Příznaky ztráty sluchu: pozor na bzučení v uších i zhoršenou rovnováhu

aktualizováno 
Zvonění v uších, ztráta rovnováhy nebo zhoršené vnímání vysokých tónů. Všechny tyto příznaky mohou signalizovat závažnější potíže se sluchem. Řada lidí je přitom ignoruje, píše týdeník 5plus2.

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Zhoršování sluchu je věc, která jde přirozeně ruku v ruce s přibývajícím věkem. Ale to, jak brzy vás začnou uši zrazovat a v jakém rozsahu, můžete do velké míry sami ovlivnit. A důležité je vůbec si všimnout, že problémy se sluchem začínají.

Domácí lékař

Podle chicagského otolaryngologa Sreekanta Cherukuriho na zhoršení sluchu poukazují i problémy s rovnováhou. Lidé se zhoršeným sluchem podle něj vynakládají podstatně více energie a soustředění na to, aby slyšeli, co se kolem nich odehrává, a tak mozek věnuje méně pozornosti takové zdánlivé banalitě, jako je udržení rovnováhy. Pokud se vám tedy častěji, než je zdrávo, stává, že klopýtáte, zakopáváte a ztrácíte balanc, jedním z důvodů může být opomíjený zhoršený sluch.

„Sluch se nám nezhoršuje až ve stáří, jak si mnozí myslí, ale víceméně pomalinku slábne již od dětství, kdy se snižuje rozsah námi slyšených frekvencí. Rychlost zhoršení závisí nejen na naší genetické výbavě, ale velkou měrou se projevuje i hluková zátěž. Například práce v hlučném prostředí či časté poslouchání hlasité hudby,“ říká Hana Pokorná z ORL Praha.

Právě nadměrná hluková zátěž bývá často opomíjený faktor. Pobyt a práce v rušném, extrémně hlučném prostředí nejsou jedinými riziky. Sluch může podle odborníků časem poznamenat například i časté používání sluchátek – zejména takzvaných „pecek“, které se zasouvají na okraj zvukovodu. U nich totiž hrozí poškození ušního bubínku.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích.

Výraznější problémy se sluchem se začínají projevovat většinou kolem šedesátého roku. Avšak mírnější příznaky se mohou vyskytnout podstatně dříve. Lidé si jich často ani nepovšimnou. Slyší například konverzaci, ale hůře rozumí některým jednotlivým slovům. V celkovém kontextu problém ignorují, protože je nijak závažně neomezuje.

Vysoký hlas je hůř slyšet

Dalším příznakem je také zhoršené vnímání vysokých tónů, tedy i mluvení lidí s vysokým hlasem. Tato potíž souvisí hlavně s věkem, protože právě s ním se mění frekvenční rozsah sluchu. Věk může i za další změny.

„Pokud pomineme genetiku a hlukovou zátěž, příčinou nedoslýchavosti je postupující zhoršení prokrvení centrální nervové soustavy spolu s prohlubujícími se změnami na cévním řečišti. Zde vlivem aterosklerózy dochází ke zmenšení průtoku krve a tím snížení výživy buněk,“ vysvětluje Pokorná.

Jedním z nejranějších příznaků hrozící ztráty sluchu je pak zvonění či bzučení v uších, které se může objevovat i pouze nárazově a po chvíli odeznít. Také to bývá přehlížený signál. V momentě, kdy zvonění, ať už mírné či silnější, neustává, s největší pravděpodobností to poukazuje na poškození nervů.

Autor:
Témata: týdeník

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

Žena se po porodu dva týdny mazlila s předčasně narozenou mrtvou dcerou

Emma s manželem v porodnici s dcerkami

Emma Woodhouseová musela podstoupit akutní císařský řez kvůli poškozené pupeční šňůře, když byla v devětadvacátém týdnu...

Polohy pro zdravý spánek: nejlepší je na zádech, na klubíčko zapomeňte

Ilustrační fotografie

Člověk stráví v posteli až dvě pětiny svého života. I proto je podle odborníků důležité se dobře vyspat. Dlouhodobě...

Sexting provozuje každé desáté dítě, varuje odborník

Ilustrační snímek

Lidská sexualita není věcí veřejnou. To říká docent Kamil Kopecký z Centra prevence rizikové virtuální komunikace...

Proměna Gábiny, která je opět single. Změnila účes i šatník

Gábina před a po proměně

Před nedávnem se rozešla s přítelem, přesto Gábina nechce truchlit. Do nového života touží vykročit s novým účesem a...

Další z rubriky

Školám schází vzduch. Větrání mikroventilací nestačí, říká odborník

Základní školu Hudcova v Brně navštívil na začátku nového školního roku ministr...

Školy sice vyměňují okna a zateplují fasády, ale na větrání nikdo nemyslí. Na problém upozorňuje v pátečním magazínu...

Sedm nemocí, které častěji postihují muže než ženy

Ilustrační snímek

Velkým množstvím chorob onemocní stejně muži i ženy, některé však postihují podle lékařských statistik mnohem častěji...

VIDEO: Dívka, které lékaři odstraňovali nádor z mozku, při operaci zpívala

Hudba je pro devatenáctiletou Kiru Laconettiovou tím nejdůležitějším v životě.

Devatenáctiletá Američanka se na operačním sále postarala o neobvyklou hudební kulisu. Život Kiry Laconettiové patřil...

Najdete na iDNES.cz