Probiotické mléko snižuje u dětí choroby dýchacích cest

Mléko obsahující probiotické mikroorganismy posiluje imunitní systém a přispívá u dětí k výraznému snížení výskytu chorob dýchacích cest. K tomuto závěru došla Katrin Raschkeová, odbornice na výživu z Německého institutu pro výživu a dietetiku v Bad Aachenu. Její studie nazvaná Effect of long term consumption of probiotic milk on infections in children attending day care centres byla zveřejněna toto úterý. Raschkeová své závěry potvrdila na studii zahrnující 571 dětí ve věku od jednoho do šesti let, které se věnovala v Helsinkách.

Děti, které se výzkumu zúčastnily, pily sedm měsíců denně v průmětu 260 mililitrů mléka, které bylo obohaceno o probiotickou bakterii Bakterium Lactobacillus GG.

Výsledkem bylo, že děti byly méně nemocné, než jejich vrstevníci a výskyt chorob dýchacích cest byl výrazně nižší než v kontrolní skupině dětí, které mléko nepily.

Už v předcházejících studiích bylo prokázáno, že pravidelný příjem bakteriemi obohaceného mléka výrazně snížil výskyt průjmových onemocnění. Probiotické mikroorganismy se dostávají s jídlem do tlustého střeva odkud ovlivňují zdravotní stav každého člověka.

Při narození je žaludeční a střevní trakt ještě krátkou dobu sterilní, první bakterie se do něj dostávají v průběhu několika málo hodin po porodu. Mezi třetím a pátým rokem života se střevní flora plně vyvine a zůstane v podstatě stejná až do dospělosti.

V lidských střevech žije asi 1 014 mikroorganismů 400 různých druhů. Pro člověka jsou životně důležité - kontrolují jiné mikroorganismy, původce nemocí a vytvářejí proti nim takzvané živé bariéry. Podporují trávení a vstřebávání látek a také zásobují střevní stěny výživou a energií.