Uši mají samočistící schopnost a vy do tohoto procesu vůbec nemusíte zasahovat (Ilustrační fotografie)

Uši mají samočistící schopnost a vy do tohoto procesu vůbec nemusíte zasahovat (Ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Pro čištění uší jsou ideální vatové tyčinky aneb největší mýty o sluchu

  • 74
Špatně slyšíte jen na jedno ucho, druhé je v pořádku. Toho, že se vám zhoršuje sluch, si sami všimnete. Moji rodiče ohluchli, takže o sluch přijdu i já. Seznamte se s největšími mýty o uších a sluchu.

Na světě je víc než pět set milionů lidí se sluchovým postižením. Očekává se, že nárůst sluchových postižení bude rok od roku větší kvůli civilizačnímu hluku.

Věděli jste, že podle statistik vyspělých zemí má potíže se sluchem každý desátý člověk a téměř polovina těchto problémů postihuje osoby mladší pětašedesáti let?

Mýtus: K čištění uší jsou nejlepší vatové tyčinky

Většina lidí se stále ještě domnívá, že je vnitřek uší potřeba pravidelně čistit, aby se nezanášely a zůstaly zdravé. Jenže ve skutečnosti mají uši samočistící schopnost a vy do tohoto procesu vůbec nemusíte zasahovat.

Podle závěrů American Hearing Research Foundation je dokonce tato vaše snaha škodlivá a zbavuje zvukovod samočistící schopnosti. Ve zvukovodu, který je součástí vnějšího ucha, jsou totiž nečistoty a maz vypuzovány směrem ven.

Pokud si však ušní maz zatlačíte vatovou tyčinkou dovnitř, vznikne jakási zátka, které se samo ucho už zbavit nedokáže, protože se velké množství mazu nahromadí v úzké části zvukovodu. Důsledkem mohou být nejen "zalehlé" uši, zhoršené slyšení, svědění zvukovodu, ale i zánět.

Podle odborníků byste si uši měli čistit maximálně cípem látkového ubrousku, ale rozhodně nestrkat do zvukovodu vatové tyčinky, sirky omotané vatou a jiné drobné předměty, které jen posouvají maz hlouběji.

Mýtus: Bolest uší je vždy způsobena infekcí

Jednou z nejčastějších příčin bolesti uší je zánět čelistního kloubu. Tento drobný kloub umožňuje pohyb úst, příjem potravy, žvýkání či mluvení. Vzhledem k tomu, že těsně sousedí s uchem, často se zánět kloubu či jakákoli jeho bolest projeví jako bolest v uchu.

Odborníci například upozorňují na to, že při poškození chrupavky čelistního kloubu přichází pacienti k lékaři právě s bolestí ucha. Podle statistik britské lékařské společnosti Ear Care Services postihnou problémy s čelistním kloubem, jejichž následkem je bolest ucha, někdy v životě víc než šedesát procent lidí.

Trojnásobně jsou přitom ohrožené ženy. Měl by vás varovat tlak, bolest či pocit nepohodlí při otevírání a zavírání úst, obtížné žvýkání.

Mýtus: Moji rodiče ztratili sluch, tudíž ho ztratím i já

Je pravda, že dědičnost může hrát při ztrátě sluchu roli, ale rozhodně neplatí, že hluchota v rodině vás předurčuje ke ztrátě sluchu. Může být podmíněna mnoha faktory: dlouhodobým pobytem ve velkému hluku, obecným zdravím, dědičností a věkem.

I když určitý vliv má i dědičnost, například s postupem věku dochází k ubývání vláskových buněk, které převádí mechanickou energii zvukových vln na elektrický signál. V důsledku toho starší lidé ztrácejí citlivost na vyšší tóny a může dojít ke kompletní ztrátě sluchu. Odborníci se shodují, že žádný z uvedených faktorů, které mají vliv na ztrátu sluchu, však nemá větší důležitost než ostatní.

Podle společnosti Hear-it je přibližně padesát procent vrozené hluchoty způsobeno dědičností, pět až deset procent se připisuje na vrub komplikacím v těhotenství. Infekcím, zánětům a zraněním přísluší deset až dvacet procent případů. Dvacet až třicet procent případů hluchoty zůstane neobjasněných.

Mýtus: Zhoršování sluchu bezpečně poznáte

Pokud se vám začne zhoršovat sluch, nemusíte si toho nutně všimnout. Kvalita sluchu se totiž často zhoršuje pomalu a pozvolna. Existují sice určité signály, které by vás měly varovat, jako je například nutnost zesilovat rádio, problémy s porozuměním řeči ostatních, nutnost kladení doplňujících otázek, abyste pochopili, co vám chtěl druhý člověk říci, či problémy vést hovor po telefonu.

Na druhou stranu například odborníci pracující pro společnost Deafness Research varují, že nedoslýchaví lidé často obviňují lidi ve svém okolí, že mluví nezřetelně, potichu, neartikulují a nechtějí si svůj problém připustit.

Mýtus: Naslouchátkem se váš sluch vrátí na původní úroveň

Naslouchátka vám pomohou lépe slyšet, ale rozhodně se s nimi nevrátí sluch na původní úroveň, ani nezbrzdí postupující ztrátu sluchu.

Je to pouze o pomůcka, která vám usnadní život, pokud trpíte nedoslýchavostí. Je to podobný případ jako s brýlemi, kdy sice vidíte dobře, ale na vaši vadu zraku nemají žádný vliv.

Mýtus: Zhoršování sluchu znamená, že okolní zvuky neslyšíte dost hlasitě

To je pouze jeden ze symptomů, které zhoršování sluchu provází. Člověk se zhoršujícím se sluchem má typicky problém slyšet hlasy dětí a žen, které jsou vyšší než mužské. Velký problém s jejich rozpoznáváním má především ve skupině dalších lidí.

I když jejich hlasy slyší, obvykle není schopen rozumět tomu, co říkají, protože jejich slova mu připadají nezřetelná a splývají mu.

Mýtus: Na jedno ucho slyším špatně, ale to druhé je v pořádku

Lékaři podotýkají, že téměř každý pacient, který tvrdí, že má "špatné" jen jedno ucho a druhé je pořádku, špatně slyší na obě. Člověk se zhoršujícím se sluchem má tendenci tvrdit svému okolí i sám sobě, že pokud budou všichni kolem mluvit do jeho pravého ucha, nebude muset nosit naslouchátko, protože pravé ucho má přece úplně v pořádku.

Jenže podle lékařských statistik společnosti Deafness Research naprostá většina typů ztráty sluchu postihuje obě uši stejně a víc než devadesát procent lidí, které ztráta sluchu postihla, musí nosit naslouchátka v obou uších.

, pro iDNES.cz