Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Videohry mohou děti učit řešit problémy a nevzdávat se

  • 14
Videohry již neodmyslitelně patří k životu mladších generací. Jejich rodiče a prarodiče mají tendenci nahlížet na ně jako na nešvar a nespatřují v nich moc výchovného potenciálu. Pokud ovšem dítě netráví u hry dlouhé hodiny denně, mohou mu také přinášet spoustu výhod.

Videohry dnes děti hrají na počítačích, na tabletech a telefonech, na domácích i přenosných konzolích. Podle typu zařízení a hry jim můžou přinášet nejrůznější výhody.

Čtěte také

Ovšem za předpokladu, že se nebudou videohrám věnovat déle než hodinu denně, nebo více než jednu třetinu svého volného času, ukázala rozsáhlá studie oxfordské univerzity. Ta potvrdila, že děti hrající pouze omezenou dobu vykazovaly lepší přizpůsobivost než děti, které hrály tři hodiny denně, nebo nehrály vůbec. Umírnění hráči vykazovaly nejvyšší míru sociability a v dotazníku uváděly nejvyšší míru spokojenosti se svými životy. Studie byla provedena na reprezentativním vzorku pěti tisíc britských dětí ve věku od 10 do 15 let.

Jaké jsou konkrétní přínosy, se této studii nepodařilo dostatečně prokázat, ale mnozí odborníci poukazují na možné přínosy videoher pro vyvíjející se dětskou osobnost. Podívejme se na některé z nich.

Koordinace oka a ruky a jemná motorika

Super Mario Run

Už ze svého principu, kdy ruka ovládá objekt na obrazovce, trénují videohry přesnost a zručnost. Zejména akční videohry také nutí děti soustředit se a trénují rychlý postřeh. Možná se vám třeba závody aut nebo poskakování z kamene na kámen nezdá jako moc užitečné do života, ale videohry trénují koordinaci a jemnou motoriku. Ta se hodí třeba pro zavazování tkaniček nebo správný úchop a ovládání tužky, a tedy i malování a psaní.

Pohyb

Just Dance 2014

Ne u všech videoher hráč sedí za stolem. Moderní herní konzole jsou ovládány pohybem, reagují na změnu polohy nebo je jejich součástí speciální podložka. Existuje řada her zaměřených právě na pohyb - ať už jde o hraní tenisu, boxování, nebo poskakování po podložce v rytmu hudby. Zapojit se do ní navíc může celá rodina i ve chvíli, kdy venku prší.

Řešení problémů a překonávání překážek

Adventura Broken Age

Děti videohry milují a často je od nich neodradí ani jejich náročnost. Spousta her je zaměřena na řešení problémů nebo hádanek, hráč si musí poradit jen na základě nápovědy nebo vizuálních indicií.

Nejrůznější adventury nebo strategické hry dostávají hráče do složitých situací, ve kterých se musí naučit si poradit. Od problému navíc nejde utéct, protože pokud nepřekoná danou překážku, nemůže ve hře pokračovat dál.

Vytrvalost

Zkoušeli jste někdy hrát to, co hrají vaše děti? Možná budete překvapeni obtížností a tím, kolikrát budete muset některé levely opakovat. Videohry díky tomu učí, že první neúspěch neznamená konec snažení, ale slouží pouze k poučení ze svých chyb a zlepšení v dalším pokusu. Vytrvalost je přitom velmi důležitá vlastnost, která je klíčem k úspěchu v životě.

Ukázka z dopravní strategie Train Fever

„Stačí si uvědomit rozdíly mezi učením a hrou. Obojí má stejný cíl: něco se naučit, něčeho dosáhnout. Videohry mají ale oproti učení ve škole tu výhodu, že vám předchozí selhání nepřináší nevýhodu. Pokud selžete, tak spadnete do jámy nebo vás sežere drak. Hra vás většinou nijak nepostihuje, pouze vás vrátí do předchozího uloženého bodu a dovolí vám beztrestně zopakovat novou strategii nebo znovu vyzkoušet svou šikovnost,“ popisuje Jakub Celušák ze slovenského webu Vlčata.sk, zaměřeného na videohry a děti. Děti tak podle něj nejsou neúspěchem odrazeny.

Spolupráce

Některé hry jsou založeny na hraní v týmu, kde je samozřejmě mezi spoluhráči nutná komunikace. Děti se tak naučí vycházet s ostatními, často i v jiných věkových kategoriích nebo v jiném než svém mateřském jazyce.

Kreativita

Minecraft

Děti si v posledních letech velmi oblíbily třeba hru Minecraft, což je vlastně taková virtuální stavebnice, kde se jejich fantazii meze nekladou a netrpí nedostatkem kostiček.

K dostání je také mnoho uměleckých her, kde mohou hráči rozvíjet svou představivost.

Informace

Videohry mají podobně jako knihy a filmy moc člověka vtáhnout do děje a vsadit ho do situací, o kterých neměl nejmenší ponětí.

„Videohry jsou skvělým médiem, skrz které se děti mohou naučit spoustu zajímavých informací třeba o dějinách, matematice, programování, ale třeba i o šikaně a pocitech druhých,“ dodává Celušák, který se spolu s kolegy snaží také radit rodičům s vhodným výběrem her pro děti.

Gamifikace, tedy učení zábavnou hrou pro lepší přístupnost a zapamatování je ostatně ve vzdělávání trendem posledních let.

, pro iDNES.cz