Oblíbené grilování a více alkoholu způsobují to, že v létě často přibíráme (ilustrační snímek)

Oblíbené grilování a více alkoholu způsobují to, že v létě často přibíráme (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Čtyři důvody, proč v létě místo hubnutí přibíráme

  • 54
Léto se zdá jako ideální období, kdy můžete zhubnout. Všude je dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, ve vedru většinou nemáte chuť na tučná jídla, více času trávíte venku. I přesto se vám v tomto období nedaří shodit přebytečná kila a naopak přibíráte. Možná děláte některou z následujících chyb, před kterou odborníci varují.

„Léto představuje pro udržování váhy a hubnutí mnoho nástrah. Celkově bývá režim rozvolněný, přichází doba dovolených, pobyty all inclusive, které si chceme užít, doba návštěv přátel a rodiny, grilování. Jaksi se vytrácí ta rutina a pravidelnost, kterou jsme lépe schopni udržovat, pokud náš týden má řád,“ upozorňuje lékařka Dita Pichlerová z OB Kliniky.

A dodává, že v horku navíc bývá menší chuť k jídlu, což nezřídka končí vynecháváním hlavních jídel a bílkoviny a doplňováním energie sladkostmi, zmrzlinou či přemírou ovoce. Jídelníček je pak nutričně nevyvážený a nadbytek sacharidů se uloží ve formě tukových zásob.

Kromě pohody mohou někteří lidé v období dovolených zažít i stres a smutek, který pak často zajídají. 

„Doba prázdnin může znamenat zasloužený odpočinek, ale i pobyt na místě, kam jste vůbec nechtěli jet, s někým, s kým se celou dobu hádáte. Pak je snadné sáhnout po zmrzlině nebo koktejlu na vylepšení nálady. A neskončit jen u jednoho,“ říká psycholožka z OB Kliniky Jitka Herlesová. 

Navíc v období letního slunění se podle psycholožky Herlesové může u některých lidí s depresivní poruchou nálady zhoršit prožívání pocitů smutku, když vidí, jak se ostatní kolem nich radují z prázdnin, ale oni sami se necítí dobře a mají dojem, že by „měli“.

„Pokud má člověk sklon depresi a úzkost zajídat, jeho váha samozřejmě stoupá,“ dodává psycholožka.

1. Alkohol

Velice častý problém, kvůli kterému se přibírá, je alkohol. V létě ho spotřebujeme prokazatelně víc. Je to doba večírků, návštěv restaurací, posezení na zahrádce dlouho do noci, takže několik skleniček za večer se klidně vypije. Větší množství alkoholu pak může znamenat, že přijmete až o třetinu kalorií více, než byste měli. 

Jen pro představu při vypití 200 ml bílého suchého vína přijmete 440 kJ a u červeného 600 kJ. Pokud si dáte pivo, půllitr světlého piva 10° má energetickou hodnotu 750 kJ (300kJ/200 ml) a u 12° piva dokonce 950 kJ (380 kJ/200 ml), nejméně kalorií má pak půllitr nealkoholického piva 450 kJ (200ml /180 kJ). 

Dobře na tom nejsou ani nealkoholické sladké nápoje. Vypitím 200 ml kolového nápoje se váš denní kalorický příjem navýší o 360 kilojoulů a podobně jsou na tom i ostatní limonády, ale také džusy.

„Džusy sice obsahují vitaminy a minerální látky, na rozdíl od limonád, ale mají vysokou energetickou hodnotu, která se pohybuje okolo 1 700 až 2 200 kJ na litr,“ varuje Iva Málková ze sdružení Stop obezitě (STOB). V jedné vypité skleničce, která má průměrně obsah 200 ml, tedy přijmete asi 400 kJ.

Pokud si tedy chcete dopřát skleničku, ideální je bílý vinný střik a dostatek příjmu nekalorických nealko tekutin. 

„Naprosto nevhodné jsou koktejly a tvrdý alkohol. Pivo občas neškodí jako iontový nápoj, ovšem ne v podobě pěti dvanáctek za večer,“ uvádí lékařka Pichlerová.

2. Grilování

Oblíbené grilování je v Česku trend posledních let, který ale nutně nemusí znamenat, že po něm budeme přibírat. 

„Grilovat můžeme i zdravě. Vhodné jsou například ryby, zelenina, kuřecí, libové hovězí i krůtí maso a pokud omezíme pečivo a nahradíme zeleninovým salátem, máme celkem zdravou večeři,“ vysvětluje lékařka.

Při nakládání nepoužívejte hotové grilovací směsi, ale raději čerstvé bylinky a olivový olej. Pozor si také dejte na různá dochucovadla. I kečup nebo oblíbené majonézové omáčky mají zbytečné kalorie a navíc kvůli nim ani nepoznáte správnou chuť jídla.

3. Zmrzliny

Další nástrahou léta bývají zmrzliny. Pokud ale dodržujete určitá pravidla, nemusí zmrzlina znamenat kalorický příjem navíc. 

Lékařka Dita Pichlerová svým pacientům, kteří se snaží zhubnout, sama říká, že dvakrát týdně zmrzlina místo svačiny neškodí.  

Vhodné jsou spíše tvarohové nebo smetanové, ty sice mají vyšší energetickou hodnotu, ale díky obsaženým bílkovinám představují plnohodnotnější pokrm. Dobré je, pokud takovou zmrzlinu ještě doplníte ovocem.

4. Pohyb

Teoreticky by léto mělo být ideálním obdobím na sportování. Venku je dlouho světlo, máme šanci si častěji zaplavat, vyrazit na kolo nebo jen tak chodit na procházky. Dva výlety na kole za celé prázdniny vás ale nezachrání, pohyb musíte mít pravidelně. 

Nepřestaňte se hýbat ani v létě

Dopřejte si zdravý pohyb po celý rok, vybírejte vhodné druhy cvičení na Raketa.cz.

I v létě myslete na to, že pokud chcete hubnout a formovat postavu, musíte se hýbat alespoň třikrát týdně, a to minimálně hodinu.

„Mnohokrát jsem ale slyšela od svých pacientů výmluvy, že fitko je přes léto zavřené či provoz omezen a venku je moc horko na to, aby běhali či jezdili na kole,“ uvádí dietoložka Dita Pichlerová. 

I proto doporučuje sportovat ráno nebo večer, kdy bývá počasí přijatelnější.