Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Proč nejsou blogy českých žen zajímavé čtení

  13:11aktualizováno  13:11
Ne každá osoba, která se vyfotí s pohledem raněné laně a v šatech přes džíny, je módní blogerka. I to je jedna z hloupostí, které brání tomu, aby se z českých ženských blogů stalo zajímavé čtení a prohlížení.
Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Proč je u nás ženská blogosféra spíše elektronickou obdobou Milého deníčku? Pokusím se to zjistit zkoumáním českých blogů druh po druhu.

Puberta zámečků zbavená

Na dívčí deníček patří zámeček s klíčkem. Chrání to nejen jeho pisatelku před necitlivým okem hrubého všedního světa za hranicemi jejího pokojíčku, ale také to chrání ten venkovní svět. Zejména před ňuňacími žblepty pro jistý věk nezbytnými, ale pro veřejnost toxickými.

Ilustrační snímek

Blogy daly bohužel dívčím deníčkům křídla a návštěvníky. Většinou nechtěné. Hledáte něco na Googlu a rázem spadnete do blogu nějaké Terinečky nebo Kočulinky Sweet Pink Honey 13. Je zvláštní, že své čerstvě vylíhlé pravdy o světě publikují zejména pisatelky, jejichž naivita a slabomyslnost až bolí. Ty zajímavé holky, jejichž pokojíčky nejsou od koberce po lustr růžovofialové, si deníčky nepíšou nebo je dobře schovávají.

Julie, Julia a eidam v těstíčku

Foodblogy neboli blogy o jídle jsou mojí osobní drogou. Čím méně sama vládnu sporáku a surovinám, tím víc mě fascinuje kuchyňská tvorba těch, jimž mouka neodporuje a maso se jim nevysmívá. Díky soutěži o narozeninový dort pro náš magazín jsem se například seznámila se stránkami paní Aleny Doležalové. To, co ona dokáže s marcipánem, dokázal leda Michelangelo s bílým mramorem. A v diskusi pod jejími fotkami najdete tolik užitečných informací jako v žádné knize.

Pravidelně také sleduji pokroky dvacetileté Anny Grosmanové, která na svém blogu po vzoru filmu Julie a Julia postupně vaří a peče všechny recepty z kuchařky Marie Janků-Sandtnerové. Kdyby se jí vždycky všechno dařilo, byla by to suchá samožerská nuda, ale naštěstí propojuje svoje gurmánské úspěchy s povídáním o tom, jak těžko se v Praze shání vemínko nebo jak nechutně se chová při přímém styku brzlík. Je "teprve" u 180. receptu, takže to ještě klidně stihnete dočíst, než projekt dokončí.

Foodblogerky (i foodblogeři, třeba slavný Cuketka), které svému řemeslu rozumí, dělají pro nás všechny mnoho. Učí nás jíst skutečné jídlo a ne odpadky, vážit si lokálních surovin a tradičních postupů, při kterých je slovo instantní bráno za vulgaritu. Bohužel je zatím stále ještě početně převyšují blogerky, kterým říkám frkačky. Frkni tam solamyl, frkni to na pánev, frkni jim to na talíř. Frkačky se ve svých blozích chlubí jídly za pár kaček, nahrazují kuře buřty a buřty šmakounem, dorty okrádají o máslo a docpávají je ztužovadly a ještě si své recepty nadšeně vyměňují.

(ilustrační snímek)

Vysmívané posmívačky

Na jídelních blozích můžete slinit nad fotografiemi vypečených husí, na módních blozích byste měli žasnout nad autorčinou originalitou a schopností kombinovat styly a doplňky. Měly by je vést dívky a ženy se vzděláním a zkušenostmi v oboru, které výjimečně může nahradit geniální nevzdělaný talent.

Že máme jako národ v módním povědomí co dohánět, to je bez debaty. Národní kroj českých žen sestavený nezávislým pozorovatelem by zahrnoval špatně padnoucí džíny, výbojně špičaté nepohodlné lodičky a tílko s flitry (mladší varianta) nebo by se skládal ze silonové "hedvábné" halenky, sukně do půle lýtek a sandálů se silonovou ponožkou (starší varianta).

Zkrátka ideální terén pro fashionblogerky, jak se jim ve světě říká! Jenže. Zabrouzdejte si českými módními blogy a v devíti případech z deseti narazíte na sice pohledná, ale zmatená děvčata pod vrstvami oblečků z H&M nebo New Yorkeru. Případně, a to je ta horší varianta, na děvče, které se bez jakéhokoliv vzdělání (i sebevzdělání) vrhlo na batiku, háčkování, pletení a šití.

V českých vodách považuji za kvalitní čtení i koukání blog Módní peklo. Jeho autorka Ada je vtipná a zároveň profesionálně důkladná. Mé srdce si získala termínem "voživení" (barevně nepřirozený melír, nejčastěji červený, případně mnohoodstínový), uznáním, že i boty levných značek, když jsou z dobrých materiálů, vypadají hezky a dost vydrží, a do třetice - velmi pravdivým textem o tom, že obchody a značky se slovem ateliér v názvu většinou nabízejí svým zákaznicím hrůzné poloamatérské hadérky.

A teď vážně

Společensky nejtěžším kalibrem jsou blogy o politice, ekonomice a dění ve světě. Mezi ženami nijak masový jev. Tedy u nás. Jsou však i dámy, které jsou na světové síti dost těžké váhy. Bráno od konce byla za třetí nejvlivnější světovou blogerku označena Gina Trapani, softwarová vývojářka, autorka několika projektů pro americkou vládu a komentátorka všeho, co se týká počítačových technologií.

Druhou nejvlivnější blogerkou je Ariana Huffington, známá sloupkařka, autorka dvanácti knih, spoluzakladatelka a šéfredaktorka politického blogu jménem Huffington Post, který navštíví měsíčně 18 milionů uživatelů. Před pěti lety byl Huffington Post zvolený nejlepším politickým blogem Ameriky.

Na první místě jsou Lisa Stone, Elisa Camahort Page a Jory Des Jardins. Tohle trio zorganizovalo v roce 2005 první konferenci žen blogerek, na které si mohly vyměnit zkušenosti i informace. Od té doby pořádají stejnou akci jménem BlogHer každý rok a nasbíraly už stovky členek ze všech možných oborů blogování. Těm pak pomáhají sehnat inzerenty, uspořádat stránky i vybudovat komunitu následovníků.

Počítač, PC
Počítač, PC. notebook

Mezi českými blogerkami podobné případy nemáme. Nejblíže k ovlivňování veřejného dění se v dostávají blogerky-komentátorky. Jana Kolářová patří na serveru iDnes mezi VIP blogery. Po hodině strávené s ní musím říct, že takové ženy bych ráda viděla v naší politice. Jenže jí se nechce.

"Do politiky mě posílá spousta lidí - ale mám soudnost. Mohla bych přinést ideu, téma, ale vím, že nemám vůbec žádný talent pro politiku jako řemeslo. Navíc mi je vidět na očích, co si myslím. Ráda píšu o politice na blogu, ale vím, že v té praktické bych neprosadila nikdy nic."

Adresář blogů

>JÍDELNÍ BLOGY
www.aldoska.estranky.cz (dorty Aleny Doležalové)
grosmanova.blog.idnes.cz (projekt Anny Grosmanové)
www.cuketka.cz (blog známého českého food kritika)

> MÓDNÍ BLOGY
www.thesartorialist.blogspot.com (Scott Schuman)
facehunter.blogspot.com (Yvan Rodic)
www.garancedore.fr (Garance Doré)
modnipeklo.cz (krutě adresná blogerka Ada)

>NEJVLIVNĚJŠÍ BLOGY
smarterware.org (Gina Trapani)
www.huffingtonpost.com (Ariana Huffington)
www.blogher.com (Lisa Stone, Elisa Camahort Page a Jory Des Jardins)

>KOMENTÁTORSKÉ A SPOLEČENSKÉ BLOGY
kolarova.blog.idnes.cz (Jana Kolářová)
mandausova.blog.idnes.cz (Klára Mandausová)
polanecky.blog.idnes.cz (Rudolf Polanecký)
pilny.blog.idnes.cz (Ivan Pilný)
vejvodova.blog.idnes.cz (Ivana Vejvodová)

Když jí vyprávím o vlivných amerických blogerkách, je jasné, že tento směr ji neláká. "Internet je osmý div světa, ale já mám jiné zájmy." Blogování bere, stejně jako většina ostatních blogerek-komentátorek, jen jako koníčka.

Když jsme rozebíraly úroveň české blogosféry, shodly jsme se na poměrně vysokém procentu grafomanů, kterým dal internet do ruky nástroj k ukojení jejich vášně. Ale najdou se mezi nimi i perly. Například texty blogerky Renaty Francové bavily paní Kolářovou natolik, že jí vydala knihu.

Klára Mandausová, která získala na iDnes titul Blogerka roku 2010, k této výseči blogování dodává: "Je to dost maskulinní prostředí, někdy mi připadá, že jsou tam ženy trpěné jako zpestřující zviřátka. Myslím, že nám chybí dravost a umění se prodat, dělat sama sobě reklamu, třeba na sociálních sítích. Úspěšné blogerky, které si budují jméno, jsou spíš mezi kuchařkami."

A máte to

Pro blogování platí víc než kde jinde heslo Jaký si to uděláš, takový to máš. Ať chcete podnikat, ukázat světu, jak fotíte, testovat staré keltské recepty nebo nové ekonomické teorie, internet je jen váš. Investice jsou minimální a reakce budete mít ihned. Jenom to, prosím, dělejte dobře - nejlépe se poraďte s někým, kdo není vaše kamarádka nebo matka. Bude na vás hodně vidět.

Nejčtenější

Vévodkyně Kate podpořila kampaň o duševním zdraví
VIDEO: Vévodkyně Kate nabádá rodiče i děti, aby mluvili o svých pocitech

Britská vévodkyně Kate Middletonová se v posledních dnech potýká s těžkými těhotenskými nevolnostmi během svého třetího těhotenství. Přesto myslí na charitu a...  celý článek

Ledvinka jako oslnivý doplněk je opět v módě. Potěší nejen milovníky...
Devadesátky jsou zpět. Vrací se vysmívaná ledvinka

Malou kabelku, která se připíná k pasu či na boky, měl alespoň jednou za život snad každý z nás. Vejdou se do ní všechny nezbytné drobnosti a přitom se dá...  celý článek

Ilustrační fotografie
Osm přirozených způsobů, jak snížit krevní tlak

Vysoký krevní tlak nebolí, ani není doprovázen jasnými příznaky. Obvykle se na tento problém přijde až při běžné lékařské prohlídce. Ovšem i závažná hypertenze...  celý článek

ilustrační snímek
Čtvrtina českých dětí má mobil už ve školce. Jak jim nastavit pravidla?

První mobilní telefon není pro děti sice prvním setkáním s obrazovkou a virtuálním světem za ní, ale poprvé je nástroj trvale v jejich rukách. O čem by si při...  celý článek

Ilustrační fotografie
Nádorových onemocnění krve přibývá, řekl v on-line rozhovoru lékař

Krev je zázračná kapalina, která udržuje lidské tělo naživu. I ona ale může našemu organismu způsobit problém a to v případě, že se v ní něco pokazí....  celý článek

Další z rubriky

Michaela Horáčková, scénografka
Nad „dobovkou“ neváhám, říká kostýmní výtvarnice První republiky

V jedenácti letech se rozhodla, že z ní bude umělkyně. Rodiče se jí to snažili rozmluvit, ale neuspěli. Dnes patří Michaela Horáčková Hořejší ke špičce mezi...  celý článek

Anna Farisová a Chris Pratt (Londýn, 24. dubna 2017)
Anna Farisová: Manžel nemůže být i nejlepší přítel, pak to nefunguje

Anna Farisová (40) se po osmi letech manželství rozešla s manželem, hercem Chrisem Prattem (38). A nyní říká, že k rozchodu došlo kvůli tomu, že se snažili být...  celý článek

Modelka Halima Adenová (New York, 28. srpna 2017)
Z uprchlického tábora na mola. Modelka v hidžábu okouzlila módní svět

Modelka Halima Adenová (19) si může připsat několik prvenství. Zhruba před rokem jako první soutěžící v Miss Minnesota USA měla hidžáb a ukázala se v...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Ženy se zplihlými vlasy sem! Tři kroky k husté hřívě
Ženy se zplihlými vlasy sem! Tři kroky k husté hřívě

Každá druhá žena si přeje mít vlasy jako vodopád. A tak následuje hodinová foukaná, nespočet pěn a sprejů na objem, drah... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.