Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Proč diety nefungují? Problém je ve vaší hlavě

  • 41
Už přemýšlíte o tom, kterou z diet vyberete, abyste svou figuru upravili do oděvů teplých měsíců? Hned toho nechte, všechny publikace s návody, které zaručeně fungují, schovejte nebo rovnou vyhoďte. Dieta je sama o sobě přímou a rychlou cestou do pekla. K tomu, abyste se cítili dobře a byli zdraví, je důležité především to, jak přemýšlíte.

Teď s námi možná nesouhlasíte. Vyzkoušeli jste přece řadu diet, protože každé jaro shazujete zimní přírůstky. A fungovaly! V tom to ale právě je. Zaberou skoro všechny diety, ale jen dočasně. Úspěch diety pomalu vybledne, kila se začnou vracet bez ohledu na to, jak vzorně se chováte.

Ruku v ruce s tím přichází panika a pocity viny. A proto začnete shánět novou, lepší dietu a celý cyklus se opakuje. Jednou, dvakrát, třikrát či stokrát.

Co je vlastně dieta?

Definice diety se za posledních několik desetiletí podstatně změnila. V minulosti vyjadřovala to, co živá bytost jí, aby se udržela při životě. Dnes je pro mnohé spíše představou utrpení a duševního strádání.

Jak vyzrát na svou vůli?

Zaveďte řád
Uvědomte si, ve kterou dobu vás to táhne ke zbytečnému mlsání nejvíce. Až se bude blížit ona hodina, pusťte se do nějaké činnosti, která vás baví. Je jedno, co to bude, můžete se dívat na hezký film, číst si, jít na procházku... Je jedno, co budete dělat. Nic není tak zbytečné jako bezdůvodně jíst.

Stres
Možná vám uleví, když si dáte kousek čokolády nebo alespoň praštíte dveřmi. Nervy však lze zklidnit i jinak. Zkuste stresu prostě utéci. Nebo od něj alespoň hodně rychle odejít. Tělesná aktivita totiž dokáže oslabit příčiny mírné deprese. Pomáhá i zakřičet si.

Choďte brzy spát
Tělo, které málo odpočívá, musí jíst, aby získalo dostatek energie. Chcete-li být dlouho vzhůru,měli byste se zabývat takovou činností, abyste do hlavy nepustili myšlenky na jídlo.

Žvýkačky
Rozmístěte je chytře všude tam, kde je budete mít ve chvíli krize po ruce. Mějte je v obýváku, v kuchyni, kabelce, v autě. Jakmile dostanete na něco chuť, sáhněte po nejbližší žvýkačce (bez cukru!).

Mějte svou židli
Jestliže jste zvyklí jíst na mnoha místech, je to problém. Nejlepší je mít k jídlu vyčleněné jedno jediné místo, tj. jednu místnost a jednu židli. Slibte si, že jinde než zde jíst nebudete, a dodržujte to minimálně v prvních týdnech hubnutí.

Když držíte dietu nebo se jen snažíte hlídat, abyste shodili nějaké to kilo navíc, změní se vaše mysl. Tato tzv. dietní mentalita ovlivňuje váš pohled na tělo a jídlo, ale také způsob přijímání celé vlastní osobnosti - je tedy odrazem komplexu těla, mysli i ducha.

A proto může být velmi nebezpečná. Kvůli ní přicházíte o peníze, o čas a energii a často bohužel také o sebeúctu a zdravý rozum.

Je vůbec možné předejít dietní mentalitě?

Ale jistě! Bez ohledu na to, jací jste, začněte myslet štíhle. „To se lehce říká, ale těžko dělá!“ slyšíme vaše námitky. Představte si, že jste získali jako dárek báječnou dovolenou.

Musíte se na ni ale vypravit vlastním vozem. Zabalíte si, vezmete si peníze, doklady, navigaci, možná nějaké jídlo. A pak se dozvíte, že nesmíte do vozu načerpat žádné palivo. Bez něj ale nemůžete dojet daleko. A stejně tak byste dlouho nefungovali bez jídla. Když už váš mozek přestane snášet ty věčné signály organismu o nedostatku energie, půjdete prostě k lednici a doslova ji vyprázdníte. A totéž uděláte třeba zase za tři dny nebo za týden.

Budete-li hladovět a snížíte-li výrazně příjem energie, vaše tělo okamžitě zatouží po potravinách, které mu ji dodají. Brzy poté se zpomalí látková výměna a budete unaveni, začnete spalovat svalovou hmotu a nakonec ukládat tuk. Výsledkem vašeho snažení bude to, co nechcete - kila navíc.

Bez jídla to tělo neumí

Jak z toho ven? V prvé řadě si uvědomte, že vaše tělo existuje jen díky jídlu. Máte tedy jedinou možnost - jíst, ale vybírat si ty správné potraviny ve správnou dobu. A zaměstnat mozek natolik, aby na jídlo nemyslel jindy, než když je to opravdu potřeba.

Nikdo z nás se nenarodil se současnými stravovacími návyky, nejsou tedy žádným dogmatem, které byste nemohli opustit. Určitě stojí za to to zkusit. Důležitou součástí je i pravidelný pohyb.

Článek vyšel v dubnovém vydání časopisu Zdraví.