Ona
Muž - (c) profimedia.cz

Muž - (c) profimedia.cz - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Prostata trápí i mladé muže, mnohdy zbytečně

  • 38
Mnoho mužů považuje obtíže spojené s prostatou za něco, co patří k vyššímu věku a s čím se nedá nic dělat. Například se zánětem prostaty však má zkušenost nejeden třicátník.

Pětatřicetiletý Zdeněk se již přes půl roku potýká se zánětem prostaty. Jeho urolog vyzkoušel již několik druhů antibiotik, ale zatím se Zdeněk svých problémů nezbavil.

Při močení má bolesti, má pocit, že močový měchýř nemůže dokonale vyprázdnit a na záchod chodí i pětkrát za noc.

Pohlavní styk se pro něj stal synonymem pro bolest, a proto od něj raději úplně upustil. Příčinu tohoto chronického zánětu mohou odhalit až další urologická vyšetření.

Malý ořech, velké obtíže
Prostata neboli předstojná žláza má u dospělého muže tvar a velikost menšího vlašského ořechu a leží těsně pod močovým měchýřem. Je možné si ji představit jako oloupanou mandarinku, jejímž prostředkem z měchýře prochází močová trubice.

Pokud se prostata z nějakého důvodu zvětší, utiskuje procházející močovou trubici a pak se objeví známé příznaky - přerušované močení, neúplné vyprázdnění močového měchýře, časté a neodkladné nucení na močení a močení v noci.

Protože však tyto symptomy mohou ukazovat na celou řadu chorob, je třeba vypravit se k urologovi. Jen on dokáže rozpoznat zánět od nezhoubného zbytnění prostaty nebo jejího nádoru.

"Velmi často onemocní zánětem prostaty i muži mladí. Jsou sexuálně více aktivní, mají tedy vyšší riziko získání pohlavně přenosných chorob, které se mohou dostat přes močovou trubici i do prostaty a tam vyvolat zánět. Mezi nejčastější původce pak patří chlamydie, ale třeba i běžné střevní bakterie jako E-coli nebo enterokoky," vysvětluje urolog Ivan Kolombo z Centra robotické chirurgie a urologie Nemocnice Na Homolce.

Akutní zánět se kromě uvedených obtíží projeví ještě horečkou, bolestmi prostaty, dolní části zad a bolestmi celého genitálu. Bolestivá je i ejakulace, po které se může v semeni nebo v moči objevit krev.

Kromě horečky tyto obtíže provázejí i záněty chronické a bylo by velkou chybou se s nimi smířit a nenechat se léčit. "Nemusí to být u každého, ale může se stát, že pokud má někdo opakovaně těžké záněty prostaty, tak se mohou zjizvit vývody pohlavních cest," doplňuje Ivan Kolombo.

Toto zjizvení spolu s rozšířením zánětu i na jiné části pohlavního ústrojí může mít negativní vliv na plodnost. Zánětem neboli prostatitidou někdy za život onemocní okolo deseti procent mužů dospělého věku.

Chodím často, a co má být?
Muži po padesátce často mávnou rukou nad svými problémy s močením a pokládají ho za fenomén, který k tomuto věku zkrátka patří. Přitom existuje řada metod, které jim mohou při zbytnění prostaty pomoci.

"Nezhoubné zvětšení prostaty je velmi časté, dá se říci, že určitou mírou prostatických potíží je s postupujícím věkem stižen takřka každý muž. V 50 letech věku má tyto potíže 50 procent pacientů, v 80 letech věku až 80 procent," vypočítává Miroslav Štursa, primář urologického oddělení Nemocnice Nový Jičín.

Co se tedy může se zvětšenou prostatou udělat? Zbytnění prostaty trápí muže především zadržováním moči, zhoršeným vyprazdňováním měchýře a častějšími infekcemi močových cest. Zde pomohou léky a více nebo méně náročné operace.

Takzvané alfablokátory, kterými se původně léčil vysoký krevní tlak, pomáhají uvolnit hrdlo močového měchýře, čímž usnadňují jeho vyprázdnění.

Hormonální lék s účinnou látkou finasterid zas dokáže zmenšit prostatu tak, aby se pacientovi ulevilo od obtěžujících příznaků. Prostata se totiž podle uznávané teorie ve vyšším věku zvětšuje s tím, jak se zvyšuje i hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu. Proto se užívají léky, které jeho hladinu snižují.

Co se týče chirurgické léčby, nejčastěji používanou metodou je TURP, kdy se v celkové anestezii přes močovou trubici zavedou operační nástroje, kterými se odstraní nadbytečná tkáň.

V posledních patnácti letech se však hodně rozšířily i minimálně invazivní metody. Ty používají ke zničení zbytnělé tkáně vysokou teplotu, ať už je jejím zdrojem mikrovlnná energie nebo ultrazvukový paprsek a v neposlední řadě se využívá i laseru.

Zázraky bez receptu?
Reklamy na zázračné a přírodní prostředky mohou muže i jejich blízké přivést k myšlence, že je zbaví potíží s močením. Co na to říkají urologové?

"Problémy s prostatou tyto komerční preparáty většinou vyřešit nemohou. Jsou někdy dokonce klasifikovány jako potravinové doplňky, jejichž efekt je blízký placebu. Nicméně i z tohoto hlediska mohou některým pacientům mírně prospět," říká Miroslav Štursa.

I když tyto doplňky neuškodí, není radno na ně spoléhat docela. Zvětšená prostata totiž neznamená, že muž nemůže mít zároveň i zhoubné onemocnění. Při obtížích by rozhodně bylo na místě obrátit se na urologa.

Můžete si udělat test
Pokud si muži chtějí udělat představu o tom, na co se jich bude při návštěvě v ordinaci lékař ptát, mohou využít testu Prostata IPSS na internetových stránkách www.mojeprostata.cz.

"IPSS je mezinárodní skóre prostatických symptomů. Je to dotazník, který stanovuje míru potíží pacienta před a v průběhu léčby," říká urolog Jiří Kočárek z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

"Pokud má muž potíže, které by mohly souviset s onemocněním prostaty, doporučuji navštívit obvodního urologa, který mu v rámci vyšetření tento dotazník jistě předá," uzavírá Kočárek.