Kachny, ptáci, ptačí chřipka

Kachny, ptáci, ptačí chřipka - Kachny, ptáci, ptačí chřipka - ilustrační foto. | foto: Reuters

Ptačí chřipka vyvolává v lidské imunitě bouři

  • 4
Vědci už možná vědí, proč virus ptačí chřipky přemohl tolik jinak zdravých mladých lidí. H5N1 totiž zřejmě způsobuje "bouři" v chemických sloučeninách, které jsou důležité pro fungování imunitního systému. Přišli na to experti z Hongkongu.

SPECIÁL: 
Ptačí chřipka
INFOGRAFIKA:
Jak chřipkový virus zabíjí buňku
Ptačí chřipka na cestě do Evropy

Srovnali vzorky od pacientů nakažených virem H5N1 se vzorkem odejmutým u pacienta s obyčejnou sezónní chřipkou typu H1N1.

Přítomnost viru H5N1 přinutila signální látky imunitního systému, známé jako cytokiny, k výronu z tkání infikovaných plic.

Vědci tento jev označili za důkaz takzvané cytokinové smršti - přehnané reakce imunitního systému s možnými smrtelnými následky.

Studie, kterou publikoval internetový lékařský časopis Respiratory Research, naznačuje, že pokud vir H5N1 způsobí pandemii, mohla by nesrovnatelně hůře postihnout mladé a zdravé lidi - na rozdíl od běžné chřipky, na kterou umírají většinou starší pacienti.

Podobá se viru z roku 1918
"Toto vážné, život ohrožující onemocnění může potkat každého," říká Michael Osterholm z univerzity v americké Minnesotě. "Čím dál víc se to začíná podobat viru z roku 1918," tvrdí expert, který je současně epidemiologickým poradcem americké vlády.

V roce 1918 se úmrtnost jak u velmi mladých, tak u velmi starých lidí zdesetinásobila, řekl Osterholm. U mladých byla dokonce tisícinásobná.

Vir H5N1 už napadl mnoho drůbežích chovů, ale dosud se jím nakazilo jen 124 lidí ve čtyřech asijských zemích. Z nich na infekci od roku 2003 zemřelo 64 lidí.

"I když se přenos viru H5N1 z člověka na člověka doposud jeví jako nepravděpodobný, onemocnění vykazuje výjimečnou prudkost u těch, které už nakazil," informovali vědci pod vedením Michaela Chana a Malika Peirise z Hongkongské univerzity.

Hongkongští vědci odebrali vzorky viru H5N1 od pacienta, jenž na infekci zemřel při jejím propuknutí v roce 1997, a od dvou lidí nakažených v roce 2004 ve Vietnamu. U dalšího pacienta z Hongkongu získali vzorek viru obyčejné chřipky.

Těmito viry uměle infikovali vzorky plicních tkání odebraných lidem, kteří žádným typem chřipky nakaženi nebyli.

Vir H5N1 vyvolal "bouři" cytokinů. Silnější výron těchto látek přitom vyvolal mladší vir vietnamských kmenů než kmen z roku 1997, což lze vysvětlit tím, že virus stále mutuje.

,