Modelka Cassandra Banksonová svůj boj s akné sdílí s 800 tisíci fanoušků na...

Modelka Cassandra Banksonová svůj boj s akné sdílí s 800 tisíci fanoušků na YouTube. | foto: Profimedia.cz

I s akné jsme krásní, říkají modelky. Pupínky konečně nejsou ostuda

  • 29
Trendy nejsou to, co bývaly. Místo touhy po dokonalosti teď frčí sebepřijetí a boj s předsudky. Svět módy, celebrit a influencerů ze sociálních sítí má sice pořád co dohánět, ale vyvíjí se k lepšímu. Otevírá se už dokonce přirozené pleti. I s pupínky.

„Je jedno, že máte akné, jste krásní. (Milostný vzkaz pro mě a pro ostatní, co s ním bojují.)“ Tenhle popisek ke své fotce na Instagramu před pár měsíci připojila americká modelka Starlie Smithová. Odstartovala vášnivou debatu. Fotka už má přes deset tisíc lajků a stovky komentářů, rozpoutala několik nadšených diskuzí na on-line fóru Reddit a navázaly na ni rozsáhlé články v magazínech od Teen Vogue po Huffington Post.

Also, WHO CARES IF YOU HAVE ACNE YOU ARE BEAUTIFUL  (A love note to myself & others struggling) #honest

Příspěvek sdílený STARLIE (@saintstarlie),

Vidět to pozitivně

Starlie se trefila do správného okamžiku. Na vzestupu je pozitivní náhled na všechno, co se dřív v módní a popkulturní sféře považovalo za „nedokonalosti“. Souvisí s tím trend kampaní bez retuše, selfíček bez make-upu i sdílení fotek, které jsou možná nelichotivé, zato upřímné.

Fotografka Petra Collins a její následovnice bojují za větší otevřenost k přirozenému ochlupení, modelky jako Barbie Ferreira, Iskra Lawrence, Charli Howardová nebo Ashley Grahamová zase za mediální reprezentaci různých typů postavy. I těch, kterým se v módě ještě pořád říká „plus size“.

Není pleť jako pleť

Ani různé kožní problémy nebo prostě jen atypická pigmentace už v módním prostředí nepřekvapí tak jako ještě před pár lety. Blogerka Mirjan Njohová nebo model Shaun Ross jsou albíni, Winnie Harlowová, která soutěžila v America’s Next Top Model, má zase vitiligo – autoimunitní poruchu, která způsobuje nezvyklou pigmentaci pleti. Všichni se můžou chlubit úspěšnou kariérou a tím, že si je za vzor berou mladí lidé s podobnou zkušeností.

„Pimple positivity movement,“ tedy hnutí za odhalování pupínků beze studu, je logický další krok. „Ještě pořád je to něco, co se snažíme utajit. Pupínky se zabýváme jen doma a o samotě. Řešíme je krémy a make-upem. Mažeme si je z fotek pomocí filtrů. A když jsou tak výrazné, že je nejde schovat před ostatními, jsme přinejmenším naštvaní a přinejhorším i silně deprimovaní,“ píše Alice Newell-Hansonová, redaktorka magazínu i-D.

Má pravdu: silné akné může být skutečně spouštěčem depresí. Přitom se s ním aspoň v nějaké formě setkávají desítky milionů lidí. Je to jedna z nejhůře léčitelných kožních chorob, protože jí trpí jenom lidé, žádné jiné druhy, a to ztěžuje laboratorní testování léků a zpomaluje vyvíjení nových řešení. „Jen tak se akné nezbavíme, tak ho pojďme přijmout,“ vyzývá Newell-Hansonová.

Otevřenost je první krok

Inspiraci k takovému sebepřijetí kromě Starlie Smithové nabízí čím dál víc dalších celebrit. O svém kožním trápení otevřeně mluví i herečka Bella Thorne, zpěvačka Selena Gomezová nebo Alicia Keysová, která se loni rozhodla zcela skoncovat s make-upem. Extrémní formu akné pak fanouškům odhalily třeba youtuberky Katie Snooksová nebo Cassandra Banksonová, které akné v minulosti pokrývalo až devadesát procent obličeje.

Obě přiznávají, že kvůli akné čelily šikaně a že se podepsalo i na jejich psychice. Povedlo se jim ale proměnit problém v něco prospěšného: vytvořily platformy, na kterých se o akné mluví otevřeně, bez urážek a bez zbytečného dramatizování. „Nikdy jsem neměla žádný prostor, kde bych mohla mluvit o své pleti bez obav. Až na YouTube. Tím, že jsem o akné mluvila čím dál otevřeněji, jsem se naučila ho neřešit,“ popsala Cassandra Banksonová serveru Acne.com. Svým fanouškům prý radí totéž.

Podívejte se, jak své akné odhalila v rámci kampaně Camo Confession: