Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Prošlá kosmetika ohrožuje vaše zdraví. Nejhorší je řasenka

  • 34
Alergické reakce, kožní problémy i infekce. Víte, co všechno riskujete, když používáte prošlou kosmetiku, a za jak dlouho byste měla zakoupenou kosmetiku vyhodit do koše?

U potravin, které máte uskladněné doma v lednici, nejspíš pravidelně kontrolujete, jestli nemají prošlé datum spotřeby a možná i složení. A ani by vás nenapadlo konzumovat staré, nebo dokonce zkažené jídlo. Přesto si nejspíš neuvědomujete, že to samé provádíte své pleti, když na ní aplikujete dávno prošlé kosmetické výrobky.

Jak dlouho vydrží?

Za jak dlouho by měly jednotlivé produkty opustit vaší kosmetickou taštičku, abyste neohrožovala své zdraví:

Make-up: 4 až 6 měsíců

Pudr: přibližně 1 rok

Oční stíny: přibližně 1 rok

Řasenka: 4 až 6 měsíců

Tužka na oči: minimálně 1 rok

Pleťové mléko: 6 měsíců

Hydratační krém: 6 měsíců

Sprchový gel: 6 měsíců

Rtěnka: přibližně 1 rok

Lak na nehty: 2 roky

Parfém: 2 roky

Nezapomeňte, že uvedené údaje jsou pouze orientační a nevhodné skladování (například při příliš vysokých teplotách, nebo při vystavení slunci) trvanlivost kosmeticky výrazně snižuje.

Zdroj: FDA

Víte, jaké riziko pro vaše zdraví představuje prošlá kosmetika?

Dvě kila kosmetiky za rok

Hned zpočátku odpovězte na kontrolní otázku: Jak často probíráte svou kosmetickou taštičku či skříňku v koupelně a kontrolujete, u čeho už uplynula doba použitelnosti? Pokud jste na tom jako většina žen, nejspíš používáte kosmetické výrobky a líčidla tak dlouho, dokud jste schopná z lahvičky vydolovat posledních pár kapek, nebo není mascara tak vyschlá, že se na řasách začíná drolit.

Podle průzkumu z roku 2009 si data spotřeby na kosmetických produktech všímá jen každá čtvrtá žena a zbývající tři čtvrtiny budou klidně riskovat zdraví používáním kosmetiky staré několik let - a to i přesto, že už začíná lehce zapáchat, nebo změnila barvu.

Podle odborníků naše pokožka za rok absorbuje přibližně dva kilogramy různých kosmetických produktů. A používáním prošlé kosmetiky se zdaleka nevystavujete pouze riziku, že nebudete vypadat tak, jak jste původně zamýšlela, ale koledujete si i o značné zdravotní komplikace.

Nemoc letušek

Pravděpodobně nejčastějším zdravotním problémem spojeným s používáním prošlé kosmetiky jsou různé kožní infekce. Uvědomte si, že například při líčení rtů přichází rtěnka do kontaktu s bakteriemi žijícími ve vašich ústech. 

Zatímco ale v ústech působí sliny, které mají určitý dezinfekční účinek, a navíc si ústa minimálně dvakrát denně čistíte, s rtěnkou nic podobného neděláte. Tmavé, vlhké a teplé prostředí je pro množení bakterií naprosto ideální.

Minimalizujte riziko

- Kosmetiku a líčidla nikomu (a od nikoho) nepůjčujte.

- Kupujte si raději menší balení. Produkty ve větších tubách mohou být sice cenově výhodnější, ale pravděpodobně je nestihnete spotřebovat do uplynutí doby použitelnosti a budete zbytečně riskovat své zdraví.

- Řasenku aplikujte zásadně až poté, co si nasadíte kontaktní čočky. V případě opačného postupu budou mít bakterie, které si do očí přenesete řasenkou a posléze překryjete čočkami, mnohem lepší podmínky pro množení.

- Aplikátory, houbičky a kosmetické štětce pravidelně propírejte ve vlažné vodě s trochou jemného šampónu.

- Dodržujte pokyny od výrobce, které se týkají podmínek skladování kosmetických produktů.

V případě líčidel (ale i pleťových mlék a krémů) představuje největší riziko takzvaná periorální dermatitida. Ta bývá někdy označována jako nemoc letušek právě v souvislosti s jejich vysokou spotřebou kosmetiky. 

Nejčastěji postihuje ženy mezi dvacátým a třicátým rokem a jde o zánět obličeje (většinou se projevující červenými skvrnami), který je o to nepříjemnější, že má tendenci k opakování. Dalšími častými komplikacemi jsou vyrážky, kožní podráždění i alergické reakce.

Nejrizikovější je řasenka

Zdaleka nejrizikovější položkou vaší kosmetické taštičky je však jednoznačně řasenka. Podle výzkumu z roku 2013, během kterého vědci analyzovali vzorek řasenek z kabelek běžných žen, je téměř osmdesát procent z nich kontaminováno stafylokokem. 

Šestaosmdesát procent dotázaných žen přitom přiznalo, že nespotřebovanou řasenku nevyhodí, i když ví, že už je prošlá. Právě takto znehodnocené řasenky jsou však příčinou zánětů spojivek a dalších očních infekcí.

Riziko zdravotních komplikací se ještě zvyšuje, když nosíte kontaktní čočky. Ty mohou být kontaminovány biofilmem plísní, které na ně přenesete buď řasenkou, nebo jimi naopak „nakazit“ svou řasenku, kde mohou nerušeně růst. A přitom právě oči jsou na potenciální infekce nejcitlivější.

Odborníci navíc upozorňují na to, že z hlediska množení bakterií je rizikovější přírodní kosmetika, která neobsahuje konzervanty. V jejím případě byste měli počítat s tím, že doba použitelnosti bude kratší než u běžných kosmetických produktů (viz tabulka).

, pro iDNES.cz