Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč muži žadoní a ženy se zdráhají

  0:01aktualizováno  0:01
Muž žadoní o sblížení, žena se upejpá a zdráhá. To je typický obrázek konverzace, když to mezi oběma pohlavími má tendenci jiskřit. Hlavní idea se dá zobrazit stručně. On: "Nemohli bychom být více než přátelé?" Ona: "Nemohli. Známe se příliš krátce."

Dialogy rozvedené na této bázi byly už milionkrát zobrazeny v knihách, filmech, divadelních hrách - delší či kratší, s vývojem přímočařejším či plným zákrut a zvratů, slavné i zapomenuté. A ještě pořád neodrážejí celou skutečnost každodenní praxe.

Na co ji sbalit? Těžká odpověď
Mladí muži od jistého pubertálního věku se velice pídí po té správné formulaci. Moc rádi by věděli, jak zvolit, jak poskládat za sebou slůvka, aby dáma odpověděla: "Ach ano, jistě, mohli bychom být víc než přátelé."

Jak naivní je to pídění! Jak naivní jsem byl dlouhá léta i já sám. Už už jsem si myslel, že jsem na to kápl. Jedna krásná známá mi totiž před časem odpověděla na otázku, jaká že formulace mužského "balení" na ni v životě nejvíce zapůsobila:

"To jsem šla takhle po Václaváku od koně dolů, když mě oslovil jeden pán: Slečno, kvůli ženám jako vy Rembrandt začal malovat!" Dnes už to my, pánové v pokročilém věku a prakticky po sezoně, víme lépe. Nebo aspoň méně naivně, abychom si zase tolik nefandili. 

Můžeme mladší generaci mužů nezištně poradit zhruba toto. Žena nepotřebuje nějakou konkrétní formulaci. Potřebuje především čas. Potřebuje mít pocit, že se komplexně zajímáte o její osobnost a že ten zájem trvá určitý čas. Určitý mnohem delší čas, než je čas potřebný k vyslovení několika vět.

Žena za to do jisté míry nemůže, že natahuje naši pánskou trpělivost k prasknutí. Že nás nutí k tomu nejnamáhavějšímu v životě, k překonání a popření vlastní nemluvnosti, k přidávání třetí, páté, padesáté namlouvací věty k těm prvním dvěma (které by přece pro jasné vyjádření a pochopení našeho přání normálně měly stačit).

Tohle se vyplatí vědět ještě před seznámením
Žena jde totiž při navazování vztahu do většího rizika. A to hned z několika závažných důvodů: Zaprvé: Při obvyklém intimním styku to není muž, ale žena, kdo více riskuje. Je to žena, koho se při milování někdo zmocní, koho si někdo vezme a kdo je do jisté míry v podřízené pozici.

Zadruhé: Žena je s novým partnerem daleko více náchylná k infekcím a zdravotním potížím podobného druhu. Ženských potíží je více druhů než mužských. Příroda proto ženě velí mnohem více než muži: neriskovat, prověřit, neměnit lehkomyslně partnera.

Zatřetí: Muž vždy vstane po milování z postele ve stejném stavu, v jakém do ní vstoupil. Ženě se může stát, že z ní vstane v jiném stavu - což je dramatická změna na celý život. A proto - kluci, chlapci, mladíci, pánové všech věků - dejte dámám své touhy dostatek času.

Autoři:Nejčtenější

Máma neví, že mě baví zabíjení, řekla dvanáctiletá dcera ve Výměně manželek

Blanka s přítelem Valentýnem a jejich nejmladší dcerka Saša.

Mia žije s přítelem a dvěma dětmi v Kladně. I když je jí teprve 25 let, o jejich výchově má docela přesnou představu....

VIDEO: Jak se ze služky Gottwaldové stala první dáma. A lidé se jí smáli

Marta Gottwaldová (Na snímku z roku 1948)

Toužila být obdivována jako její předchůdkyně Hana Benešová. Jenže Martě Gottwaldové, která začínala jako služka a...Šestadvacetiletá žena vážila jen sedmnáct kilo, dávali jí rok života

Kristina Karyaginová

Kristina Karyaginová (26) z Ruska byla na pokraji smrti. Vážila jako čtyřleté dítě a začaly jí selhávat orgány a...

Doktorka mi řekla, ať „to“ dám radši pryč, řekla matka zdravé holčičky

Tchyně Martina a zeť Ján se v porodnici, kam doprovázeli Marii k porodu, hodně...

Některá maminka porod císařským řezem nechce, ale stejně to tak nakonec skončí. Jiná o něj žadoní, ale nakonec porodí...

Máma spala s Hitlerem, tvrdila krásná Romy, která by oslavila 80 let

Romy Schneiderová v roli císařovny Sissi, Alžběty Bavorské.

Kdyby nezemřela ve 43 letech, oslavila by 23. září osmdesátku. V 17 letech zazářila jako císařovna Sissi, našla...

Další z rubriky

Má tři autistické děti a sama onemocněla. Pomozte a přijďte na Jarmark

Paní Blanka žije s postiženými dvojčaty v nájemním bytě na okraji Liberce.

Mnohé rodiny s obtížemi zvládají péči o jedno postižené dítě. Paní Blanka má tři syny a všichni jsou autisté. Dva z...

Nespokojenost nás posouvá dál. Kdy nám prospívá a kdy škodí?

Ilustrační fotografie

Málokdo by řekl, že touží být nespokojený. Ale je to často právě nespokojenost, která nás motivuje k pozitivním...

Nedávejte dětem boty po sourozencích, ničíte jim nohy, varuje odbornice

Ilustrační fotografie

Je to paradox. Přestože se většina dětí rodí se zdravými nožičkami, třetina prvňáků má ploché nohy. Potíže se pak...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz