Proti borelióze můžete bojovat i přírodní cestou. Zkuste gemmoterapii

Jedno z nejčastějších infekčních onemocnění přenášených klíšťaty vás sice na životě neohrozí, ale může ho pekelně zkomplikovat. Standardní léčba probíhá pomocí antibiotik, ale potíže a následky, které nemoc přináší, lze řešit i jinak.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lymeskou boreliózu způsobují bakterie rodu Borrelia, které se řadí mezi tzv. spirochety. Do dvou hodin po přisátí klíštěte dochází k proniknutí virů do těla. Parazit se s oblibou přisává v místech, kde je teplo a vlhko a kde není tolik na očích, například v oblastech kožních záhybů, v podpaží, tříslech, podkolenních jamkách nebo za ušima. Mnoho nakažených o něm proto často vůbec nevědělo.

Nejčastějším přenašečem je klíště obecné. Zdrojem nákazy ovšem může být i hmyz, který saje krev (komáři, muchničky). Počet případů boreliózy se pohybuje kolem čtyř tisíc hlášených onemocnění ročně, přičemž každý rok se toto číslo stále zvyšuje. Účinná očkovací vakcína dosud neexistuje.

Nepleťte si ji s běžnou chřipkou

Inkubační doba boreliózy se pohybuje v řádu dnů či týdnů, kdy na sobě člověk začíná pociťovat první příznaky. Jediným typickým a nezaměnitelným projevem tohoto onemocnění je červená skvrna (erythema migrans), která se objevuje v časovém odstupu několika dnů až týdnů od přisátí parazita. 

Onemocněla jsem klíšťovou encefalitidou i boreliózou, potíže mám dodnes

Dosahuje poměrně značných rozměrů (velmi často nad 5 cm) a může směrem od středu blednout. Někdy lehce svědí, ale nebolí. V tomto stadiu je nemoc velmi dobře léčitelná antibiotiky. K velké smůle asi poloviny nakažených se však tento příznak vůbec neobjeví, a infekce se tak od počátku šíří skrytě. 

Druhá fáze svými příznaky velmi věrně připomíná chřipku: výrazná únava, malátnost, zvýšená teplota, třesavka, bolesti svalů a kloubů, bolest v krku, nepříjemný tlak v zátylku a podobně. Že nejde o běžnou virózu, poznáte podle absence rýmy a kašle. Pokud se v této době vydáte k lékaři, máte stále velkou šanci na uzdravení, neboť borelióza dosud nenapadla imunitní systém.

Časem zaútočí na mozek a klouby

Mnoho lidí však tyto příznaky zamění s obyčejnou chřipkou a mávne nad nimi rukou. Necháte-li druhou fázi onemocnění projít bez povšimnutí, potíže postupně odezní a vy se můžete cítit naprosto zdraví. U části nakažených však nemoc později propukne v plné síle. 

Neléčená borelióza časem přechází v chronickou infekci, ke které se postupně přidávají další velmi závažná onemocnění, jako jsou různé autoimunitní choroby, chronický zánět mozku nebo problémy s páteří a klouby.

O borelióze se rovněž mluví v souvislosti s chronickým únavovým syndromem a roztroušenou sklerózou. Podezřelé příznaky proto nepodceňujte a poraďte se včas se svým lékařem.

Terapie pomocí extraktů z pupenů

Léčbu boreliózy je nutné zahájit co nejdřív, než přejde do své chronické formy. Jak už bylo zmíněno v úvodu, klasická terapie spočívá v podávání antibiotik. To však není jediná možnost, jak s touto nemocí bojovat. 

Jako podpůrnou léčbu lze využít také bylinnou terapii – přesněji řečeno gemmoterapii neboli tinktury vyráběné z pupenů. Zárodečné části rostlin totiž obsahují mimořádně cenné látky, které se v žádné další části rostliny nevyskytují (hormony, enzymy, stopové prvky, minerály, vitaminy a jiné).

Na úvod je třeba důkladná očista

S ohledem na infekční původ boreliózy je třeba nejprve očistit tělo od toxinů, virů a bakterií. K tomu výborně poslouží topol černý, který urychluje rekonvalescenci, tlumí svalové křeče, brzdí degenerativní procesy v tkáních a harmonizuje činnost vegetativních nervů. 

Nezbytnou součástí léčby je i posílení a regenerace oslabeného organizmu, kterou lze podpořit extraktem z břízy a jalovce. Bříza je známá svými očistnými účinky a pupeny jalovce obnovují jaterní tkáň napadenou boreliemi. 

Při léčbě boreliózy se rovněž často doporučuje podávání směsi z pupenů borovice, černého rybízu a vinné révy, která dodává tělu důležité stopové prvky, stimuluje nadledvinky a působí protizánětlivě.

Jak se léčit šetrně

Tato přírodní léčebná metoda má jasný záměr – posílit organizmus tak, aby byl schopen sám se uzdravit. Gemmoterapeutika lze navíc bez problémů kombinovat s ostatními léky či terapeutickými metodami. Šetrná léčba s jasným záměrem gemmoterapie (často přezdívaná „medicína pupenů“) má obrovskou výhodu v tom, že při ní nehrozí žádné vedlejší účinky, což rozhodně nelze tvrdit o klasických lécích. To je i důvod, proč je vhodná nejen z hlediska dlouhodobého užívání, ale také prevence. 

Klíšťata jsou dnes skoro všude

Sezona výskytu klíšťat se v posledních letech stále prodlužuje (narazíte na ně od časného jara do podzimu) a rozšiřuje se také jejich „pole působnosti“ – žijí dnes běžně i ve vyšších polohách, kde se dříve nevyskytovala. 

Těmto parazitům se tradičně nejlépe daří na zarostlých okrajích lesů, na vlhkých nesečených loukách s vysokou trávou a v zanedbaných zahradách. Není ovšem žádnou výjimkou, že si je přinesete i z udržovaného městského parku.

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Původně měly být černé. Jaká tajemství skrývají červené šaty z Pretty Woman

17. dubna 2024

Seriál Kdo by si nepamatoval slavnou scénu z filmu Pretty Woman. Když si prostitutka Vivian (Julia...

Záhady špatného trávení. Kdy už potíže signalizují nádor, vysvětluje lékař

19. dubna 2024

Premium Pocit plnosti, plynatost, jindy zácpa. Tyto příznaky mohou být způsobeny problémy s tlustým...

OBRAZEM: Celebrity, které měly před slávou rozjetou jinou kariéru

19. dubna 2024  12:08

Dnes jsou z nich známé osobnosti, dříve ale slavné tváře byly něčím jiným. Podívejte se do galerie,...

S modelací genitálií mne inspirovaly Brazilky, říká plastický chirurg

19. dubna 2024

Podcast Nejen plastika nosu, úprava očních víček nebo modelace prsou. Spousta žen v touze po mládí nebo...

Influencerka měla dost holení, chloupky si nyní hýčká a u mužů boduje

19. dubna 2024  7:12

Šestadvacetiletá Bee z Los Angeles se už osm let neholila. A považuje to za nejlepší rozhodnutí v...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...