Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šest nenápadných znamení, která mohou ukazovat na problémy se srdcem

  • 18
Někdy jsou příznaky srdečního onemocnění celkem zřejmé, jindy se ale ohlašují velmi plíživě a nenápadně naznačují problém v srdeční oblasti. Jak poznat, že je vaše srdce v nepořádku?

Díky osvětě a novým léčebným metodám dnes lidé umírají na srdeční onemocnění méně než v minulosti. Nicméně srdeční choroby stále patří mezi hlavní příčiny úmrtí, i proto bychom si měli dávat pozor na varovné signály.

„Příznaky někdy přicházejí zvolna a postupně, člověk začne cítit, že se mu krátí dech, zvládá méně věcí a fyzické aktivity než před tím, pociťuje rychleji únavu, někdy tíseň na hrudníku, dušnost - začne se více a více zadýchávat, někdy mu začnou otékat nohy - zprvu kolem kotníků, někdy může začít nemocný člověk zjišťovat nepravidelnost tepu, bušení srdce, ale pak si musí nahmátnou tep více jak 110 za minutu,“ uvedla Michaela Štěpánová z interního oddělení Lékařského domu Praha.

A dodala, že se nejedná o případ, kdy má člověk pocit, že mu srdce vyskočí z hrudníku a přitom má tep pravidelný (72 tepů za minutu). To je velice časté, ale jedná se o psychosomatický příznak.

V případě akutního koronárního syndromu máte bolest na hrudníku, která může měnit intenzitu, může přicházet a odcházet ve vlnách, šířit se z hrudníku do krku a většinou do ramene a levé horní končetiny, ale není výjimkou i pravá ruka, vše je doprovázeno pochopitelně velkou úzkostí a dušností, někdy i nevolností či zvracením.

A jaké mohou být další možné příznaky srdečního onemocnění?

Extrémní únava

Vyčerpání a únavu může způsobit nedostatek spánku či nadměrná fyzická námaha, ale extrémní únava, která nemá zjevnou příčinu a drží se nás delší dobu, může značit problémy se srdcem.

Doktorka Suzanne Steinbaumová z newyorské Lenox Hill Hospital uvedla pro Foxnews.com, že mnoho žen nevěnuje tomuto příznaku velkou pozornost a domnívají se, že to brzy přejde.

Podle Steinbaumové však extrémní dlouhotrvající únava může být signálem, který vám vysílá vaše srdce. Za velkou únavou totiž může stát nedostatek kyslíku, který může být způsoben právě srdečním onemocněním. Nicméně pokud je dlouhodobá únava váš jediný příznak, nemusíte se hned začít obávat o své srdeční zdraví. Návštěva lékaře však neuškodí.

Nateklá chodidla

Těhotenství, křečové žíly, dlouhé sezení v letadle – to vše může způsobit natékání nohou. Jak už výše zmínila doktorka Štěpánová, oteklé nohy však mohou být rovněž znamením problémů se srdcem.

Podle doktora Michael Millera, profesora kardiovaskulárního lékařství z University of Maryland School of Medicine mohou být nateklá chodidla znamením srdečního selhání, při kterém srdce nedostatečně pumpuje krev a srdeční chlopeň se normálně nezavírá.

Nateklé nohy kvůli srdeční nedostatečnosti podle doktora Millera obvykle doprovází další příznaky jako dušnost či únava. Otoky nohou však mohou také způsobovat léky na krevní tlak či cukrovku.

Závratě

Závratě patří mezi další nenápadné příznaky, které mohou mít mnoho příčin, jež nemají žádnou souvislost se srdečním zdravím. Často se závratě vyskytnou při nadměrné fyzické zátěži například v posilovně jako varovné znamení, abyste ubrali. Závratě a motání hlavy může způsobit také dehydratace, nebo příliš rychlá změna pozice především z lehu do stoje.

Pokud však trpíte závratí příliš často, měli byste o tom informovat svého lékaře. Příčinou závratí totiž někdy mohou být i vedlejší účinky některých léků, problémy s vnitřním uchem nebo, což je však méně pravděpodobné, srdeční problémy. Podle Millera by točení hlavy mohlo být způsobeno zablokováním v tepnách, čímž dojde k poklesu krevního tlaku, nebo chybnou chlopní, která nemůže krevní tlak zvládnout.

Dušnost a lapání po dechu

Jste fyzicky aktivní, chodíte třikrát týdně běhat a přesto se zadýcháte při chůzi do schodů a pociťujete nutkání kašlat?

Obvykle tyto problémy ukazují na astma, anémii nebo infekce, ale podle doktorky Štěpánové může zadýchávání ukazovat i na vrozenou zatím nerozpoznanou srdeční vývojovou vadu, poruchu srdeční chlopně, zánět srdečního svalu nebo srdeční selhání - pokud se jedná o 

Otestujete se

velký fyzický výkon, kdy například ještě zmokneme na kole, přidá se nepřízeň počasí, či máme v sobě již začátek nerozpoznané virózy a podobně.

Deprese

Deprese patří celosvětově mezi nejčastější zdravotní problémy a obvykle nepoukazují na srdeční onemocnění. Duševní pohoda je však úzce spojena s fyzickým zdravím a již mnoho odborných studií ukázalo, že depresivním jedincům hrozí zvýšené riziko srdečních onemocnění.

S tím souhlasí i doktorka Štěpánová: „Deprese a úzkosti samozřejmě mohou zhoršovat srdeční onemocnění, hormonálně, nebo se zvyšuje krevní tlak a ten následně vede i k poškození srdce, existuje i tzv. vazospastická angina pectoris, kdy dojde k nekontrolovanému stahu koronárních cév, který může skončit infarktem myokardu.“

Podle doktorky Štěpánové má stres obecně velký vliv na naše fyzické zdraví a dle jejích slov tělo a duše spolu souvisí a tělo dostává impulsy z naší psyché, která řídí i naši imunitu.

Úzkost, pocení a nevolnost

Pokud vás náhle přepadne úzkost, začnete se hodně potit a je vám nevolno od žaludku, zbystřete. Sice se může jednat o náhlý záchvat úzkosti, ale také to jsou příznaky srdečního infarktu.

Pokud tyto rané příznaky srdečního selhání doprovodí dušnost (i když se nehýbáte), extrémní únava nebo pocity plnosti nebo bolesti na hrudi, které mohou, ale nemusí, vycházet ze zad, ramen, paže, krku nebo hrdla, potom se co nejrychleji dopravte na pohotovost.

„Raději jedno zbytečné vyšetření než zdravotní komplikace, které mohou dopadnout i fatálně,“ uzavřela doktorka Štěpánová.

, pro iDNES.cz