Vědci ještě musejí zjistit, na co přesně psi při detekci rakoviny reagují. Ilustrační foto.

Vědci ještě musejí zjistit, na co přesně psi při detekci rakoviny reagují. Ilustrační foto. | foto: Adéla Dražanová, iDNES.cz

Psi dokážou odhalit rakovinu, potvrdili vědci

  • 20
Vědci z kliniky v Severní Karolíně v rámci studie trénovali psy, aby podle čichu poznali v dechu pacientů rakovinu. Pět psů - tři labradorští retrívři a dva portugalští vodní psi - uspěli s přesností 99 procent. O výsledku informoval list New York Times.

ČTĚTE TAKÉ:
Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy
Injekce proti rakovině pomůže i mužům
Rakovina u nás zabíjí víc než jinde

Již od osmdesátých let je známo, že nádory produkují nepatrné množství derivátů benzenu, které ve zdravé tkáni nelze nalézt.

Odborníci už také zjistili, že psi mohou být vycvičeni k detekci rakoviny kůže nebo mohou reagovat odlišně při styku s močí zdravých lidí a pacientů s rakovinou močového měchýře.

V rámci nové studie teď experti shromáždili vzorky dechu od 55 lidí po biopsii plic s nálezem rakoviny plic, 31 pacientek s rakovinou prsu a 83 zdravých lidí. Vzorky uchovali v plastových trubicích s vnitřkem z polypropylenu.

Trubice byly předvedeny psům vždy pětkrát a psi si měli sednout, byl-li nález pozitivní.

V případě pacientů s rakovinou plic si psi správně sedli téměř šestsetkrát a nesprávně zůstali stát desetkrát, což znamená skoro stoprocentní přesnost. V případě zdravých lidí si psi nesprávně sedli čtyřikrát a správně zůstali stát víc než sedmsetkrát. U pacientek s rakovinou prsu byla úspěšnost odhadu 88 procent.

Vědci uvedli, že je třeba dalších podrobnějších studií, aby bylo jasné, na co konkrétně psi v dechu reagují, a také bude třeba zkusit analýzu dechu chromatografem.