Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Proč je nemoderní křičet na kolegy

  0:01aktualizováno  0:01
Seřvat podřízeného už není moderní. A není to ani účinné. I když zejména žena může takovýmto způsobem jednání na pracovišti trpět více než muž. Seřvání je vždy projevem vnitřního psychického přetlaku, jakýmsi upouštěním páry.

Žena však k němu sahá za jiných okolností než muž. A sleduje - ať vědomě či nevědomky - tím zvýšením hlasu jiný účel.

Co se stalo, stalo se
Představte si, že na pracovišti vznikne problém typu "stalo se, už se neodstane". Tedy něco, s čím už se nedá nic dělat. Je možné pouze ošetřit situaci vnitřně, bez zbytečného stresování a sebezraňování, a jít dál.

Žena má v této situaci velkou potřebu mluvit. Svěřit se se svými pocity. Hledá tak ve svém okolí pochopení, ba i kousek sebeúcty. Nechce v tom průšvihu být sama, ostatně většina žen je obecně velmi nerada sama.

Žena tedy mluví - a dá pochopitelně do své promluvy i část citů - což se projeví v tónu, v zabarvení hlasu, v celkovém modulování a časování řeči. A je-li průšvih nemalý, je ta emocionální složka ženiny promluvy tak výrazná, že muž má pocit, že jej žena péruje, ba seřvává.

"Proboha, co s tím chceš ještě dělat?" brání se muž. Ať už přímo nebo brbláním po straně. V ženině svěřování cítí muž jednoznačnou výtku, obvinění. Je už tak psychicky nastaven, že prostě nemůže necítit něco jako: "... tys to zavinil, okamžitě všeho nech a naprav to, dej vše do původního stavu..."

V případě, že náprava do původního stavu není možná, mísí se do mužova vědomí pocit zbytečnosti, nepatřičnosti a klidně může vyústit až v pohrdání ženským pokolením jako celkem: Proč ty ženské aspoň nemlčí, když mluvením se to nespraví?

Když zařve lev
V případě muže promluva důrazným tónem s vážným až negativním zabarvením vždy znamená agresi; vyhrožování, zastrašování - prostě nátlak na jiné lidi, aby okamžitě věc řešili.

Muži jde o minimum slov a maximum činů. Přičemž činy musí nastoupit co nejdříve - zdržení by věc přece ještě zhoršilo. Jde o situaci, kdy náprava nejen být může, ale dokonce musí!

Když samec v přírodě sám od sebe, bez nějakého zranění, zařve, znamená to prakticky vždy varování. Lev, pavián či vlk si značkuje teritorium. "Běda vám, konkurenti, když mi sem vlezete. Slyšte, jakou mám energii s vámi zatočit!" A tak se v několika posledních minulých stoletích, kdy pracovní život byl ovládán muži, často seřvávalo. Zejména tam, kde nebylo možno hrozit jinými prostředky.

V dobře fungující firmě, kde šéf měl vedle velké odpovědnosti i obrovské pravomoci, mu stačilo výhrůžně zdvihnout obočí. Ale kupříkladu v socialistické armádě, kde skutečné pravomoci byly kvůli nepořádkům o hodně menší než odpovědnosti, se nerovnováha vyrovnávala řvaním, co hrdlo zvládlo.

Ve svobodné společnosti se na nikoho v práci nesmí řvát. Dotyčný může přece svobodně jít jinam, svobodně si stěžovat, svobodně skandalizovat řvouna v médiích i jinde. Chápe to čím dál více mužů. A když si ti muži navíc uvědomí, že ženské poštěkávání je vlastně hledání podpory a sebeúcty, bude ještě lépe.

Autoři:Nejčtenější

Co s vámi udělala? řvala po Výměně Kristýna na své děti a opustila je

Kristýna žije s přítelem Filipem a společně vychovávají její dvě děti.

O své minulosti Kristýna (23) z Výměny manželek mluvila málo. A když už, tak jen mezi řečí. „Až teď jsem si uvědomila,...

Ještě než zemřela, zabalila Britka 18 narozeninových dárků pro syna

Moderátorka britské televizní stanice BBC Rachael Blandová se synem Freddiem v...

Čtyřicetiletá moderátorka televizní stanice BBC Rachael Blandová prohrála na začátku září dvouletý boj se zákeřnou...Děti rozeznám, i když brečí, říká maminka čtyřčat

Chvilka klidu je pro maminku čtyřčat opravdu vzácná.

Svému synovi chtěli pořídit sourozence, ale příroda tomu chtěla jinak. Místo jednoho má tříletý Vojta hned tři sestry a...

Švédka chce být rekordmankou a touží po největším pozadí na světě

Natasha Crownová chce být zapsána v knize rekordů jako žena s největším pozadím...

Natasha Crownová (24) se považuje za modelku. Podle svých vlastních slov je stejně pohledná jako její hubenější...

Žena věří, že je opravdovou elfkou a pochází z jiného světa

Takto se Kimberel Eventide obléká běžně.

Šestatřicetiletá Kimberel Eventide z Illinois věří, že je elfkou a má na světě zvláštní poslání. Rozdává totiž lidem...

Další z rubriky

Šest příznaků rakoviny slinivky, které byste neměli ignorovat

Rakovina slinivky (ilustrační fotografie)

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější a nejagresivnější typy nádorů. Často je hlavně kvůli anatomickému uložení...

Když vás bolí záda, změňte životní styl. Jednorázová pomoc nefunguje

Ilustrační snímek

Znáte to hezké české přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne? Tak přesně to sedí na...

Manuál pro vytížené matky: stanovte si pravidla a neříkejte musím

Ilustrační fotografie

Pokud máte děti, pracujete na dvojnásobný úvazek už jen tím, že se o ně staráte a že pečujete o domácnost. A když k...Najdete na iDNES.cz