Diskuze

Syntetické vitaminy v porovnání s přírodními prohrávají, ukázala studie

Polykáte je v naději, že si tak zajistíte železné zdraví. Ale mají syntetické vitaminy vůbec takovou schopnost, nebo jen zbytečně utrácíte peníze? A jak si stojí v porovnání s přírodními vitaminy?
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JM

J81a94n 34M95e90r45t11a

1. 3. 2017 19:34

Článek plný blábolů. Vitamin C je prostě kyselina L-askorbová (na rozdíl od jiných vitaminů, které označují skupiny látek, "vitamin B" je tak různorodá skupina, že se dnes mluví radši o vitaminech skupiny B, případně se upřesňuje, o jakou látku se jedná, přidáním indexu). Ve vodě chemicky identické s mořskou vodou budou mořské ryby normálně žít, pokud i ostatní zacházení bude totožné. Zoltan P. Rona je další z řady šarlatánů, který se zabývá lecjakou jurodivostí. Říct, že studie něco dokládá a odkázat na Naturalnews, snad neprovařenější šarlatánský web, na článek, který sám žádnou studii neodkazuje, je neskutečný šlendrián.

2 0
možnosti
Foto

D10a88v96i86d 71V13e26n41c91l

21. 1. 2017 11:06

Ani ty to nepíšeš přesně. Více bys měl rozvést vstřebatelnost vitamínů z přirozených zdrojů vs. syntetických. Právě další látky obsažené v přirozených zdrojích zvyšuje vstřebatelnost i více než desetinásobně (vitamín od vitamínu to má jinak)... pak platí, že při daném množství budou syntetické vitamíny fungovat s nižším účinkem.

0 0
možnosti
SS

Neznám nepřirozený zdroj. Nepřirozený zdroj i syntetický je nevědomý klam a "vs" je oxymóron, jež vedou k dojmologii i tom, co je účinnější a bezpečnější.

Můžeme hovořit jen o tom, že různé složení a množství, může vykazovat různou účinnost a bezpečnost, která by se měla prokázat ve studii, jež by se ověřila všemi stranami a následně v dalších studiích přehodnocovala v dlouhodobém horizontu.

0 0
možnosti
Foto

Tak jsem koukal, co je v textu polopravd, nesmyslů a hloupostí - a už je mi to jasné. Když někdo odkazuje na žumply typu NaturalNews, tedy na něco monotématického a v zásadě horšího než Parlamentní listy, není se čemu divit...

2 0
možnosti
PV

Nikdy jsem syntetické vitamíny neužívala a nemám pocit, že by mi nějak chyběly, zkrátka mi něco říká, že je to zbytečné. Je mi jasné, že v ovoci není tolik vitamínu, jako kdysi, ale pořád jsou možnosti a alternativy jen nesmí být člověk líný. Příroda nám nabízí tolik možností, stačí se jen na jaře zvednou z gauče a spojit příjemné s užitečným :-) od Jara do podzimu si nasbírám bylinky a plody, které suším, dále co nejvíce využívám sezonní ovoce. Přes zimu si vystačím s tím, co nasbírám, rakytník, šípek a samozřejmě další super věc je kvašená zelenina.

0 0
možnosti
SS

jen faktická: Sbíráte chemii, která má často velmi různé indikace, jež jsou i často protichůdné (neznamená, že nemají svou účinnost, protože z nich i vědní medicína vychází a jsou součástí vědní medicíny)

0 0
možnosti

Spousta vitamínů existuje ve více formách. U stopových látek to platí dvojnásob. Třeba u zinku bude vstřebatelnost oxidu, laktátu a orotátu úplně někde jinde. Další věc je že u spousty dvojic stopových prvků, vitamínů i živin se dostavuje efekt potenciace nebo naopak kompetice. Podle toho, jak je jejich příjem v jednom jídle načasován se může vstřebávání zesílit nebo naopak vzájemně potlačovat.

Souhlasím s tím že lidé mají tendenci přeceňovat vliv jakýchkoli doplňků stravy, Ale někdy to má smysl. Třeba v UK se kvůli muslimských hábitům začala znovu objevovat skoro zapomenutá křivice...

1 0
možnosti
VH

telu to moc nepomuze, ale jako odpustek pri cpani se samrolema to funguje bezvadne.

0 0
možnosti
SS

Nemám problém s termínem drahá moč, jak bychom se měli stravovat a varováním před nadměrným množstvím a tedy doplňky stravy.

Neexistuje nic nepřírodního i nic v nepřírodě a vše je složeno z prvků a jevů prostředím danými a látky jsou stejné, což vede k mýtům o tom, co je přirozenější a zdravější.

Významově se to dá pochopit k rozlišení látky, jež syntetizoval živočišný druhu Homo sapiens sapiens a látky vyskytující se mimo jeho prostředí (nikoliv mimo přírodu), třeba v jiném skupenství - "jablko".

V gastrointestinálním traktu dochází k jejich proměnám, ať už za přispění žaludečních šťáv či rozkládání enzymy již při samotném žvýkání.

Je tedy zdravější příjem ze skupenství "jablka" či samotný syntetizovaný vitamín C, jaká je farmakokinetika? Studie se snaží tvrdit, že záleží na tom, v čem třeba vitamín C přijímáme, v jakém skupenství a kdy je třeba ve formě glukózy přijímán s faktorem tyrosinase a dalšími.

Vitamín C je rozpustný ve vodě tak i v gastrointestinálním traktu, kdy se podílí na odbourávání tyrosinu či se zapojí do resorpce železa a odbourávání nitrosoaminů z přijímané potravy. Vyznačuje se velmi snadnou oxidací na dehydroaskorbát.

Homo s. s. neumí syntetizovat vitamín C sám a je tak vedle pár živočichů, jako třeba morče, netopýr apod., "zajímavým" druhem a jeho hladina je nižší než obvyklá.

To vedlo i k mýtu nutnosti tuto hladinu navýšit, čehož byl zastánce i dvojnásobný nositel Nobelovy ceny Linus Pauling, jež užíval i 500x vyšší dávky. Nicméně se dožil požehnaného věku (zde pozor na logický klam "následně tedy proto", bral vitamín C = dožil se vysokého věku). To se ve studiích však nepotvrdilo a právě vedlo naopak k některým negativním důsledkům.

Jsme zahlcováni informacemi na doplňky stravy, jež by měly pomáhat, podporovat imunitu atd., nicméně tělo se s nadměrným množstvím musí vypořádat vylučovacími mechanismy, chemickými přeměnami atd., kdy různé predispozice při nadměrném množství pak mohou, nikoliv nutně, vést k nejrůznějším obtížím.

2 0
možnosti
SS

Důležitá je jistě pestrá strava uzpůsobená množstvím a složením k našemu výdeji energie, predispozicím a fyziologickému stavu, kdy se dále započítává i výška, váha, věk atd.

Nadbytečný příjem jakékoliv látky může vést dle predispozice jednotlivce k různým vážným i méně vážným obtížím v jakémkoliv časovém horizontu.

Příjem vitamínů i minerálů z doplňků stravy je často nadbytečný a vyloučí se z těla. To samé funguje i z nadbytečného příjmu z potravy a zvláště u trendu mixovaných koktejlů a dalších různých doplňků stravy, jež jsou též považovány za přínos.

Nedostatek vzniká ve zvláštních v případech různé nadměrné zátěže dané i prostředím či přímo fyziologickým stavem a predispozicemi jednotlivců a může způsobit různé problémy.

Ve výsledku závisí na procentuální účinnosti a bezpečnosti jakékoliv látky, v daném složení a skupenství, na přijímaném množství v určitém časovém horizontu, na jejím odbourávání z těla chemickými přeměnami, vylučovacími mechanismy atd. a dále v závislosti na predispozicích a fyziologickém stavu každého jednotlivce zvlášť a nikoliv, kým byla látka stvořena, kde a v čem se nalézá, kdy účinnost a bezpečnost jakékoliv látky zjistíme zaslepenými ajn. studiemi na mnoha respondentech, jež dále ověřujeme a přehodnocujeme všemi stranami. Můžeme pak různě pokračovat studiem vlivů jakékoliv dané látky na cokoliv a v jakémkoliv prostředí atd.

0 0
možnosti
MK

Jak si tak čtu příspěvky, tak mě zarazila jedna věc. Všichni tvrdí, že se syntetické vitamíny špatně vstřebávají (to je správně). Ale část taky tvrdí, že je jen neškodně vyčůráte. Tak kde je pravda? Protože přeci, když se ty vitamíny dostaly do moči, tak je člověk nejdřív musel vstřebat, ne? ;-)

0 0
možnosti
AG

A10l36e31x 84G67r22e29g96o63r

19. 1. 2017 11:28

Ne. Nemusíme.

0 0
možnosti
VZ

Článek na úrovni obskurních internetových webů. Mořská sůl a následně voda se běžně synteticky vyrábí a ryby v ní žijí - v mořských akváriích- stačí se podívat na weby výrobců jaiko je Tropic Marine - vyrábí z jednotlivých složek, nejde o žádnou odpařenou mořskou sůl.

Toxicita vitaminu C pro střevní mikrofloru je hoax založený na článku na pofiderním webu Natural News, který rozhodně není vědeckou studií, pouze slabomyslnou spekulací nad pokusy s neúspěšnou fermentací jablečného džusu konzervovaného kys. askorbovou.

Syntetické vitamíny mají třeba horší vstřebatelnost , ale fungují úplně stejně jako přírodní. Nakonec s nimi běžně léčíme- kys.listová, vitamin D, vit B12(ten, pravda injekčně) - a výsledky jsou viditelné- v rostoucí hladině v séru i v odeznívaní příznaků nemoci.

A interpretace těch citovaných studií je zcela překroucená - nejde o to, že by umělé vitaminy nefungovali, nebo škodili, ty studie říkají, že zvyšovat příjem vitaminů několikanásobně nad doporučenou denní dávku nepřináší žádný zdravotní efekt, naopak, jsou zde možná jistá rizika. Jinými slovami - varují před předávkovávaním se.

Zdravá strava je opravdu lepší- především proto, že kromě těch několika málo přesně definovaných vitaminů v tabletě, obsahuje další tisíce jiných látek, jejichž vliv na organismus není dosud dostatečně probádán- některé můžou být k nepotřebě, jiné ale můžou být užitečné.

Syntetické vitamíny mají tedy smysl pouze v období předpokládaného, nebo měřením ověřeného deficitu- vitamin D v zimě, vitamin C u lidí, kteří odmítají jíst dostatek zeleniny a ovoce, vitaminy skuopiny B při tvorbě koutů a prasklin rtů... Pokud se někdo stravuje sice pestře, ale není si jist, zda je jeho strava dostatečně vyvážená(nemá energii nebo čas se tím zabývat), pak to lze vyřešit pragmaticky třeba užitím jedné tablety multivitaminu za týden či za dva, k doplnění případného nedostatečného přívodu stravou.

17 0
možnosti

Já čekal, že autorka bude psát o chelátových vazbách (multivitamíny a multiminerály mohou být v organických či anorganických vazbách a to se pozná na ceně daného přípravku). No nic, co čekat od idnes.

Ale co se tématu týče, cpát se multivitamíny a multiminerály je celkem zbytečné. Je lepší si koupit nějaké ovoce a zeleninu. I když tam obsah užitečných prvků poklesl, stále je to vynikající zdroj všeho co tělo potřebuje a to i vlákniny, která pročistí střeva. V multixxx člověk dostane i to co nepotřebuje a v množství které nepotřebuje. Přebytek vitamínů, obvláště těch, co se ukládají v tucích, také není ideální a mikroelementy potřebujeme, ale právě v mikro množství. Pokud do sebe někdo cpe tunu multiminerálů, vychyluje rovnováhu na druhou stranu.

0 0
možnosti
AG

Opravdu byste čekal odborný článek na téma organické a anorganické chemie?

Navíc autorka také tvrdí , že je lépe jíst více ovoce a zeleniny, než se cpát syntetickými vitamíny v anorganických vazbách, kterých je na trhu většina.

0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Pět věcí, kterými škodíme krvi a ohrožujeme naše zdraví

19. dubna 2024

Nikdo se neobejde bez temně rudé tekutiny stále proudící celým tělem. Přenáší kyslík, živiny a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!