Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč je nemoderní křičet na kolegy

  0:01aktualizováno  0:01
Seřvat podřízeného už není moderní. A není to ani účinné. I když zejména žena může takovýmto způsobem jednání na pracovišti trpět více než muž. Seřvání je vždy projevem vnitřního psychického přetlaku, jakýmsi upouštěním páry.

Žena však k němu sahá za jiných okolností než muž. A sleduje - ať vědomě či nevědomky - tím zvýšením hlasu jiný účel.

Co se stalo, stalo se
Představte si, že na pracovišti vznikne problém typu "stalo se, už se neodstane". Tedy něco, s čím už se nedá nic dělat. Je možné pouze ošetřit situaci vnitřně, bez zbytečného stresování a sebezraňování, a jít dál.

Žena má v této situaci velkou potřebu mluvit. Svěřit se se svými pocity. Hledá tak ve svém okolí pochopení, ba i kousek sebeúcty. Nechce v tom průšvihu být sama, ostatně většina žen je obecně velmi nerada sama.

Žena tedy mluví - a dá pochopitelně do své promluvy i část citů - což se projeví v tónu, v zabarvení hlasu, v celkovém modulování a časování řeči. A je-li průšvih nemalý, je ta emocionální složka ženiny promluvy tak výrazná, že muž má pocit, že jej žena péruje, ba seřvává.

"Proboha, co s tím chceš ještě dělat?" brání se muž. Ať už přímo nebo brbláním po straně. V ženině svěřování cítí muž jednoznačnou výtku, obvinění. Je už tak psychicky nastaven, že prostě nemůže necítit něco jako: "... tys to zavinil, okamžitě všeho nech a naprav to, dej vše do původního stavu..."

V případě, že náprava do původního stavu není možná, mísí se do mužova vědomí pocit zbytečnosti, nepatřičnosti a klidně může vyústit až v pohrdání ženským pokolením jako celkem: Proč ty ženské aspoň nemlčí, když mluvením se to nespraví?

Když zařve lev
V případě muže promluva důrazným tónem s vážným až negativním zabarvením vždy znamená agresi; vyhrožování, zastrašování - prostě nátlak na jiné lidi, aby okamžitě věc řešili.

Muži jde o minimum slov a maximum činů. Přičemž činy musí nastoupit co nejdříve - zdržení by věc přece ještě zhoršilo. Jde o situaci, kdy náprava nejen být může, ale dokonce musí!

Když samec v přírodě sám od sebe, bez nějakého zranění, zařve, znamená to prakticky vždy varování. Lev, pavián či vlk si značkuje teritorium. "Běda vám, konkurenti, když mi sem vlezete. Slyšte, jakou mám energii s vámi zatočit!" A tak se v několika posledních minulých stoletích, kdy pracovní život byl ovládán muži, často seřvávalo. Zejména tam, kde nebylo možno hrozit jinými prostředky.

V dobře fungující firmě, kde šéf měl vedle velké odpovědnosti i obrovské pravomoci, mu stačilo výhrůžně zdvihnout obočí. Ale kupříkladu v socialistické armádě, kde skutečné pravomoci byly kvůli nepořádkům o hodně menší než odpovědnosti, se nerovnováha vyrovnávala řvaním, co hrdlo zvládlo.

Ve svobodné společnosti se na nikoho v práci nesmí řvát. Dotyčný může přece svobodně jít jinam, svobodně si stěžovat, svobodně skandalizovat řvouna v médiích i jinde. Chápe to čím dál více mužů. A když si ti muži navíc uvědomí, že ženské poštěkávání je vlastně hledání podpory a sebeúcty, bude ještě lépe.

Autoři:Nejčtenější

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Jsi koště. Ty zase liberecká nula. Janu ve Výměně musel zachránit štáb

Výměna manželek: Napadení a zásah štábu!

Roman (46) je koště, alias budižkničemu, a Jana (32) zas liberecká nula, zaznělo tentokrát v televizní Výměně manželek....Zbavila se nevzhledného nosu a je konečně šťastná. Už nemusí nosit ofinu

Fotky z profilu pro Báru nejsou žádný problém. Pomohla jí plastická operace.

Velký nos byl pro Báru po mnoho let symbolem utrpení. Až operace jí pomohla začít nový život a získat nikdy nepoznané...

V mužském těle byla nešťastná, dnes má krásná Erin ňadra i lásku

Poprvé poznala Jareda ještě jako Aaron. Dnes s ním Erin prožívá lásku svého...

Narodila se jako chlapec jménem Aaron, ale už od tří let věděla, že do klučičího těla nepatří. Před dvěma lety se...

Trpěla anorexií: Věděla jsem, že umírám, ale nedokázala jsem jíst

Michala Jendruchová v Rozstřelu

Anorexie, bulimie, ale i ortorexie jsou závažná psychiatrická onemocnění, která postihují stále více lidí a dokonce i...

Další z rubriky

Sedm výhod listové zeleniny. Prospívá srdci, zraku i mozku

(Ilustrační foto)

Pro takzvané superpotraviny nemusíte vyrážet do exotických krajin ani do specializovaných obchodů. Některé z těch...

Sedm zajímavostí ze života kardiochirurga Pirka, který slaví sedmdesátiny

Jan Pirk

Proslulý český kardiochirurg Jan Pirk slaví 20. dubna sedmdesáté narozeniny. Týdeníku 5plus2 při této příležitosti...

Kokrhání, zvracení. Černého kašle opět přibývá, může i zabíjet

Ilustrační fotografie

Namísto desítek případů ročně jsou jich v posledních letech stovky až tisíce. Černý kašel byl pokládán takřka za...

Highlighter za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Highlighter za tisíce? Rozjasněnou pleť zvládnete i bez make-upu

Arome.cz Projasněná pleť působí svěže, mladě a zdravě. Většina z nás proto používá třpytivé pudry, lesklé stíny a rozjasňovače. N...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz