Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu | foto: NIH

Osm příznaků rakoviny, které většina lidí ignoruje

  • 149
Smějí se vám, že jste hypochondr? Nevadí. Máte totiž větší šanci zaznamenat příznaky rakoviny, kterých si většina lidí ani nevšimne nebo nad nimi jen mávne rukou.

Některé bolístky a zdravotní problémy vypadají tak neškodně a zanedbatelně, že je lidé často vůbec neberou vážně, a to ani v případě, že jsou dlouhodobé či zhoršující se.

Přitom podle odborníků mohou být někdy i naprosto běžné neduhy prvním znamením rakoviny. Ve Velké Británii dokonce proběhl průzkum, který zjišťoval, jak lidé vnímají své neduhy a zda je berou vážně, či nikoli.

Průzkumu, který byl publikován v PLOS ONE, se zúčastnilo 1729 osob ve věku kolem padesáti let. Účastníci průzkumu v něm hodnotili, jak vážně vnímají 17 zdravotních problémů, z nichž deset mohlo poukazovat na rakovinu. Rovněž zodpověděli, zda se jich nějaký z těchto příznaků někdy týkal a jak s ním popřípadě naložili.

Jak uvedla autorka studie doktorka Katriina Whitakerová, výzkumnice z University College London, průzkum ukázal, že mnoho lidí nevěnuje varovným signálům tolik pozornosti, kolik by mělo.

„Někteří lidé si myslí, že příznaky neukazují na nic vážné a nenapadne je, že by mohlo jít o rakovinu,“ uvedla Whitakerová. Upozornila, že i když většina těchto příznaků nemusí signalizovat rakovinu, některé z nich mohou a včasná návštěva lékaře by tak mohla zachránit váš život. Doktorka Whitakerová doporučuje poradit se s lékařem, pokud dlouhodobě trpíte jedním z následujících příznaků.

Změny ve střevních návycích

Ve studii doktorky Whitakerové 18 procent lidí uvedlo, že zažili změny ve svém zažívaní, ať se jednalo o změny v čase vyprazdňování, množství nebo velikosti jejich stolice. I když toto narušení může být obvykle způsobeno některými potravinami nebo léky, pokud se tak děje pravidelně a dlouhodobě, mohlo by to být podle doktorky Whitakerová znamením rakoviny střev.

Karcinom tlustého střeva doprovází několik rozpoznatelných příznaků, které se týkají zažívaní.

„Určitě je důležité zbystřit, pokud se objeví krev ve stolici, dále pak zvracení, průjem nebo naopak zácpa,“ vysvětluje Pavla Myslíková, praktická lékařka z Lékařského domu Praha 7. „U tohoto druhu rakoviny se objevuje také silná bolest břicha a křeče. Někdy se totiž stane, že nádor zablokuje tlusté střevo a vytvoří překážku. V takovém případě je vždy nutný okamžitý zákrok lékaře. I výše zmíněný neplánovaný úbytek na váze se může u rakoviny střev objevit,“ dodala doktorka Myslíková a upozornila, že k lékaři je nutné zajít vždy, když problémy se zažíváním neustupují, zhoršují se a jsou dlouhodobé.

Bulky nebo bouličky

Pokud na sobě kdekoli na těle objevíte podezřelou bulku, nechte si ji pro klid duše vyšetřit lékařem.

OBRAZEM: Co se děje v těle při rakovině

Snímek z počítačové tomografie, kde je vidět nádor ledviny (žlutozelená barva)....

V průzkumu doktorky Whitakerová 7,5 procent lidí nahlásilo, že mají či někdy měli na těle podezřelou bulku. I když 67 procent z nich informovalo o bulce svého lékaře, 77 procent účastníků průzkumu si nemyslelo, že by jejich bulka mohla být znamením něčeho vážnějšího.

Kašel či chrapot

I když je právě sezóna chřipek a nachlazení, kašel nemusí být jen banálním příznakem virového onemocnění. Pozor si dejte zvláště na přetrvávající kašel bez dalších chřipkových příznaků.

Podle doktorky Whitakerové by totiž mohl ukazovat na rakovinu hrtanu, plic nebo štítné žlázy. Kašel byl přitom mezi účastníky průzkumu nejčastěji se vyskytujícím příznakem.

Změny v činnosti močového měchýře

Zánět močových cest je častým problémem mnoha žen i mužů, a proto jsou příznaky typické pro tento zánět obvykle ignorovány a léčeny jako další zánět močových cest.

Ale ať už jste muž nebo žena, pokud si povšimnete krve ve své moči, trpíte častým pocitem na močení nebo vás močení bolí, raději to oznamte svému lékaři, aby vyloučil rakovinu močového měchýře, ledvin nebo prostaty.

Přetrvávající bolest v krku

Nepříjemná bolest v krku a ztížené polykání patří stejně jako kašel mezi typické příznaky nachlazení. Nicméně dlouhodobá bolest v krku by mohla ukazovat na vážnější problém, jako je rakovina hrtanu nebo krku.

Doktorka Whitakerová podotkla, že 78 procent účastníků jejího průzkumu nepovažovalo bolest v krku za nic vážného.

Nevysvětlitelný úbytek váhy

Podle American Cancer Society může být nevysvětlitelný úbytek na váze 4,5 kilogramů a více prvním příznakem rakoviny. Nejčastějším důvodem úbytku váhy při rakovině je podle doktorky Myslíkové většinou nevolnost a nechutenství, přičemž nejčastěji se tento příznak projevuje u rakoviny plic, slinivky, tlustého střeva nebo u leukémie.

3. září 2015

„Ale není to dogma. Rychlý úbytek váhy se může projevit u jakéhokoli typu rakoviny,“ upozornila Myslíková.

Krvácení

Jakékoli krvácení bez zjevné příčiny obvykle nevěstí nic dobrého. Vykašlávání krve by podle doktorky Whitakerové mohlo ukazovat na rakovinu plic, krev ve stolici by mohla být znamením rakoviny střev nebo konečníku.

Ženy, které zažívají nevysvětlitelné vaginální krvácení by měly být vyšetřeny, aby se vyloučila rakovina děložního čípku nebo dělohy. Krvavý výtok z bradavky by mohl signalizovat rakovinu prsu, zatímco krev v moči rakovinu močového měchýře nebo ledvin.

Nevysvětlitelná bolest

Přetrvávající bolest v nějaké části těla je způsob, jak nám tělo signalizuje nějaký problém, kterým může být naprostá banalita, nebo také bohužel závažný stav, jako je rakovina kostí nebo vaječníků. Podle American Cancer Society bolest vyvolaná rakovinou obvykle znamená, že se rakovina už rozšířila, proto doktorka Whitakerová radí při každé dlouhodobé bolesti zajít k lékaři.

Výška, děti, cigarety

Co všechno ovlivňuje riziko rakoviny vaječníků

Riziko rakoviny vaječníků pomůže určit BMI, počet dětí i životní styl.

Podle jejího průzkumu jen asi 40 procent lidí se obávalo, že by jejich bolest mohla být vážnějšího původu.

Doktorka Myslíková souhlasí s tím, že zpočátku většinou rakovina opravdu nebolí, ale rychle páchá nevratné změny na organismu, které nakonec mohou vést až ke smrti.

„Když už se pak objeví bolest, může být znakem již závažného stádia rakoviny. Také to ale není pravidlem. Každý člověk je jiný, jinak reaguje na onemocnění a také každá rakovina se projevu rozdílným průběhem. Ale bolest není jediným příznakem, který by odhaloval přítomnost rakoviny,“ uvedla lékařka Myslíková, která radí sledovat své tělo a vnímat jeho změny.

„Ať už jde o boule, změny na kůži, hubnutí, celkovou slabost nebo další příznaky. A jako takové je konzultovat s lékařem na pravidelným preventivních prohlídkách,“ uzavřela doktorka Pavla Myslíková z Lékařského domu Praha 7.

, pro iDNES.cz