Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pro rodiče dobrá zpráva: virtuální sex náctiletých nehrozí

  • 2
Pro rodiče je to dobrá zpráva. Jejich pubertální potomci na Facebooku maximálně tak flirtují. O žádný virtuální sex po síti opravdu nejde, zjistil průzkum mezi náctiletými.

Čísla z výzkumu

55 % dětí ve věku od 11 do 17 let zveřejnilo na netu fotografii svého obličeje.
26 % dětí tvrdí, že by fotografii svého obličeje poslali i někomu, koho nikdy neviděly, stejné procento dětí je ochotné takhle poslat svoje telefonní číslo.
7 % dětí umístilo na net svoji intimní fotografii, přestože většina z nich to považuje za riskantní.
26 % dětí je ochotných přidat si mezi přátele na Facebooku i někoho, koho vůbec nezná.
36 % dětí by šlo na schůzku s někým, koho poznali jen na netu.
Zdroj: loňský výzkum Seznam.cz a Univerzity Palackého v Olomouci

Honzovi je čtrnáct a líbí se mu spolužačka Natka. Jenomže ve škole si toho moc neřeknou. Ani pusu si ještě nedali. Když si zašli do kavárny na dort, bavili se jen o škole. Ale večer na Facebooku je to jiné.... „To si klidně povídáme i o tom, co se nám na tom druhém líbí a nelíbí,“ přiznává Honza trochu stydlivě v redakční minianketě.

Patnáctiletá Johana je přes Facebook v kontaktu se svými přáteli každý den. „Je to výhoda. Když se mi někdo líbí, můžu se podívat na jeho profil a projíždět si fotky,“ říká o tom, jak se randí v internetovém století.

Když byli jejich rodiče zamilovaní, posílali si maximálně tak psaníčka pod lavicí. Dnešní dospívající mají chytré telefony a mohou být ve spojení se svým protějškem prakticky neustále. Jenomže první pusa je první pusa – a i když může facebookové chatování mladé zbavit ostychu a trémy, virtuální polibek ještě nikdo nevymyslel.

Čtěte magazín Rodina

Více o prvních láskách na netu se dočtete dne 27. února v pátečním magazínu RODINA DNES.

Titulní strana magazínu Rodina Dnes, který vychází každý pátek jako příloha...

Měli by se ale rodiče o své děti, které flirtují na netu, bát? I přes častá varování či odstrašující případy o tom, jak někomu virtuálnímu důvěřivě naletěly, se odborníci shodují v tom, že teenagerům on-line život spíš pomáhá. Tedy pokud to s ním nepřehánějí a dodržují základní bezpečnostní pravidla.

„Flirtování na sociálních sítích je u dospívajících velmi časté. Výhodu to má zejména pro kluky, kteří si v této oblasti nejsou tak jistí. On-line komunikace je vlastně snadnější – druhého přímo nevidíme, necítíme takový tlak a nervozitu jako tváří v tvář,“ říká socioložka Anna Ševčíková z výzkumného projektu Vitovin, který se zaměřuje na využívání nových médií a pokračuje: „Díky sítím je možné kontaktovat více lidí, oslovit ty, které skutečně oslovit chci, i když se jinak třeba ostýchám. Avšak situace následného fyzického kontaktu je pořád stejná a Facebook na ni nikoho dopředu nepřipraví. Hormony fungují tak, jak fungovaly před tisícem let.“