Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč mají muži kratší život?

  0:01aktualizováno  0:01
Příroda jako by si na muže zasedla. Zachází s nimi až marnotratně. I když se chlapečků rodí víc než holčiček, důchodu se dožívá méně mužů než žen. Pokud se dnes narodí chlapec, dá se očekávat, že se dožije zhruba 72 let.

Devět faktorů, které ohrožují mužské zdraví - čtěte ZDE

 Když se narodí dívka, může počítat s tím, že bude žít o více než šest let déle.

Není to žádné české specifikum. Podobný rozdíl je patrný téměř ve všech státech světa.

Přírodní počty
Přitom příroda jako by s rychlejším úbytkem jedinců mužského pohlaví počítala. V Česku se například v posledních letech rodí téměř o tři tisíce chlapců víc než dívek.

Ještě ve věkové skupině 40-45 let je poměr obou pohlaví vyrovnaný. Od padesáti let však muži začínají ubývat výrazněji a po pětaosmdesátce na jednoho muže připadají už tři ženy. Při posledním sčítání lidu žilo v Česku 24 mužů starších sta let. Své sté narozeniny přitom za sebou mělo 184 žen.

Odpověď na otázku, proč muži umírají dříve, není jednoznačná. Kromě vrozených faktorů hraje svou roli i životní styl.

"Příčiny jsou především historické: muž - sameček druhu Homo sapiens má biologické poslání zplodit co nejvíce dětí, ochránit skupinu žen a starých lidí a poté, to jest asi mezi 35. a 40. rokem života, skonat v boji s cizí tlupou či se zvířetem při lovu," říká primář českobudějovického centra andrologické péče Vladimír Kubíček.

A vyjmenovává další důvody - tím druhým je civilizační zátěž. Muž je vystavován čím dál tím většímu společenskému stresu. Nebojuje sice fyzicky o potravu a o život, bojuje však o výdělek, postavení, ekonomické zajištění, prestiž a společenské uplatnění pro sebe a svoji rodinu.

Často spíše u počítače či za volantem než s oštěpem. "Společenský stres je horší než setkání s medvědem v lese. Medvěd je jednoznačná překážka, buď jej muž zažene či zabije, nebo uteče. Nadřízeného či úředníka nelze vyřešit takto jednoduše. Stresové hormony se hromadí a ničí organismus muže. Tělesně i psychicky," dodává Kubíček.

Když skončí stres...
Muži však strádají, i když stres spojený s povoláním dávno skončí a oni odcházejí do důchodu. Muži jsou totiž mnohem fixovanější na profesní život než ženy. Mnohem častěji pro ně zaměstnání představuje jedinou náplň jejich času a o tuto náplň pak ze dne na den přijdou.

"Jako by se najednou ztratili ze života, na ničem se nepodílejí a vypadá to, že stárnou rychleji," říká pražská gerontoložka Iva Holmerová. Ženy si ve srovnání s muži snáze naleznou nějaký alternativní životní program, snadněji se druží.

"Vidíme to i na všech aktivitách, které jsou pro seniory připravené. Ženy tam jasně dominují. Jsem přesvědčená, že kdybych starším klientům nabídla kurz sportovní střelby, budou i tam ženy převažovat," míní Holmerová.

Přitom právě muži přicházejí pro odbornou pomoc často pozdě, což potvrzuje i lékař Kubíček. "Většina pacientů přijde až poté, co se dlouho a zbytečně trápí. Trápí obvykle nejen sebe, ale i své manželky či partnerky a třeba i své děti. Ty se o ně bojí, musí snášet jejich náladovost, přizpůsobovat se jejich potížím a psychickým změnám. Málokdo je na světě sám," uzavírá primář.

Privilegované samičky
Slabou útěchou pro muže může být fakt, že v tom nejsou sami. Podobně jsou na tom samci i jinde v živočišné říši. U řady savců je mužské pohlaví daleko slabší. I samčí embrya jsou citlivější a daleko častěji umírají ještě v děloze.

"U některých vačnatců, konkrétně u vakomyši, umírá samec krátce po pohlavním styku a samice s mláďaty má pak teritorium celé pro sebe. Z biologického hlediska jsou samice schopné rozmnožování privilegované. To, co vydrží ony, samec nevydrží," říká zoolog Zdeněk Veselovský z Jihočeské univerzity.

CO DĚLÁTE PRO SVÉ ZDRAVÍ?

Petr Janda, zpěvák
O svou tělesnou schránku se snažím pečovat. Moje povolání mi nějakou pravidelnost moc nedovoluje, tak alespoň sportuji. Hlavně hraji tenis a lyžuji. Nějaké cvičení mě moc nebaví, ale od 1. dubna začnu určitě chodit do posilovny.

Cyril Höschl, psychiatr 
Nepřejídám se, nejím sladká, moučná a tučná jídla, snažím se jíst více zeleniny a ovoce, maso libové, více ryb a denně asi 20 minut cvičím. Mezitím si ovšem takto získané zdraví zase aktivně ničím, takže nula od nuly pojde.

Jan Rosák, moderátor  
Rád sportuji. Ani ne tak kvůli zdraví, jako spíš pro svůj dobrý pocit. Ale to spolu souvisí. A když cítím, že bylo toho stresu příliš, dokážu vypnout. Klidně celý den nedělám nic.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Sebevraždu spáchají v Česku tři lidé denně, nejčastěji v pondělí

Ilustrační fotografie

Náchylnost lidí řešit problémy sebevraždou znepokojovala vědce už před 150 lety. T. G. Masaryk o tom dokonce napsal...

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Červené rty nikdy nevyjdou z módy. Ani na Silvestra

Arome.cz Červené rty sluší výrazným brunetám i křehkým blondýnkám. A z módy nevycházejí už pěknou řádku let. Že je na vás křiklav...

Najdete na iDNES.cz