Bruxismus obtěžuje hlavně spoluspáče

Bruxismus obtěžuje hlavně spoluspáče | foto: Profimedia.cz

Proč v noci přichází záhadný skřípot zubů

  • 8
Poškozený chrup, časté bolesti hlavy a probdělé noci ostatních členů rodiny. Společným jmenovatelem těchto problémů bývá noční skřípání zubů.

Skřípání zubů není jen nějaká "úchylka" pro usmání. V lékařské praxi má dokonce své odborné pojmenování: bruxismus. A lékaři i vědci se tímto jevem velmi seriózně zabývají. Skřípání zubů totiž může způsobovat i další zdravotní a jiné potíže.

Za bruxismus mohou podle odborného serveru zdravy-spanek.cz stahy žvýkacího svalstva, které mnohdy vyvolává podráždění dutiny ústní. Tedy při nemocech dásní nebo změnách stavby čelistní kosti.

To je také důvod relativně velkého počtu dětí, které na skřípání zubů trpí. Prořezává se jim totiž chrup. Podle lékařů skřípe zuby až 15 procent dětí předškolního věku a malých školáků.

Podle studie vědců z West Virginia University může mít tato mimovolní činnost vliv i na běžný život. Ve svém výzkumu pozorovali, že děti, které alespoň jednou týdně intenzivně skřípou zuby, se méně často zapojují do kolektivních činností. Jak rostou, "skřípajících dětí" ubývá. Ovšem bruxismus nezmizí u všech.  

Bruxismus = skřípání zubů

Jde o velmi intenzivní skousávání čelistí doprovázené hlasitým skřípáním či cvakáním zubů při spánku.

Následkem toho je, že se obrušují kousací plochy zubů a dochází tak k porušení skloviny.

Lidé s tímto problémem bývají většinou citliví na teplé, studené, kyselé a sladké.

Pokud nočním skřípáním zubů trpíte navštivte svého zubního lékaře.

Odhalený viník

Bruxismus obtěžuje asi pět procent dospělých. Na pohlaví přitom vůbec nezáleží. Častěji zuby zaskřípou, pokud jsou v napětí či úzkosti.

"Bruxista" si své noční projevy většinou vůbec neuvědomuje. Ostatní spáče však mohou i probudit. Skřípání zubů ve ztichlém pokoji působí jako řezání motorovou pilou.

Jsou-li stahy žvýkacích svalů silné, ničí se i zubní sklovina. Postižený má pak citlivé zuby, které bolestivě reagující na sladké, kyselé či chlad.

Stažené svaly ničí i čelistní kloub. Často v něm potom nepříjemně lupe. Zvýšené napětí žvýkacích svalů stojí i v pozadí častých bolestí hlavy.

Mocná chemie

Podle psychiatrů skřípání zubů spolehlivě zvýší stimulační látky jako amfetamin. Více zuby skřípou i lidé s poruchami distribuce neurotransmiteru dopaminu a lidé, kteří jej užívají coby lék.

Příčina bruxismu má i dnes svá tajemství. Spekuluje se o tom, nakolik je dědičné i o vztahu s mentální retardací nebo epilepsií.

Skřípání zubů se neléčí. Před jeho následky je však možné chránit chrup speciálními dlahami, které se dají běžně koupit.