Za mnohé problémy nemohou boty, ale špatný běžecký styl. Proto na něj Miloš

Za mnohé problémy nemohou boty, ale špatný běžecký styl. Proto na něj Miloš Škorpil klade velký důraz. | foto: archiv Miloše Škorpila

Správný styl, základ vašeho běhání. Poradíme vám jak na něj

  • 28
Běh je tanec po přímce, říkávám. Ale též plavání ryby na suchu nebo jízda na kole bez bicyklu. Všechny tyhle tři činnosti svým způsobem připomíná. Pomůžeme vám, jak si osvojit správný běžecký styl.

Vážím si každého, kdo začne běhat, zároveň je mi však líto, že nevidí, jak běhá špatně a jak sebou při běhu nepřirozeně cloumá. Při individuálních trénincích, na seminářích či soustředěních Běžecké školy proto vždy začínáme výukou přirozeného běžeckého stylu.

Ne každý má možnost se jich zúčastnit, ani jejich kapacity nejsou neomezené, proto jsme se domluvili s Rungo.cz, že vám poběžíme trošku naproti. Natočíte-li a pošlete-li nám třicetivteřinový videozáznam svého běhu, objasníme vám, co děláte dobře a v čem chybujete.

Nejprve vám však popíšu, jak by měl správně vypadat přirozený běžecký styl, abychom se poté při popisu vašeho videa a vašich prohřešků měli od čeho odrazit.

Na paměti mějte, že přirozený běžecký styl je založen na práci celého těla, záleží tedy jak na postavení hlavy, trupu, středu těla, tak na práci rukou, dolních končetin a nohou (noha je část dolní končetiny od kotníku dolů). A právě odspodu začneme.

Noha - chodidlo

První dotyk nohy s povrchem je na střed nohy (tedy ani špičku, ani patu, střed je správně). Noha je při prvním dotyku s povrchem pod tělem, pod těžištěm, rozhodně ne před ním, a to dokonce ani při běhu do kopce.

Takhle se má běhat podle Běžecké školy Miloše Škorpila.

Trup

Je nakloněn (ne předkloněn) mírně dopředu, ale v ose. Mírně dopředu je nakloněné celé tělo, pánev je mírně předsazena, tím dosáhneme toho, že se neprohýbáme v pase a v běhu "nesedíme". Mnemotechnická pomůcka, která vám pomůže zpevnit střed těla: představte si, že vám někdo strčil palec do zadku.

Ruce

Horní a dolní část paže svírají v lokti pravý úhel. Maximální pohyb ruky je v horní úvrati (rameno) a v dolní úvrati (kyčel). Loket je mírně přitažen k tělu a pohyb ruky směřuje pouze nahoru (rameno) a dolů (kyčel). Maximální rozsah pohybu ruky je jen při intenzivním běhu, při pomalém běhu nám ruce slouží jako navigátor pohybu dopředu, ruka vede i nohu.

Ramena

Jsou maximálně uvolněná (nejsou vytažená dopředu - nahoru ani zatlačená dozadu - dolů) a kromě pohybu ruky v ramenním kloubu nevykonávají žádný jiný pohyb (jsou v klidu).

Dlaně a prsty

Pěst je lehce sevřená, jako byste v ní drželi motýla.

Hlava

Je vzpřímená (uvolněná), pohled směřuje dopředu.

Miloš Škorpil je zakladatelem serveru bezeckaskola.cz a čestným šéfredaktorem Rungo.cz