Ona

Probuzených při operacích by mohlo ubýt

  • 4
Jeden člověk z tisíce operovaných si zákrok pamatuje. Nezřídka to jsou vzpomínky hodné středověkého mučení. Taková zkušenost by v budoucnu mohla být podstatně vzácnější. Australští vědci vyzkoušeli přístroj, který monitoruje mozkovou aktivitu v době operace.

Jednoduchý monitor sleduje mozkovou aktivitu pacienta a může chirurgy upozornit, pokud se začne probouzet.

Server BBC citoval autory výzkumu, kteří v časopise New Scientist napsali, že zařízení by mohlo snížit o 80 procent počet těch, kteří se při operaci proberou.

Císařský řez byl jako mučení
Jak nepříjemné takové probuzení může být, popsala BBC Linda McDougallová, která nabyla vědomí při císařském řezu.

"Cítila jsem, jak mě řežou. Bylo to, jako když vás pálí. Bylo to jako mučení. Nemohla jsme se hýbat, nemohla jsem ucuknout, nemohla jsem nic," popsala vzpomínky Australanka. "Když se Daniel narodil, doktor řekl: Každé zrození je zázrak. Máme tady pěkného chlapečka."

Monitor je podobný tradičnímu EEG, který měří elektrickou aktivitu mozku. Přístroj zobrazuje hodnoty na stupnici do od 0 do 100, přičemž optimální úroveň při úplné anestezii je 40 až 60, píše BBC.

Projektu, během něhož se monitor zkoušel, se zúčastnilo dva a půl tisíce lidí v Austrálii, na Novém Zélandu, ve Velké Británii a v Hong-Kongu. Byli to pacienti, kteří už měli z dřívějška neblahou zkušenost s lékařskými zákroky.

V současnosti se zařízení používá v USA. Tamní úřad, který zodpovídá za léky a kvalitu potravin, totiž schválil jeho použití.

Odborníci jsou opatrní
Profesor Gavin Kenny z Glasgowské univerzity ovšem upozornil, že existuje lepší způsob, jak předejít probouzení. Jeho tým pracoval o obdobném zařízení, které je prý přesnější.

"Některé typy anestetik zvyšují mozkovou aktivitu, ačkoli pacient ve skutečnosti padá do hlubokého spánku," argumentoval profesor Kenny.

Švédský profesor Rolf Sandin zase upozornil, že by se lidé neměli radovat předčasně. "Měli bychom mít nejdřív víc informací o tomto sledování."