Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Psychiatrička: Ve vedru je třeba zpříjemnit si život

  16:51aktualizováno  21. července 14:55
Dlouhotrvající vedra sužují nejen naše těla, ale i mysl. Mnoho lidí trpí nespavostí, zvýšenou únavou, podrážděností. Jak ovlivňují vysoké teploty lidskou psychiku a jak se jejich nepříznivému vlivu bránit? Na otázky čtenářů iDNES.cz odpovídala psychiatrička Jiřina Kosová.

Ve vedru je potřeba mnohem více odpočívat, radí lékařka Jiřina Kosová. | foto: Archív Jiřiny Kosové

ODPOVĚDI PSYCHIATRIČKY NAJDETE ZDE

Podle Jiřiny Kosové z pražského Psychiatrického centra má léto na psychiku obecně dobrý vliv. "Dny jsou dlouhé, máme hodně světla. Blahodárný vliv má i sluníčko. To spíš jeho nedostatek vede k depresím," míní.

To, co se děje s psychikou ve vedru, je podle ní spíš výsledkem působení těla. "Když nejsme dost přizpůsobení, tak se tělo snaží bránit - i přes naši psychiku, která nás jakoby nutí snížit nároky, aktivitu, požadavky na sebe. Kdo to nezvládá a rozčiluje ho, že se necítí dobře, že není výkonný, že ´nic nefunguje´, může být i agresivní," popsala psychiatrička.

Vysoké teploty komplikují také spaní. "Přes den je takové vedro, že se nedá nic dělat a mnozí lidé to pak dohánějí večer. Málo spí a o to víc unavení jsou další den," popsala Kosová.

Opačný problém mají ti, co se neubrání spánku přes den a v noci pak trpí nespavostí. "Únava a ospalost je přirozenou obranou organizmu před přehříváním. Spát přes den ale není moc dobré, protože se tím narušuje režim spánku," varovala lékařka.

A jak s vlivem vedra na psychiku bojovat? "Jde to velice dobře. Je třeba si přeplánovat režim - naordinovat si dostatek odpočinkových aktivit. Každý výkon nás více vyčerpává, a tak si i toho odpočinku musíme dopřát víc," radí psychiatrička.

"Navíc - když člověk dělá něco, co mu je příjemné, ani vedro mu tolik nevadí. Bylo by fajn, kdybychom mohli mít siestu - tak jako v jižních zemích," povzdechla si Jiřina Kosová.

Lékařka se v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz lehce dotkla i politiky. Na otázku, jestli vedro může za to, že se poslanci nejsou schopni dohodnout na předsedovi Sněmovny, odpověděla: "Obávám se, že na jejich schopnosti nemá vliv nic. Kde nic není..."

Autoři:Nejčtenější

Soutěž Léto v plavkách: o vítězi hlasujte až do pondělí

Léto v plavkách - Kos

Plavky jsou pro nás nepostradatelnou součástí léta. Na pláži u moře, u rybníka i na koupališti, ale i při opalování na...

Co má hot dog společného se psy a kde se vlastně vzal?

Hot Dog

Dlouhá uzenina v housce se všemožnou oblohou je kandidátem na nejdokonalejší rychlé jídlo na světě. Podobně jako jeho...K životu nepotřebujete spoustu oblečení, říká Kamila Boudová

Kamila Boudová, módní designérka

Vždycky ji zajímala móda. Kamila Boudová vystudovala oděvní design, pak působila v zahraničních firmách, pro které šili...

Vendula se těšila na nový účes. Proměna byla tak radikální, že se nepoznala

Proměna Venduly byla velmi razantní. Sama sebe v první chvíli vůbec nepoznala.

Od střední školy Vendula nezměnila účes. Ve svých šestadvaceti letech se rozhodla pro změnu, a proto se vydala do...

Svět mě dřív štval, dospěla jsem teprve nedávno, říká Simona Babčáková

Simona Babčáková

Proměna herečky Simony Babčákové na blondýnu se promítla i do chování lidí vůči ní. Na okolí působí jemněji, muži jsou...

Další z rubriky

Příběh Luboše: Přítelkyně mě sprostě využila

Ilustrační snímek

Před pár lety jsem se zamiloval. Byla krásná, milá a měla dítě. Brzy se z nás stala rodina. Já vydělával peníze,...

Příběh Martiny: Matka nechce přijmout mého přítele

Ilustrační snímek

Po smrti manžela se ke mně nastěhovala moje matka. Byla jsem na dně a potřebovala její pomoc. Bez ní bych to nejspíš...

Příběh Lenky: Bývalá manželka mého muže nám komplikuje život

Ilustrační snímek

První manželství se mi nepovedlo, doufala jsem, že druhé bude lepší. Je, ale má to háček. I když mám za manžela...Najdete na iDNES.cz