Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proroctví slepé věštkyně Vangy: 3. světová válka bude v roce 2010

  15:53aktualizováno  15:53
Na začátku tohoto roku se začalo v některých médiích objevovat jméno věštkyně Vangy a její předpověď, že tento rok v listopadu začne třetí světová válka.

Bulharská věštkyně Vanga (vlevo)

Bulharská věštkyně Vangelia Gushterova Pandeva, známá jako baba Vanga, je často nazývána prorokem kvůli schopnosti vidět osudy lidí, kteří ji navštívili. Někteří lidé věří, že vlastnila dar předpovídat budoucnost, uměla navštívit v duchu různá místa a měla schopnost mluvit s květinami. Vanga vysvětlovala své neobvyklé schopnosti přítomností zvláštních, neviditelných bytostí kolem ní, jejichž původ nelze vysvětlit, a prý jí tyto bytosti předávaly informace o lidech.

Vanga se narodila v roce 1911, ale již v dětství byla poznamenána utrpením. Ve věku 12 let ztratila zrak v důsledku náhlé bouře (toto tvrzení však nebylo ověřeno meteorologickými záznamy ani jinými zdroji z té doby), při které se prý Vanga ztratila a po dlouhém hledání byla nalezena s očima zanesenýma pískem a prachem. Její rodina byla velmi chudá, matka zemřela, když byla Vanga malé dítě, a dívčin otec byl odveden do bulharské armády během druhé světové války.

Postupně se u ní objevovaly prorocké schopnosti. Uvádí se, že svému otci pomáhala najít ukradené ovce ze stáda. Vanga uváděla, že je viděla ve spánku. V průběhu druhé světové války zoufalí lidé ztratili spojení se svými příbuznými, přicházeli proto za Vangou, protože doufali, že se dozvědí, kde je hledat.

Kromě prorokování byla Vanga lidovou léčitelkou, ale pouze prostřednictvím bylinných přípravků. Vanga říkala, že brát příliš mnoho klasických léků je špatné, protože "se zavřou dveře, přes které se obnovuje přírodní rovnováha v těle bylinkami".

Bulharská věštkyně VangaŽivot každého prý viděla před sebou jako film, od narození až do smrti. Ale změnit, "co bylo napsáno", bylo nad její síly. V roce 1942 ji dokonce navštívil i bulharský král Boris III. Vanga zemřela dne 11. srpna 1996. Její pohřeb přilákal davy lidí, včetně mnoha hodnostářů. Je znám i fakt, že se Vanga objevovala i s vysokými úředníky z komunistické strany.

Její proroctví jsou často spojována s Nostradámovými. Mezi nejznámějšími jsou uváděna její prohlášení o datu smrti krále Borise III., o rozpadu Československa a Sovětského svazu, datu Stalinovy smrti, potopení ruské ponorky "Kursk" a útocích z 11. září. Většina předpovědí však vycházela až poté, co došlo k údajně předpovězěným událostem, a ve většině případů nejednoznačnost proroctví umožňuje dvojí výklad.

Vanga byla velmi inteligentní, ale také jen pologramotná. Žádné knihy nepsala sama. Její projev je obtížné rozlišit, protože mluvila těžkým bulharským dialektem - poslední televizní nahrávky dokonce používaly titulky pro bulharské publikum. To, co řekla nebo údajně řekla, bylo zaznamenáváno lidmi okolo. Existuje jen málo jejích citací a jejich původ je často nejasný.

Výběr z citací z uvedených let:

* 1989: "Strach, strach! Američtí bratři klesnou na kameni železa ptáků. Vlci budou zabaleni do křoví a nevinnou krev bude přístřešek jako řeka."

* 3. 1. 1988: "Stali jsme se svědky důležité události. Dva největší světoví lídři si potřásli rukou (Vanga naznačila, že Gorbačov a Reagan). Ale to bude trvat dlouho, až přišel osmý - chce podepsat konečný mír planety."

* Datum neznámé: "Rusko se znovu stane velké říše, a především ducha říše."

* 1960: "V roce 2018 vlaky budou létat na solární vlákna. Ropa bude ukončena, v zemi zemře."

* Datum neznámé: "V roce 2008 budou prováděny atentáty proti 4 hlavám zemí. Téhož roku začátek vojenského konfliktu v Indii. Toto bude skutečně nezbytným předpokladem pro zahájení třetí světové války."

* Datum neznámé: "2010 - začátek třetí světové války. Zlomí se v listopadu a skončí v říjnu 2014, začne jako jednoduché války, s obvyklým způsobem, ale pak budou použity jaderné zbraně, a konečně chemické zbraně..."

Bulharská věštkyně VangaVanga mluvit o budoucnosti moc nechtěla. Otázka vypuknutí 3. světové války je však sporná a bude vždycky - záleží na tom, kdo ji bude interpretovat. Současných světových válečných konfliktů je mnoho a se zapojením mezinárodních institucí a s nevymezeným prostorem (nejen díky terorismu), mají již dnes konflikty charakter celosvětový.

V současném mocenském rozložení se zdá válka dominového efektu až na pokraj globálního jaderného konfliktu spíše pouhou fikcí (i v Iránu politici moc dobře vědí, že za jednu odpálenou raketu by během několika minut spadlo z moře tisíce odvetných jaderných hlavic).

Samotná proroctví Vangy nestírají čas, ale zdá se, že čas stírá je. Jak se předávají v proudu času přes hranice států, začínají žit vlastním životem - vyvíjejí se společným vědomím a přizpůsobují se dějinám na míru. Stejně jako minulost, i budoucnost se dá vyložit mnoha způsoby. A toto naše společné vědomí dává vzniknout novým proroctvím, která, ač nemají s těmi prvotními už nic společného, odrážejí náladu ve společnosti a naši víru. Možná se jednou dočkáme, že budou naše proroctví o něco víc pozitivní...

Jeden fakt tu však zůstává. Mnoho proroků, jako byla Vanga, skutečně žilo a mělo schopnosti pomáhat mnoha konkrétním lidem v jejich naději - a to už stojí za velkou poklonu.

Autor:Nejčtenější

Manžel i dcera se zabili, Heleně zůstala vnoučata. Mise jim pomohla

Ráchel a paní Helena

O pomoc pro svou babičku napsala tentokrát do televizního pořadu Mise Nový domov teprve šestnáctiletá Ráchel. Její...

Klidně bych kvůli roli přibrala i dvacet kilo, přemýšlí Bára Poláková

Barbora Poláková

Herečka a zpěvačka Barbora Poláková se kvůli klipu k jedné z písniček připravované desky ostříhala. Krátkovlasou...Některé pomůcky pro děti zpomalují jejich vývoj, raději se jim vyhněte

Vibrační i normální lehátka dítě na chvíli zbaví, ale neumožňují mu volný pohyb...

Rodiče jsou ochotni do nejrůznějších hraček, potřeb a dalších věcí pro své ratolesti investovat neuvěřitelné částky....

Koupelna bez teplé vody a všude zima. Mise pomohla tátovi s malým synem

Julián s Matyáškem si během rekonstrukce bytu užívali v Mikulově.

Svého drogového období Julián (29) lituje. Jenže nezůstalo bez následků, ze vztahu s přítelkyní se narodil syn Matyáš,...

Příběh Aleny: Nastěhoval se k nám švagr, manžel to neřeší, já zuřím

(ilustrační snímek)

Před pár týdny jsme poskytli na pár dní azyl bratrovi manžela. Žena ho vyhodila a neměl rychle kam jít. Z dočasného...Další z rubriky

OBRAZEM: Pončo je pro podzim perfektní. Noste ho k džínám i místo šatů

Silueta, která leccos promine a krásně se vrství, se letos vrací na výsluní....

Silueta, která leccos promine a krásně se vrství, se letos vrací na výsluní. Ponča a peleríny však můžou být ošemetné....

Nicola Formichetti: Muž, který oblékl Lady Gaga do masa a masy do denimu

Nicola Formichetti kdysi oblékal Lady Gagu, teď vládne několika módním značkám.

Vytvořil pro Lady Gaga šaty z masa i image, co změnila tvář popové hudby, vedl několik velkých světových značek a...

V čem na halloweenskou party? Nápady najdete na přehlídkách

Thom Browne, kolekce jaro - léto 2018

Halloweenský kostým a inspirace z přehlídkových mol: že to nejde dohromady? Letos rozhodně ano, na týdnech módy se...Najdete na iDNES.cz