Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proč se hádáme na dovolené?

  0:29aktualizováno  0:29
Vášnivé výměny názorů u vás rozhodně nejsou na denním pořádku. Proč si ale vjedete do vlasů už pár kilometrů za Rozvadovem? A proč se pak hádáte celou dovolenou, na které jste přece chtěli jen odpočívat a užívat si? Odpověď najdete na následujících řádcích.

Hádky na dovolené jsou časté, i když máte jinak harmonický vztah. | foto: Profimedia.cz

Hádky vznikají skoro vždycky z důvodu vymezení vlastního prostoru a většinou je za nimi porucha komunikace. Tohle vymezování provází všechny zásadní změny, kterými člověk během života prochází,“ vysvětluje počátek partnerských konfliktů rodinný psycholog Jeroným Klimeš. Pravidlo číslo jedna zní: Hádka není konec dovolené ani vztahu. Podle Klimeše je třeba vždycky hledat podstatu konfliktu. Což se někdy lehko řekne…

Proč mi to děláš

Honza, pětatřicetiletý manažer velké nadnárodní firmy, si vybírá za terč svých poznámek svou partnerku Magdu. Na dovolené často střídá jedna jedovatá slina druhou. "Magda pak pořád brečí a já ani nevím proč."
 
Vyčerpaní muži mají sklon k ironii a ženy sahají k výčitkám. "Jestliže muž řekne jednu ironickou poznámku za hodinu, tak za běžný večer jsou dvě tři, ale o dovolené jsou spolu partneři 24 hodin denně a poslouchat stupidity celý den nevydrží ani světec. Podobně to je naopak, když žena muži stále dokola něco vyčítá," popisuje detaily Klimeš.

Nechci ležet u moře

Paní Klára, čtyřicetiletá asistentka telekomunikační firmy, letos tradičně umluvila svého muže, že jedině v Chorvatsku to bude "ono". Její muž sice ležení na pláži z duše nenávidí, ale neumí jí odporovat. "Vrcholem bylo, když po mně Klára chtěla, abych byl z toho válení na jednom místě ještě nadšenej. Zbytek dovolené jsem nepromluvil."
 
"Přesně tohle je příkladná ukázka poruchy komunikace," říká Jeroným Klimeš. "Kdyby se totiž Klára s manželem ještě před odjezdem domluvila, co by ráda dělala, nemuselo by k žádnému konfliktu dojít." Nemyslete si, že z lásky partner bude dělat i to, co ho nikdy nebavilo. Když víte, že váš partner je nejšťastnější se šnorchlem, zatímco u vás představa bezprostřední blízkosti mořské havěti vyvolává hysterické záchvaty, nečekejte, že se to změní prostě jen z toho důvodu, že se milujete. Netýrejte sebe ani protějšek. "Když budete nutit jinak aktivního partnera k pasivnímu odpočinku, skončí to hádkou. Takové věci ale většinou poznáte hned po první společné dovolené," dodává Klimeš.

Táta nás prudí

Pětadvacetiletá Kateřina je doma s dětmi, zatímco Petr tráví 10-12 hodin denně ve své kanceláři. Normální rodina, ve které je jeden z partnerů více pracovně vytížený. Problém nastává už tradičně na dovolené. Kateřina s Petrem jsou spolu rádi, revoluci jim v tomhle případě obstarávají děti. "Táta nás pořád jenom buzeruje. Musíme dělat jenom to, co baví jeho, ale nás se nikdy nezeptá."
 
Jeroným Klimeš potvrzuje, že podobných problémů v posledních letech přibývá. "Rodiče připraví program podle svých hobby, ale na děti při plánování moc nemyslí. Z toho vznikají třenice. Děti nejsou zvyklé na to, že by jim otec nějak výrazně zasahoval do života, a on je vlastně také pořádně nezná. Děti si prostě vůči němu chtějí vymezit svůj prostor. A jsme zpátky u špatné komunikace."


Zařiďte si volno bez hádek

 
1. MLUVTE SPOLU
Podle Jeronýma Klimeše je hlavní příčinou hádek porucha v komunikaci. Někdo má sklon k nejapným poznámkám, někdo k výčitkám. Obvykle časem zjistíte, že lze vyjít si vstříc i bez nich.

2. NEMYSLETE JEN NA SEBE
Dovolená ve dvou prostě musí vyhovovat oběma, i když to někdy stojí víc energie. Při plánování myslete na skutečná přání svého protějšku, a pokud máte děti, tak hlavně na ně. Rozhodně nemá smysl zcela se podřizovat partnerovi.

3. NIKDY SE NEHÁDEJTE V NOCI
Od slunce západu do jeho východu, tj. přes noc, se vyhněte konfliktům. Na vaše no bez hádek hádání má totiž největší vliv únava. Unavený člověk ztrácí zábrany a nahlas zazní i to, co by jinak nikdy nevyslovil.

4. PIJTE A JEZTE
Únavové konflikty nevzniknou, když budete myslet na pravidelné jídlo a pitný režim. Zvláště citliví na výkyvy nálad související s hladinou krevního cukru jsou velmi štíhlí lidé.

5. NEČEKEJTE ZÁZRAKY
Už samotný odjezd na dovolenou je velká změna životního rytmu, na kterou různí lidé reagují různě. Někdo snáší špatně cizí postel, někomu vadí světlo po ránu... Pokud víte, že se v novém prostředí špatně adaptujete, naplánujte si na prvních pár dnů spíš klidnější program.


Anketa

Hádáte se se svým partnerem na dovolené, nebo dokážete konflikty řešit v klidu?

Ačkoliv konflikty patří k oblíbeným historkám, o které se po dovolené dělíme s přáteli, najít ty, kteří by to přiznali, byl problém. Nabízí se vysvětlení, že nakonec krásné vzpomínky ty špatné vytěsní do věčného zapomnění.

ZUZANA SLAVÍKOVÁ, herečka
Na dovolené jsme už docela dlouho nebyli. Já sice mám volno celé prázdniny, ale můj muž si bere jen krátkou dovolenou, takže ta naše společná dovolená trvá většinou deset dnů. Snažíme se pořádně si to užít a řešíváme jen technické problémy, třeba když zajedeme jinam, než jsme měli, protože jsme špatně odbočili. Jsou to ale spíš dohady než hádky.

JOLANA VOLDÁNOVÁ, moderátorka
Zrovna mám za sebou čerstvou zkušenost - rodinná dovolená v plném počtu pěti lidí. Hádky na dovolené ale nejsou zrovna náš případ. Já se hádám strašně nerada a spíš se snažím konfliktům vyhnout. Hádky mě vysávají, takže když se něco děje, pozná se to na mně tak, že přestanu mluvit. To je signál pro okolí, že si mě nemají všímat. Všichni vědí, že potřebuji nechat hodinu v klidu, a já se v koutku vyzuřím.

PETR WEIS, sexuolog
Mám jeden recept na klidnou dovolenou a ten je "se vším" souhlasit. Žádná věc mi nestojí za hádky a zbytečné konflikty. Jsem tolerantní, ale moje žena by vám určitě řekla pravý opak. Jezdíme na dovolenou spolu, letos jsme to "vydrželi" dokonce měsíc v Austrálii.

HANA HEŘMÁNKOVÁ, moderátorka
Na dovolené se nehádáme. I když já jezdím radši na jih a manžela to táhne do hor, nakonec to vždycky nějak skloubíme. Na klasickou dovolenou ale v létě nejezdíme, snažíme se být hlavně doma, kde jinak skoro nejsme, a cestovat po Čechách. Jezdíme někdy na kratší zájezdy, prodloužené víkendy. Nervy s dovolenou si opravdu nepřipouštíme, toho máme dost z práce. O dovolené si chceme odpočinout.

ZORA KVASŇOVÁ, v důchodu
Obecně se vlastně na dovolené nehádáme. A obvykle se i na všem shodneme. Úplně jinak tomu ale bylo letos na jaře, kdy se naše plánovaná dovolená kryla s mistrovstvím světa v ledním hokeji. Můj muž, velký sportovní fanoušek, totiž celé večery a odpoledne trávil u televize. To jsme se pak dohadovali, ale stejně mi to nebylo nic platné. Hokej vyhrál.

MAHULENA BOČANOVÁ, herečka
Hádkám na dovolené se vyhýbáme tak, že na ni nejezdíme společně, ale každý se svými kamarády. Červenec strávíme spolu doma a v srpnu jede on s kamarády do Itálie a já s kamarádkou Zuzanou a dětmi na Kypr. Alespoň se na sebe potom pořádně těšíme.

JANA VYTLAČILOVÁ, PR manažerka
Po 25 letech manželství si troufám tvrdit, že cesta na dovolenou s mým manželem by náš jinak fungující svazek ohrozila. Právě z toho důvodu jezdíme každý sólo. Já se svými přáteli, on zase s těmi svými. Když pak spolu jedeme jednou do roka společně na chalupu, tak se rozvádíme hned u vrátek.

Autoři: ,


Nejčtenější

Spisovatelka Irena Obermannová
Mívám pocity existenční hrůzy, přiznává Irena Obermannová

Letošní rok je pro spisovatelku a scenáristku Irenu Obermannovou v mnohém zásadní. Psaní o ženách vyměnila za detektivku, v televizi jí běží seriál o trapných...  celý článek

Andrea se svým synem Josefem
Co řeší matky v porodnici? Nepříjemný klystýr i problémy s podnikáním

Porod dítěte trvá i několik hodin, během kterých ženu doprovází zpravidla partner a porodní asistentky. Ty si na porodních sálech vyslechnou a zahlédnou...  celý článek

ilustrační snímek
Rodinná poradna: Syn chce stále hrát na tabletu, babička ho nechá

Můj sedmiletý syn je poslední dobou posedlý tabletem. Nejradši by od rána do večera hrál a já už nevím, co s tím dělat. Babička v tom totiž problém nevidí a...  celý článek

Ilustrační fotografie
Nedomazlené děti mohou mít psychické potíže celý život

Schopnost navázat vztah se lidé učí od samého narození. Ukazuje se, že citová vazba k jedné osobě je pro další vývoj člověka zcela zásadní. Pokud je oslabena,...  celý článek

Petr Klíma je na farmářských trzích v Praze 6 "pečený - vařený“. Na snímku s...
Z farmy přímo na stůl: nová kuchařka vás naučí milovat zeleninu

Nemusíte být fanatickým přívržencem farmářských trhů, abyste zjistili, že nejlepší zelenina je ta lokální. Ať už máte tatínka, který se vyžívá v pěstování,...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační snímek)
Manžel vás okrádá? Pozor na vyklízecí komando a plundrovací taktiku

Emočně labilní žena schopná během rozvodu čehokoli a naproti tomu stoický muž v roli rytíře? Omyl, v praxi přibývá případů, kdy právě muž po rozpadu vztahu...  celý článek

(Ilustrační foto)
Příběh Dany: Přítel nenechá na své bývalé ženě nit suchou

Filipa jsem poznala před třemi lety. Právě se rozváděl a neprožíval zrovna příjemné chvíle. Z přátel jsme se stali milenci, teď už spolu dva roky žijeme. Jeho...  celý článek

Iva se loučí před výměnou se svým manželem Marianem a dcerou Dominikou.
Marian z Výměny manželek není pedofil, hájí muže sexuolog Zvěřina

V nedávné televizní Výměně manželek si čtyřicetiletý Marian vyhlédl na sociálních sítích čtrnáctiletou Ivu. Dnes spolu mají téměř dvouletou dceru. „Jsi...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Křídové šílenství: Víme, jak na pastelové barvy
Křídové šílenství: Víme, jak na pastelové barvy

Odhodláváte se k malé vlasové rebelii, ale nechcete si svou hřívu nenávratně poškodit? Pak sáhněte po křídě. Samozřejmě ... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.