Zajíček

Zajíček - V neděli na Hod boží velikonoční obdarovává děti zajíc. Čokoláda tak voní po celém okolí. | foto: Archív

Pro Němce jsou Velikonoce i časem delší dovolené

Malá vesnice Ostereistedt ležící na cestě mezi Hamburkem a Brémami se už dvě desítky let stává jednou z velikonočních metropolí v Německu. Nadšenci z obce čítající asi 500 obyvatel tam kdysi založili jedinou velikonoční poštu v zemi, kam každoročně přicházejí tisíce dopisů hlavně s dětskými přáními a v posledních letech také spousta elektronických mailů. Název vesnice je přímo pro recesi stvořen, neboť výraz Osterei v němčině znamená velikonoční vejce.

Pošta v Ostereistedtu letos čeká kolem 13.000 klasických dopisů a rekordní počet 30.000 mailů. Na odesilatele čeká i soutěž, v níž mohou vyhrát víkendový pobyt v proslavené vesnici. "Milý velikonoční zajíčku, přijď k nám ráno na balkón, abych tě mohl pohladit," píše třeba osmiletý Marvin z Brém. V Německu totiž nadcházející svátky trochu připomínají Vánoce tím, že v neděli na Hod boží velikonoční obdarovává zajíc děti. Podle tradice hledají ráno v trávě velikonoční vejce, která tam obvykle zanechává právě tento jinak živorodý tvor. Jak vyplývá z pošty, těší se nedočkavci také na další dárky a letos hlavně na počítačové hry a pokémony.

"Velikonoční zajíc je důležitým faktorem duchovního rozvoje dětí," tvrdí německý psycholog Detlef Bunk. I v době počítačových her a internetu má své místo stará tradice.V té německé ale není zajíc jediným nositelem vajíček. Ve Vestfálsku například tato úloha náleží lišce, v Durynsku čápovi, ve Šlesvicku-Holštýnsku nebo Horním Bavorsku kohoutovi. Zvyk spojený s vejci od velikonočních zajíců je v Německu starý asi 300 let a pochází z Porýní. Souvisí přitom s daleko starším symbolem plodnosti, a protože zajíc nemá víčka a spí tak s "otevřenýma očima", je obrazem Krista, který ve smrti přinášel život a zmrtvýchvstáním znovuzrození.

Nynější svátky znamenají v Německu i více volna, protože kromě Velikonočního pondělí se nepracuje už ani na Velký pátek. Školáci navíc mají zpravidla dvoutýdenní prázdniny. Velikonoce se tak vedle letních prázdnin stávají jednou z klíčových sezón pro dovolenou. Statisíce Němců přitom tradičně vyrážejí i za vzdálenějšími cíli. Cestovní kanceláře zaznamenávají jako letošního favorita Turecko i proto, že je tam po nedávných devalvacích turecké liry poměrně levně. Například kancléř Gerhard Schröder ale zvolil jako místo dvoutýdenního rodinného odpočinku Itálii. Radost z cestování kalí snad jen důkladnější prohlídky na hranicích kvůli hrozbě slintavky a kulhavky. Při cestách do řady zemí, včetně ČR, musejí Němci počítat s tím, že třeba přijdou i o svačinu nebo čokoládového zajíčka.