Příznaky ztráty sluchu: pozor na bzučení v uších i zhoršenou rovnováhu

aktualizováno 
Zvonění v uších, ztráta rovnováhy nebo zhoršené vnímání vysokých tónů. Všechny tyto příznaky mohou signalizovat závažnější potíže se sluchem. Řada lidí je přitom ignoruje, píše týdeník 5plus2.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Zhoršování sluchu je věc, která jde přirozeně ruku v ruce s přibývajícím věkem. Ale to, jak brzy vás začnou uši zrazovat a v jakém rozsahu, můžete do velké míry sami ovlivnit. A důležité je vůbec si všimnout, že problémy se sluchem začínají.

Domácí lékař

Podle chicagského otolaryngologa Sreekanta Cherukuriho na zhoršení sluchu poukazují i problémy s rovnováhou. Lidé se zhoršeným sluchem podle něj vynakládají podstatně více energie a soustředění na to, aby slyšeli, co se kolem nich odehrává, a tak mozek věnuje méně pozornosti takové zdánlivé banalitě, jako je udržení rovnováhy. Pokud se vám tedy častěji, než je zdrávo, stává, že klopýtáte, zakopáváte a ztrácíte balanc, jedním z důvodů může být opomíjený zhoršený sluch.

„Sluch se nám nezhoršuje až ve stáří, jak si mnozí myslí, ale víceméně pomalinku slábne již od dětství, kdy se snižuje rozsah námi slyšených frekvencí. Rychlost zhoršení závisí nejen na naší genetické výbavě, ale velkou měrou se projevuje i hluková zátěž. Například práce v hlučném prostředí či časté poslouchání hlasité hudby,“ říká Hana Pokorná z ORL Praha.

Právě nadměrná hluková zátěž bývá často opomíjený faktor. Pobyt a práce v rušném, extrémně hlučném prostředí nejsou jedinými riziky. Sluch může podle odborníků časem poznamenat například i časté používání sluchátek – zejména takzvaných „pecek“, které se zasouvají na okraj zvukovodu. U nich totiž hrozí poškození ušního bubínku.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Výraznější problémy se sluchem se začínají projevovat většinou kolem šedesátého roku. Avšak mírnější příznaky se mohou vyskytnout podstatně dříve. Lidé si jich často ani nepovšimnou. Slyší například konverzaci, ale hůře rozumí některým jednotlivým slovům. V celkovém kontextu problém ignorují, protože je nijak závažně neomezuje.

Vysoký hlas je hůř slyšet

Dalším příznakem je také zhoršené vnímání vysokých tónů, tedy i mluvení lidí s vysokým hlasem. Tato potíž souvisí hlavně s věkem, protože právě s ním se mění frekvenční rozsah sluchu. Věk může i za další změny.

„Pokud pomineme genetiku a hlukovou zátěž, příčinou nedoslýchavosti je postupující zhoršení prokrvení centrální nervové soustavy spolu s prohlubujícími se změnami na cévním řečišti. Zde vlivem aterosklerózy dochází ke zmenšení průtoku krve a tím snížení výživy buněk,“ vysvětluje Pokorná.

Jedním z nejranějších příznaků hrozící ztráty sluchu je pak zvonění či bzučení v uších, které se může objevovat i pouze nárazově a po chvíli odeznít. Také to bývá přehlížený signál. V momentě, kdy zvonění, ať už mírné či silnější, neustává, s největší pravděpodobností to poukazuje na poškození nervů.

Autor:


Témata: týdeník

Nejčtenější

Říkali, že je na ni moc starý. Ona se s ním rozhodla mít dítě

U porodu byli Karolíně oporou sestra Kristýna a partner Petr.

Rodina byla proti, cizí lidé je pomlouvali, ale jim bylo jedno, že je mezi nimi šestnáctiletý věkový rozdíl. Seriál...

Husákovy manželky: první mu byla nevěrná, druhá nepřežila pád vrtulníku

Tragédie Husákových žen: obě zemřely předčasně

Poslední komunistický prezident Gustáv Husák byl chladným mužem, který nedával najevo své city. Přesto ho tragická smrt...Po kritice ve StarDance se mi nechtělo na trénink, říká Veronika Arichteva

Veronika Arichteva a Michal Necpál

Život herečky Veroniky Arichtevy momentálně ovládly tréninky na StarDance. Porotce Zdeněk Chlopčík na ni byl v prvním...

Kvůli extrémní chuti k jídlu váží roční holčička čtyřiadvacet kilo

Chahat Kumarová váží stejně jako desetileté dítě. A to jí ještě není ani rok a...

Chahat Kumarová z Indie váží v pouhých šestnácti měsících neuvěřitelných čtyřiadvacet kilogramů. Rodiče stále netuší,...

Máš doma tyrana, vypadni od něj, radila vyměněná manželka

Martina žije s Jiřím přes rok, do partnerství s sebou přivedla dvě děti -...

V jedné domácnosti z Výměny manželek si tentokrát zkusili spolu deset dnů žít dva dominantní partneři a ve druhé ti...

Další z rubriky

Široké boky a kila navíc. Newyorské tanečnice si z nich nic nedělají

Pretty Big Movement

O tom, že tanec nemá žádné hranice a je úplně pro každého, nepochybují baculaté ženy z newyorské taneční skupiny Pretty...

Pravda o schizofrenii: mnoho léků nahradí jediná injekce

Ilustrační fotografie

Zmatený člověk, v jehož mysli svádí boj o dominanci dvě i více nevyzpytatelných osobností. Takovou mylnou nálepku...

Na zuby lze umřít, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý

Stomatolog Jiří Šedý v diskusním pořadu Rozstřel (2. října 2018)

Zuby mají pět plošek a každou z nich je třeba denně očistit, řekl v Rozstřelu stomatolog Jiří Šedý. Lidé často skončí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz