Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč vypadají Češi staře?

  1:00aktualizováno  1:00
Průměrný český senior anebo už člověk kolem padesátky vypadá často starší než jeho vrstevník z Německa či třeba z Francie. Ukazují to nejen filmy, které mohou realitu do jisté míry zkreslovat, ale stačí se projít po zdejších ulicích a po městech na západ od hranic.

LÉKAŘI NABÍZEJÍ
ELIXÍR MLÁDÍ

Členství ve straně důležitější než vzhled
Do jisté míry půjde zřejmě ještě o důsledek přístupu ke kráse v minulých letech.

"Dnešní střední generace zažila spíše, že pro profesionální postup bylo daleko víc než atraktivní vzhled požadované stranictví či spolupráce s StB," připomíná psycholožka Zdena Sládečková.

Podle ní lidi, kteří v téhle éře prožili většinu života, nic nenutí k tomu, aby měnili své hodnoty.

Čím víc let člověku je, tím spíše se na něm projevuje, nakolik o svůj vzhled a o svou fyzičku dbá. Zhruba to vyjadřuje úsloví o tom, že do pětadvaceti je hezká tvář dílem přírody a od pětadvaceti výš zásluhou dotyčného člověka.

"Není třeba přehánět to s drahou kosmetikou a různými výstřelky, ale po letech je zkrátka vidět, kdo o sebe pravidelně dbá a kdo ne," tvrdí korektivní dermatoložka Miroslava Pelechová.

Já za to nestojím
Mnoho lidí však nad podobnými starostmi mávne rukou s tím, že jejich životní priority jsou jiné a že skutečně nepotřebují vypadat o deset let mladší. Psycholožka Sládečková však tvrdí, že takový postoj může svědčit i o jisté lenosti a neúctě k sobě samému.

"Přiměřená péče o sebe je výrazem vlastní sebeúcty a sebehodnocení a možná i otázkou vůle, či naopak lenosti," upozorňuje. Informace, které svým vzhledem vysíláme, naše okolí významně ovlivňují. Čistá pleť, upravené vlasy a dobrá fyzická kondice však samy o sobě nestačí.

"Na naší fyziognomii se totiž postupně stále zřetelněji projevují také povahové rysy, jako optimismus či pesimismus, spokojenost, nespokojenost, deprese, vyčerpanost, či naopak dostatek sil," doplnila Zdena Sládečková. Jinými slovy: kdo je unavený a nasupený, také podle toho vypadá a působí na své okolí, a kruh se uzavírá. 

Jak být mladý a nepřehnat to
Je důležité vypadat mladistvě, protože první dojem někdy rozhoduje. Ale raději to nepřehánějte, radí psycholožka Zdena Sládečková.

Trend je jasný - musíte vypadat mladě a zdravě. Jak to na lidi působí?

Dopad tlaku na mladý a zdravý vzhled vyvolává různé reakce, podle toho, v jaké vrstvě se člověk pohybuje, kde bydlí a podobně. Podobným tlakům méně podléhá člověk, který má alespoň průměrné fyzické parametry a vypěstovanou sebedůvěru a sebejistotu. Na druhou stranu, čím vyšší jsou naše ambice, tím více se snažíme splnit podmínky úspěšnosti a zlepšit svou šanci.

Jak důležitý je vzhled při hledání partnera nebo práce?

Člověka z 90 procent ovlivňují především vjemy zrakové, a proto je celkový dojem, který děláme, významný - především při prvních setkáních. Při dalších kontaktech už tento účinek slábne, jak dotyčného poznáváme i z dalších stránek. Přesto se vlivu toho, co vidíme a vnímáme, nemůžeme zcela vyhnout. Nastupující mladá generace tohle ví víc než dobře. Někdy až přeceňuje význam ideální postavy či vzhledu.

Co když se pro někoho stane krásný a zdravý vzhled cílem, nikoliv prostředkem?

Tenhle jev nacházíme většinou jako kompenzační mechanismus u osob skrytě méněcenných, jako jsou osoby narcistické či hysterické. Stávají se štvanci a postupem času mají čím dál větší strach ze stárnutí a z nemocí. Změnit se to může většinou jen velmi těžkou životní okolností, psychickým šokem, nemocí.

Jak nejlépe najít potřebnou hranici?

Je možno se řídit větou: "Udělám, co je v mých možnostech, tak abych z péče o sebe měl radost." Kultivace je též péčí o krásu a hodnoty vnitřní, tedy o rozvoj rozumových schopností a kvalit vnitřního citového repertoáru.

Krém, kosmetika, pleť

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Šest mýtů, které možná brání k získání vysněné postavy

Ilustrační fotografie

Existuje mnoho mýtů z oblasti zdravého životního stylu a fitness. My jsme vybrali jedny z nejrozšířenějších, které už...

Další z rubriky

Anorexie ničí sportovkyně, modelky i obyčejné dívky. Léčba je obtížná

Ilustrační fotografie

Anorexie je závažné psychiatrické onemocnění, které může postihnout kohokoliv bez ohledu na věk nebo pohlaví. Naposled...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Jak na plnější rty? Naučte se je vystínovat

Arome.cz Přetřít rtěnkou a hotovo? Kdepak, jen se nebojte věnovat líčení svých rtů pár minut navrch a použijte k tomu víc než jen...

Najdete na iDNES.cz