Odlehčené silikonové implantáty mají prostorovou paměť.Po zmáčknutí se vrací automaticky na místo, aniž by se zdeformovaly. | foto: zdroj archiv kliniky, iDNES.cz

Novinka: s lehčími implantáty zůstanou ňadra déle pevná

  • 17
Plnější dekolt s méně zdravotními riziky. To mají být nové odlehčené implantáty, které jsou vyplněny vzduchovými kapsami. V Česku se objevují poprvé.

V plastické chirurgii se mnoho novinek neobjevuje. Výjimkou je nový typ prsních implantátů B-lite, který slibuje větší odolnost vůči tlaku a stabilnější tvar než klasické implantáty. Zatímco obal zůstává stejný, tedy silikonový, výplň je vyrobena novou technologií. Ta tvoří kombinaci silikonového gelu se vzduchovými mikrosférami. Laicky řečeno je implantát vyplněn silikonem obsahujícím vzduchové bublinky, které gel nadlehčují. Výsledkem je váhový úbytek až o 30 %, tedy téměř jedno kilo oproti standardním náhradám.

„Silikonový implantát, který vložíme do prsu, svoji vahou táhne dolů. Čím větší a těžší, tím více působí jeho hmotnost na pokles prsu a kůže povoluje. Po letech se tak žena může dočkat další operace. Odlehčené implantáty jsou proto mnohem vhodnější,“ říká chirurg Roman Kufa z Perfect Clinic, který jako první český lékař bude s novým typem náhrady pracovat a dodává, že riziko reoperace u B-lite je minimální.

Nová technologie NASA

Nová technologie je šetrná i k takzvané kapsulární kontrakci, což je proces, při kterém se vazivové pouzdro stahuje okolo implantátu, a tak dochází ke ztvrdnutí a následně i k deformaci tvaru prsu. Také při prasknutí náhrady se do těla dostane mnohem méně gelu, protože prosakuje pozvolněji, takže riziko komplikací se snižuje. Výhodou má být i lepší přehlednost prsní žlázy při mamografických a ultrazvukových vyšetřeních.

Odlehčené implantáty pocházejí z Izraele, kde na nich přes 10 let pracoval tým odborníků, a zákrok s nimi stojí 90 až 100 tisíc korun v závislosti na použitém typu implantátu a délce hospitalizace. Za rok a půl od uvedení na trh ho vyzkoušelo okolo 1000 klientek z Německa, Velké Británie, Švédska, Izraele, Japonska či Jižní Afriky. V České republice ho během několika týdnů vyzkouší první pacientka.

„S implantáty jsem se poprvé setkal před dvěma lety na kongresu v New Yorku. Tehdy se ještě vyvíjely. Protože to však není žádný neznámý materiál, nebylo potřeba ho dlouho zkoušet. Silikony známe a mikrosféry byly vyzkoušeny v programu NASA,“ vzpomíná doktor Kufa.