Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stres nám prospívá! Šest důvodů proč je užitečný

  • 4
Všechno, co jste dosud slyšeli o škodlivém vlivu stresu, je jenom část toho, co potřebujete vědět. Co když se stres zbytečně démonizuje a je ve skutečnosti naším přítelem? Nejnovější studii představuje páteční magazín MF DNES Rodina.

Díky stresu jsme kreativní

Zeptejte se jakéhokoli umělce nebo spisovatele na to, v jakém stavu byl, když vznikalo jeho zásadní dílo. Pravděpodobně pod tlakem. Larisa Kaseová, psycholožka z Pensylvánie, na tom zakládá svou teorii. 

Podle ní průlomy v tvoření (například v umění) doprovází stres a přiměje vás k novému úhlu pohledu na věc. „Když je vaše mysl naprosto klidná a zrelaxovaná, nepotřebuje vidět věci jinak.“

Rodina DNES

Trochu jiný pohled na stres nabídne v pátek 14. srpna 2015 magazín MF DNES Rodina DNES. Dozvíte se, proč a jak v těle probíhá stresová reakce a jak s ní můžeme pracovat.

Titulka Rodina DNES

Posiluje imunitní systém

Ze stresové reakce „bojuj, nebo uteč“, tedy z určitých dávek kortizolu (stresového hormonu) profituje imunitní systém. Udržuje tělo silným a zdravým, ale nesmí ho být moc. Příliš mnoho stresu zatěžuje kardiovaskulární systém, vede k obezitě, cukrovce atd.

Život má smysl

Kvůli čemu se stresujeme? Kvůli něčemu, na čem nám záleží. Nebude nám přece dělat přehnané starosti něco, na čem nesejde. Takže když to celé trochu obrátíme: nedokazuje nám stres, že náš život je smysluplný?

Pomáhá řešit problémy

Drobné dávky stresových hormonů nám pomáhají při rozhodování a dokonce mají pozitivní vliv na paměť, proto zdravý stres před zkouškami je plus, díky adrenalinu se dovedeme lépe soustředit. Drsnější dávky ovšem naopak paralyzují a otupují paměť.

Udržuje vaše děti v bezpečí

Je dokázáno, že určitá hladina kortizolu pomáhá hlavně matkám efektivněji dohlížet na bezpečí svých dětí, zvyšuje totiž ostražitost. Ale všichni víme, že příliš vystresovaní, impulzivní a vycukaní rodiče jsou pro děti spíš minus.

Díky stresu jsme sociálnější

Při stresu, a na to se často zapomíná, se vyplavuje i oxytocin. Někdy se mu říká hormon lásky a přátelství (vyplavuje se třeba ženám po porodu a startuje laktaci). Ten způsobuje, že si v krizové situaci řekneme o pomoc blízkým lidem. Díky němu nezůstáváme v sociální izolaci.