OŘECHOVÝ
Při výrobě tohoto věnce se neobejdete bez lepicí pistole. Žaludy, ořechy a mandle ve skořápkách připevníte horkým lepidlem na koupený korpus a dozdobíte jen mašlí.


JAKO Z MRAZÍKA
Na slaměný korpus připevníte vázacím drátem pevná zimní jablka a doplníte ořechy a žaludy. Po svátcích můžete tenhle věnec rozebrat a jablky, ořechy a žaludy nakrmit lesní zvěř.


LEHKÝ JAKO DECH
Do romantického interiéru se hodí věnec z menšího korpusu polepeného bílým dekoračním peřím



JEŘABINOVÝ
Na malý věneček z proutí pomocí vázacího drátku připevněte umělé jeřabiny nebo jiné plody a ozdobte červenou stuhou


ZMRZLÁ NÁDHERA
Stočte do kruhu silnější větev břečťanu a drátem připevněte umělá jablka koupená v květinářství. Poprašte sněhem ve spreji.



PRO CHATAŘE A CHALUPÁŘE
Chcete odolný věnec na stěnu svého domku? Obtočte slaměný nebo polystyrenový korpus pruhy březové kůry a zavěste pár šišek.

 

Než se dáte do práce

PŘIPRAVTE SI kromě všeho, čím chcete věnec ozdobit:

KORPUS z materiálu, se kterým se vám bude dobře pracovat. Polystyrenový, slaměný a drátěný můžete koupit v zahrádkářské prodejně. Můžete použít i navlhčené noviny, které zmačkáte do kruhu, svážete a necháte uschnout.

VÁZACÍ DRÁT na připevnění větví a všech větších ozdob: jablek, citronů, šišek.

LEPICÍ PISTOLI budete potřebovat na rychlé přilepení menších ozdob. K dostání jsou v hobby marketech, stojí do čtyř set, tyčinka lepidla je asi za padesát korun a lepí nerez, ocel, kámen, textil, dřevo, plast, kov, lepenku, sklo, keramiku i kůži.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Zabaleno, napytlíkováno

Obyčejný hnědý balicí papír nebo papírové pytlíky nadělají někdy větší parádu než pestré barvy a spousty mašlí. Fandíte jednoduchosti? Pak zkuste zabalit letos vánoční dárky trochu jinak.

JAKO NA SVAČINU?
Vyberte nový a hezký papírový pytlík, který můžete ,posněžit’ tečkami bílé barvy a zavázat krajkovou nebo tylovou mašlí. Nebo nechte sáček pomalovat děti a máte vlastní originál.


DOBROTY DO KORNOUTU
Ze stránek starých knih, ze zažloutlých novin nebo z hezkého balicího papíru stočte kornout a slepte ho. Okraj ozdobte papírovou krajkou a naplňte drobnostmi od Ježíška.


BRAMBOROVÝ TISK
Menší dárky můžete navěsit v papírových pytlících na šňůru. Sáčky potiskněte nebo pomalujte zlatou barvou.



"OBYČEJNÉ" KRABICE
Stačí je polepit papírovými vločkami, pomalovat vzorkem peří nebo listů a z obyčejných papírových krabic za pár korun je hned nápaditý obal na dárek, který je křehký nebo má na klasické balení příliš nepravidelný tvar. Papírové krabice i krabičky různých velikostí seženete v papírnictví.

JAK NA VĚC

 


LES: Z látky vystřihejte stromy i s kmeny a nalepte je. Ozdobte mašličkou z provázku, červenými korálky a třemi žaludy.

SRDCE: Látková srdíčka z kanafasu nalepte na pytlík, ozdobte šňůrkou a knoflíkem a nahoře přivažte přírodním provázkem rolničku s větvičkou tisu.

STROM: Z látky vystřihněte vánoční stromeček a polepte knoflíky jako šiškami. Dozdobte malými hvězdičkami.

 

 

 

 

 

 

 

 


Vánoční stůl do červena

Od loňského bílého minimalismu jsme se letos přesunuli k nápadné nádheře. Zkuste prostřít štědrovečerní tabuli v tradiční barvě Vánoc – veselé a energické červené.

SVÍCNY Z JEŘABIN
Do sklenic na červené víno nasypte šípky a jeřabiny a doprostřed zapíchněte bílou svíci. Jeřabiny můžete ,nastavit’ červenými kuličkami na hraní, které si půjčíte od dětí.


V BARVĚ RUDÝCH RUBÍNŮ
Jednoduché bílé talíře ozdobené zlatými hvězdami doplňují skleničky z rubínového skla. Trochu čarodějně čertovské ladění doplňují černá prostírání.

UTEKLY ZE STROMEČKU
Střed stolu ozdobte podobně jako svůj vánoční stromeček. Skleněné koule, zlaté zvonky i lesklé lamety vytvoří sváteční atmosféru a dětem budou připomínat, co přijde po večeři.


HVĚZDNÁ FINTA NA UBROUSKY
Místo kroužků, které drží stočené ubrousky, použijte některá vánoční vykrajovátka na cukroví. Když dozdobíte vánoční tabuli rozkvetlou "barborkou", můžete se kromě Ježíška těšit už i na jaro.

ŠŤASTNÉ A PRUHOVANÉ
Moderní a zajímavé je prostírání a talíře s pestrobarevnými proužky. Místo dezertu můžete naplnit hrnečky zlatými bonbony.



SLADKÉ STŘÍBRNÉ PERLIČKY
Dezertní talířky pokryjte stříbrnými cukrářskými perličkami a vanilkovými rohlíčky. Zlaté svícny ve tvaru hvězdy dodají atmosféru.

ORIENTÁLNÍ BOHATSTVÍ
Tak trochu jiný vánoční stůl vykouzlíte z pestrého orientálního ubrusu, talířů z barevného skla a skleniček jako z pohádky tisíce a jedné noci.

 

 

KDE KDO SEDÍ?

* Jmenovky řeknou každému, kde bude hodovat. Jména napište bílou nebo stříbrnou barvou na červené papírky a spolu s lístkem cesmíny připněte na skleničku.

* Na jmenovkách se mohou vyřádit i děti a vy je tím aspoň zabavíte na těch několik minut, než v klidu prostřete stůl.

* Jména stolovníků můžete napsat i na perníčky, svíčky, papírové andělíčky či zvonky, na ubrousky, mašle nebo čokoládové penízky.


JAK SPRÁVNĚ PROSTŘÍT VÁNOČNÍ TABULI

Ubrus
Přes hlavní ubrus, podložený měkkým flanelem, můžete přetáhnout pás jinak barevné látky. Před každého stolovníka rozložte prostírání.

Talíře
Jestli podáváte předkrm, položte na prostírání klubový talíř a na něj menší talíř s ubrouskem. Když ne, založte jen jídelní talíř a na něj hluboký talíř.

Příbory
Po stranách talíře umístěte masový příbor, polévkovou a dezertní lžíci, případně příbor na ryby.

Skleničky
Sklenka na víno patří nad špičku jídelního nože. Sklenku na pivo nebo vodu postavte vpravo od sklenky na víno. Sklenky na sekt postavte do řady doprostřed stolu.

 

O trendech ve zdobení vánočních stromků čtěte ZDE.