Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Každodenní chyby, které urychlují stárnutí. Málo spánku i lenost

  • 43
Asi každý by chtěl zpomalit proces stárnutí a vypadat mladě a svěže i v pokročilém věku. Možná právě u vás bude stačit, když si dáte pozor na některé návyky a chyby, které stárnutí zbytečně urychlují. Třeba si pro začátek dopřejete dostatek kvalitního spánku.

Pokud čekáte nějaké převratné nové rady a zaručené tipy, jak odvrátit přirozený proces stárnutí a zachovat si mladistvý vzhled i v seniorském věku, pak vás musíme zklamat. V boji se stárnutím stále platí otřepané a dokola omílané fráze jako „omezte kouření cigaret a pití alkoholu, dbejte na dostatek pohybu a správný jídelníček.“

Možná vám pomůže, když si přečtete šest základních chyb, které proces stárnutí urychlují, a zkusíte se jich vyvarovat.

1. Špatný výběr potravin

Nevhodně zvolená strava je téměř zaručený způsob, jak stárnout rychleji, než byla vaše DNA nastavena. Odborníci obvykle doporučují konzumovat především potraviny, které jsou blízko stavu, v jakém byly sklizeny. Tedy nezpracované potraviny, jako ovoce, zelenina a celozrnné výrobky.

„Největšími nepřáteli zdravého vzhledu pleti jsou alkohol, káva, rafinovaný cukr, příliš soli, jednoduché sacharidy, uzeniny, tučná strava a nasycené tuky. Dále sůl, cukr, alkohol a různé konzervované potraviny,“ uvedla Petra Samková, dermatoložka a primářka Kliniky estetické medicíny Petra Clinic.. Například sůl dehydruje nejen organismus, ale také pleť. A jak je známo, suchá pleť rychleji stárne a více se na ní tvoří vrásky. „Cukr zase působí negativně na tvorbu kolagenu, který má mimo jiné na starosti udržovat pokožku jemnou a hydratovanou. Kombinace soli a cukru v některých konzervovaných potravinách je pak přímo kritická,“ dodává odbornice.

Mezi omlazující potraviny podle ní patří především ty s vysokým obsahem vitaminu C, který je jedním z hlavních antioxidantů našeho těla.

„Neutralizuje volné radikály, které poškozují naše buňky a urychlují proces stárnutí. Vitamin C se podílí také na syntéze kolagenu, který je důležitý pro pevnost pleti, zamezuje tvorbě vrásek a ozdravuje cévy. Ideální je třeba kiwi, pomeranče a další citrusy, borůvky, šípky, černý rybíz, růžičková kapusta, brokolice, zelí, papája. Na pleť pozitivně působí také kombinace vitaminů skupiny B, betakarotenu a zinku. Zástupcem je chřest, který je považován přímo za elixír mládí. Také olivový olej chrání buňky před škodlivými volnými radikály a zpomaluje stárnutí organismu. Dalšími potravinami, které proces stárnutí zpomalují jsou rajčata, květák, brusinky, maliny, přírodní jogurt, zakysané nápoje, ovesná kaše, česnek, kurkuma, zázvor, klíčky a semena, mořské plody, sardinky a losos,“ vyjmenovala doktorka Samková.

2. Nedostatek kvalitního spánku

Pokud nebudete spát klidně a dostatečně dlouho, bude celé vaše tělo trpět. Kvalitní spánek je jedním z nejdůležitějších složek zdravého, šťastného a produktivního života a pomáhá našemu mozku navazovat nová spojení.

Odborné studie ukazují, že nedostatek spánku zvyšuje riziko rakoviny, obezity a v podstatě jakýchkoli zdravotních problémů, které si můžete představit. Málo spánku se také nepěkně odrazí na stavu vaší pleti, která se nestihne během krátkého či nekvalitního spánku dokonale zregenerovat a rychleji tak stárne.

3. Nadbytek stresu

Příležitostný stres je pro organismus dobrý a motivující. Trocha nárazového stresu vás udrží v chodu a uvolní hormony jako je adrenalin. Nicméně nadměrný stres a následný příval hormonů vám může způsobit bolesti hlavy, migrény a mnoho dalších trápení. Chronický stres nakonec způsobí, že se budete cítit starší a také tak budete vypadat. Navíc si zaděláváte na spoustu zdravotních problémů.

Lékařka Petra Samková tvrdí, že úzkost a přepracovanost mají vliv také na naši pleť.

„Některé výzkumy dokonce uvádí, že ženy i muži, kteří jsou neustále ve stresu, vypadají až o 10 let starší. Hormony, které se v těle při stresu vyplavují, oslabují ochrannou bariéru pleti, pokožka je vysušená, ztrácí jas a zdravou barvu, objevují se červené žilky, kruhy a váčky pod očima, hluboké vrásky a tváře jsou povislé. Navíc se mnohem více tvoří vrásky, protože stresovaný a naštvaný člověk dělá různé nepřirozené grimasy. Abychom tomu zabránili, je důležité vyhýbat se stresovým situacím, dopřávat si dostatek spánku a také správně pečovat o pleť, a to jak zevnitř, tak zvenku,“ radí doktorka Samková.

4. Toxiny v okolním prostředí

Nejspíš byste nic jedovatého schválně nespolkli, ale možná netušíte, že se nevědomky každý den pomalu otravujete i tak. Vědci již dlouho vědí, že vystavení se velkému množství toxinů, jako jsou olovo, rtuť, arzen a podobné vás může i zabít.

Ale současné výzkumy podle serveru prevention.com rovněž naznačují, že chronické vystavení se i relativně nízkým hodnotám toxických chemikálií může způsobit katastrofu na vašem zdraví. Tyto látky se totiž časem shromažďují v krvi, tělesném tuku nebo jiných tkáních, kde mohou narušit vaše hormonální a další tělesné systémy a tím výrazně urychlovat stárnoucí proces.

5. Nejrůznější závislosti

Ať už se jedná o závislost na alkoholu, cigaretách nebo drogách, rozhodně tím neprokazujete svému organismu žádnou laskavost. Tyto látky dovedou poškodit tělo mnohem rychleji, než si myslíte. Podle vědecké studie zveřejněné v Chemical Research in Toxicology kouření cigaret poškodí vaši DNA už za 15 minut. Pokud jste dlouhodobým kuřákem, určitě na sobě vidíte výraznější známky stárnutí (povadlá pleť, vrásky a vlasy bez lesku) než vaši vrstevníci, kteří cigaretám neholdují.

Další studie ukázala, že muži, kteří nadměrně pili alkohol nebo kouřili, měli až třikrát zvýšené riziko úmrtí během daného časového období než účastníci studie, kteří nekouřili a nepili alkohol.

„O alkoholu je známo, že dehydratuje organismus. Stejně tak má za následek vysušenou a zašedlou pleť,“ varuje dermatoložka Petra Samková.

6. Nečinnost

Lenost je jedním ze sedmi smrtelných hříchů. A odborníci naznačují, že byste měli brát slovo „smrtelné“ doslovně. Neaktivní a sedavý způsob života snižuje kvalitu života, zvyšuje riziko mnoha onemocnění a výrazně přispívá ke stárnutí. Nikdy však není příliš pozdě na změnu.

Že nemáte na pohyb čas? Snažte se fyzickou aktivitu zakomponovat i do běžného života. Vstávejte od pracovního stolu častěji, pohybujte se po pracovišti, choďte do práce pěšky nebo dojíždějte na kole.

, pro iDNES.cz