Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč vypadají Češi staře?

  1:00aktualizováno  1:00
Průměrný český senior anebo už člověk kolem padesátky vypadá často starší než jeho vrstevník z Německa či třeba z Francie. Ukazují to nejen filmy, které mohou realitu do jisté míry zkreslovat, ale stačí se projít po zdejších ulicích a po městech na západ od hranic.

LÉKAŘI NABÍZEJÍ
ELIXÍR MLÁDÍ

Členství ve straně důležitější než vzhled
Do jisté míry půjde zřejmě ještě o důsledek přístupu ke kráse v minulých letech.

"Dnešní střední generace zažila spíše, že pro profesionální postup bylo daleko víc než atraktivní vzhled požadované stranictví či spolupráce s StB," připomíná psycholožka Zdena Sládečková.

Podle ní lidi, kteří v téhle éře prožili většinu života, nic nenutí k tomu, aby měnili své hodnoty.

Čím víc let člověku je, tím spíše se na něm projevuje, nakolik o svůj vzhled a o svou fyzičku dbá. Zhruba to vyjadřuje úsloví o tom, že do pětadvaceti je hezká tvář dílem přírody a od pětadvaceti výš zásluhou dotyčného člověka.

"Není třeba přehánět to s drahou kosmetikou a různými výstřelky, ale po letech je zkrátka vidět, kdo o sebe pravidelně dbá a kdo ne," tvrdí korektivní dermatoložka Miroslava Pelechová.

Já za to nestojím
Mnoho lidí však nad podobnými starostmi mávne rukou s tím, že jejich životní priority jsou jiné a že skutečně nepotřebují vypadat o deset let mladší. Psycholožka Sládečková však tvrdí, že takový postoj může svědčit i o jisté lenosti a neúctě k sobě samému.

"Přiměřená péče o sebe je výrazem vlastní sebeúcty a sebehodnocení a možná i otázkou vůle, či naopak lenosti," upozorňuje. Informace, které svým vzhledem vysíláme, naše okolí významně ovlivňují. Čistá pleť, upravené vlasy a dobrá fyzická kondice však samy o sobě nestačí.

"Na naší fyziognomii se totiž postupně stále zřetelněji projevují také povahové rysy, jako optimismus či pesimismus, spokojenost, nespokojenost, deprese, vyčerpanost, či naopak dostatek sil," doplnila Zdena Sládečková. Jinými slovy: kdo je unavený a nasupený, také podle toho vypadá a působí na své okolí, a kruh se uzavírá. 

Jak být mladý a nepřehnat to
Je důležité vypadat mladistvě, protože první dojem někdy rozhoduje. Ale raději to nepřehánějte, radí psycholožka Zdena Sládečková.

Trend je jasný - musíte vypadat mladě a zdravě. Jak to na lidi působí?

Dopad tlaku na mladý a zdravý vzhled vyvolává různé reakce, podle toho, v jaké vrstvě se člověk pohybuje, kde bydlí a podobně. Podobným tlakům méně podléhá člověk, který má alespoň průměrné fyzické parametry a vypěstovanou sebedůvěru a sebejistotu. Na druhou stranu, čím vyšší jsou naše ambice, tím více se snažíme splnit podmínky úspěšnosti a zlepšit svou šanci.

Jak důležitý je vzhled při hledání partnera nebo práce?

Člověka z 90 procent ovlivňují především vjemy zrakové, a proto je celkový dojem, který děláme, významný - především při prvních setkáních. Při dalších kontaktech už tento účinek slábne, jak dotyčného poznáváme i z dalších stránek. Přesto se vlivu toho, co vidíme a vnímáme, nemůžeme zcela vyhnout. Nastupující mladá generace tohle ví víc než dobře. Někdy až přeceňuje význam ideální postavy či vzhledu.

Co když se pro někoho stane krásný a zdravý vzhled cílem, nikoliv prostředkem?

Tenhle jev nacházíme většinou jako kompenzační mechanismus u osob skrytě méněcenných, jako jsou osoby narcistické či hysterické. Stávají se štvanci a postupem času mají čím dál větší strach ze stárnutí a z nemocí. Změnit se to může většinou jen velmi těžkou životní okolností, psychickým šokem, nemocí.

Jak nejlépe najít potřebnou hranici?

Je možno se řídit větou: "Udělám, co je v mých možnostech, tak abych z péče o sebe měl radost." Kultivace je též péčí o krásu a hodnoty vnitřní, tedy o rozvoj rozumových schopností a kvalit vnitřního citového repertoáru.

Krém, kosmetika, pleť

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Devadesátkový trend znovu na scéně. Čtyři tipy, jak nosit džíny do pasu

Jak nosit džíny čtyřikrát jinak?

Džíny patří k základním kouskům šatníku. Stačí jen najít střih, který si bude rozumět s naším typem postavy, a máme...

Další z rubriky

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...

Může tetování ovlivnit zdraví? Barvy často obsahují nebezpečné chemikálie

Ilustrační fotografie

Tetování má dnes každý pátý Američan a každý devátý Evropan. U mladých lidí jsou pak čísla ještě vyšší. Stále se však...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz