Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nepřekonatelné výhody kojení: prevence poporodní deprese i rakoviny

  • 88
Přestože kojení není tak snadné, jak se mnoho lidí domnívá, rozhodně se vyplatí matce i dítěti. Kojení je totiž nejenom fyzicky prospěšné pro kojence, ale i pro matku a jejich vzájemný vztah. Přečtěte si, proč stojí za námahu.

Nejlevnější způsob

Kojení jako přirozený proces probíhající zdarma je pro rodinný rozpočet výhodnější než nákup umělého mléka v ceně od 130 do 660 korun za velké balení (spotřeba mléka se mění podle aktuálních potřeb dítěte, největší je během růstových spurtů). Kromě toho ušetříte i za lahvičky a savičky a nemusíte se domů tahat s kojeneckou vodou.

Zdravější dítě

Pro maminky

O svoje zkušenosti s kojením se podělte v diskusi na eMimino nebo v Kavárničce.

Kojené děti jsou méně náchylné k průjmovým onemocněním, stejně jako k infekcím dýchacích cest a zánětům středouší. V souvislosti s kojenými dětmi lékaři podle české Laktační ligy pozorují také dlouhodobé nižší riziko rozvoje diabetu, alergií, obezity a chudokrevnosti.

Nejpohodlnější krmení

Kojení není pro každou ženu snadné, ale rozhodně se jedná o nejpohodlnější způsob krmení dětí. Mléko z prsa je vždy připraveno na tu správnou teplotu a nemusíte se zaobírat převařováním kojenecké vody, čekáním až vystydne a sterilizováním lahviček a saviček. Oceníte to třeba při dovolené, ale i při návštěvě babičky.

Rychlejší zotavení po porodu a shození poporodních kil

Když se nedaří

Kojení nemusí být pro každou ženu snadné, ale nepropadejte panice, nejste v tom sama. Můžete vyzkoušet spoustu osvědčených rad, sáhnout po některých pomůckách, které uleví bradavkám, nebo se přímo obrátit na zkušené laktační poradkyně.

Při kojení se v těle matky vyplavuje hormon oxytocin, který urychluje zavinování dělohy a rekonvalescenci ženy po porodu. U žen, které své děti kojí, trvá zavinování přibližně šest týdnů, u těch ostatních deset týdnů.

Podle závěrů studie provedené univerzitou v Cambridge snižuje krmení dítěte mateřským mlékem také riziko rozvinutí poporodní deprese.

Kojení navíc matce pomáhá zbavit se případných přebytečných těhotenských kil. Pokud mléčné žlázy vyprodukují 600 ml mléka, žena tím spálí 400 kalorií.

Posílení pouta s dítětem

Hormon oxytocin se také nazývá hormonem lásky. Jeho vyplavování a blízkost při kojení tak pomáhají matce a dítěti ve vzájemném poznávání se a nalazování se na stejnou „vlnu“. Matka se také lépe naučí odhadnout, zda je již dítě nasycené, protože nemůže spoléhat na odměrky na lahvičce a musí se proto více soustředit na projevy miminka. 

Hormon prolaktin, který spouští tvorbu mléka v mléčných žlázách, má zase na ženu uklidňující efekt. U kojených žen pak odborníci pozorovali i menší odezvu na hormon adrenalin, který je naopak spojen se stresem a vzrušením. Podle některých názorů dokonce může kojení přispět i k budování sebevědomí novopečené maminky, která vidí, jak dítě roste a prospívá díky jejímu mléku.

Zdravější matka

Produkce mateřského mléka do budoucna snižuje ženám riziko onemocnění osteoporózou, řídnutí kostí se stává problémem zejména po přechodu. „Když je žena těhotná a kojí, její tělo absorbuje vápník mnohem efektivněji. Takže zatímco některé její kosti - zejména páteř a kyčle, mohou být v době zavádění příkrmů (kolem šestého měsíce věku dítěte- pozn. redakce) méně hutné, o šest měsíců později jsou hutnější, než byly ještě před otěhotněním,“ vysvětlila doktorka Ruth Lawrencová z Rochester Univerzity serveru Fitpregnancy.

Kojení je jedním z mála v současnosti potvrzených způsobů prevence rakoviny. Kojení po dobu alespoň šesti měsíců snižuje riziko rakoviny prsu, podle studie Granadské univerzity je to přibližně 4,3 % za každý rok kojení (v případě nekuřačky, kuřačky se o tyto výhody svým zlozvykem připravují). Další výzkumy ukazují také na nižší riziko rakoviny vaječníků u žen, které své děti krmily mateřským mlékem.

, pro iDNES.cz