Ona
Lékař Milan Lukáš

Lékař Milan Lukáš | foto: Archiv

Probiotika vybírejte pečlivě, řekl v on-line rozhovoru lékař

  • 52
Bakterií se nemusíte jen bát. Jsou i takové, které vašemu organismu prospívají a které byste měli svému tělu pravidelně dodávat. "Délka podávání probiotik není časově omezena, naopak v případě pozitivního efektu doporučuji, užívat je dlouhodobě," uvedl v on-line rozhovoru profesor Milan Lukáš z Klinického centra ISCARE.

Vyskytují se v lécích, doplňcích stravy a stále častěji také v potravinách. Pro organismus to jsou velmi příznivé bakterie, které znesnadňují jiným, "zlým" mikroorganismům množit se ve střevech. Vyznat se ale v nabídce je velmi složité, proto se v on-line rozhovoru čtenáři nejčastěji ptali, jak se na trhu orientovat.

"Probitoika existují ve funkčních potravinách, kde jejich čistota, efektivita a vlastnosti jsou uvedeny často jen mlhavě. Výjimkou v tomto směru je kultura Synbiotek, která má prověření na vysoké úrovni, prakticky odpovídající kvalitě léčivého přípravku. Pak existují probiotika jako dietní doplněk, které jsou na tom o něco lépe, než ta, která jsou ve funkčních potravinách a pak je několik přípravků, kde je účinnost a vlastnosti probiotika garantována a to jsou probitoka-léky. Těch je pouze několik," vysvětlil profesor Lukáš.

Odpovědi lékaře Milana Lukáše najdete ZDE

Probiotika jsou navíc vybaveny mechanismy, jimiž "zneškodňují" škodlivé složky tráveniny. "Definujeme je jako živé mikroorganismy převážně lidského původu, které působí pozitivně na zdravotní stav," říká profesor Milan Lukáš.

Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc

Od roku 2009 pracuje jako přednosta Klinické centra ISCARE a je vedoucím lékařem Klinického a výzkumného centra pro střevní záněty ISCARE Lighthouse a 1. LF UK v Praze.

V posledních letech se věnuje především chronickým střevním zánětům, Crohnově nemoci a ulcerózní kolitidě a také problematice střevní mikrobiální flory a probiotik.

Mnoho výzkumů prokázalo, že probiotika mají příznivý vliv na imunitu i obranyschopnost organismu vůči nejrůznějším nemocem.

"Probiotika ovlivňují vývoj imunitního systému již v raném dětství, proto se například uplatňují v prevenci atopického ekzému a alergií. Všeobecně jsou probiotika vnímána jako blahodárně působící látky příznivě ovlivňující vývoj střevní mikroflóry, která sehrává důležitou roli při formování imunitního profilu člověka," konstatuje Lukáš.

V čem je další pozitivní vliv probiotik? Jaké množství je ideální pro člověka? A jakou formou je nejlépe dostat do svého těla?