Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Sedm běžných příčin ztráty vlasů u žen. Viníka hledejte 4 měsíce zpátky

  • 1
Většina žen si na svých vlasech zakládá a jejich nadměrné vypadávání je tak může nepříjemně zaskočit a vyděsit. Naštěstí ztráta vlasů bývá obvykle dočasná a vlasy zase dorostou.

Vypadávání vlasů je naprosto přirozený kontinuální proces, nadměrná ztráta vlasů už nikoli. Za zvýšeným padáním vlasů může stát mnoho příčin, ve větší míře se to děje novorozencům, adolescentům a pochopitelně seniorům. Jestliže však nespadáte do žádné z těchto kategorií a vaše kštice začíná povážlivě řídnout, měli byste začít pátrat, proč tomu tak je.

Vlasy, stejně jako řasy, po vypadnutí znovu dorostou, pokud jsou zachovány vlasové folikuly. Nelze přesně určit, za jak dlouho vlasy opět dorostou, ale zdravý vlas prochází třemi fázemi růstu a roste asi dva až šest let. Rychlost a doba růstu je dána geneticky.

Odborníci obvykle považují za nadměrné padání ztrátu více než 100 vlasů denně. Těžko se s vypadanými vlasy bude někdo počítat, ale ukazatelem může být větší množství vlasů na polštáři, ve sprše nebo v hřebenu.

„Pokud si povšimnete, že najednou ztrácíte mnohem více vlasů, nebo je váš culík tenčí či vidíte pokožku hlavy, pak nejspíše ztrácíte více vlasů, než byste měli,“ řekla pro server self.com doktorka Francesca Fuscová, dermatoložka z Wexler Dermatology v New Yorku.

Existuje mnoho různých typů vypadávání vlasů. Některé, jako androgenetická alopecie ženského typu, jsou nevratné a mimo vaši kontrolu. Ale jiné, jako telogenní effluvium (TE - dočasné zvýšení vypadávání vlasů způsobené širokou škálou zdravotních, hormonálních a duševních změn), můžete ovlivnit.

Bethanee Schlosserová, docentka dermatologie a ředitelka Women’s Skin Health Program for Northwestern Medicine, vysvětlila, že při TE ztrátě vlasů budete muset při hledání viníka zavzpomínat, co se s vámi dělo zhruba před 4 měsíci. Vypadávání vlasů totiž vrcholí asi čtyři měsíce po incidentu, který ztrátu vlasů způsobil.

Pokud jste zaznamenali zvýšené vypadávání vlasů nebo jejich zpomalený růst, možná vás bude zajímat, co za tím stojí.

Porod

Většina žen si v těhotenství povšimne, že jim vlasy rostou rychleji. Doktorka Fuscová objasnila, že v tomto období, kdy všechno roste, způsobuje příval estrogenů i rychlejší růst vlasů. Vzhledem k tomu, že fáze růstu vlasů trvá v těhotenství déle než obvykle, nenastane normální vypadávání.

Padání vlasů po porodu

Proč po porodu vlasy vypadávají, se dozvíte na eMimino.cz.

Jakmile se však hladina estrogenu po porodu vrátí k normálu, vlasy obnoví své obvyklé růstové cykly a všechny ty silné krásné vlasy, které se nahromadily v průběhu posledních 10 měsíců, začnou vypadávat. Některé ženy zažívají velmi intenzivní vypadání po dobu několika měsíců po porodu, jiným vlasy padají méně. Je to velmi individuální.

Hormonální změny

Za zvýšené padání vlasů často mohou také hormonální změny. Většina žen má díky poklesu hladiny estrogenů problémy s padáním vlasů v období menopauzy. V tomto případě často pomůže změna životního stylu, zlepšení stravovacích návyků a různé doplňky stravy.

Hormonální nerovnováha může také nastat po vysazení antikoncepční pilulky nebo přechodu na jiný typ hormonální antikoncepce. „Ať už jste právě začali užívat antikoncepci, ukončujete nebo měníte značku, vaše tělo může reagovat tím, že vlasy budou více vypadávat,“ říká doktorka Fuscová.

Právě hormonální změny jsou tou nejčastější příčinou vypadávání vlasů u žen, dodává Petra Řehořková z Kliniky estetické medicíny Petra Clinic. Proto k němu dochází právě v období menopauzy nebo třeba v těhotenství.

„Ztráta vlasů u žen je zcela normální. Někdy přicházíme až o 100 vlasů denně. Pokud je ale vypadávání vlasů enormní, je potřeba změnit životní styl. Někdy vypadávání vlasů ještě umocňují některé léky nebo špatná výživa. V případě menopauzy se tedy vyplatí obzvlášť myslet na zdravý životní styl, aktivitu, nestresovat se a zeptat se odborníka na nežádoucí účinky v případě úpravy hormonální hladiny pomocí léků,“ řekla Řehořková.

Léky

Podle doktorky Schlosserové mohou za zvýšeným padáním vlasů stát také léky. Nejčastěji se jedná o léky na krevní tlak, některá antidepresiva, medikamenty na štítnou žlázu, léky na HIV a léky užívané v průběhu chemoterapie. Pokud po několika měsících od zahájení užívání nových léků zaznamenáte nadměrné vypadávání vlasů, informujte o tom lékaře, který vám je předepsal.

Je možné, že daný lék lze nahradit šetrnější alternativou, nebo můžete spolu s léky brát i vitaminy, které podporují zdravý růst vlasů.

Lupy nebo lupénka ve vlasech

Když se pokožka na hlavě zanítí a svědí a vy se musíte často škrábat, vaše vlasy mohou začít vypadávat více než obvykle. Podle doktorky Fuscové jsou lupy nejsnadněji léčitelnou příčinou vypadávání vlasů. Problém většinou vyřeší speciální šampon s obsahem pyrithionu zinečnatého.

Dermatoložka Francesca Fuscová v případě problémů s lupy doporučuje vybrat si šampon a kondicionér přímo určený na tyto potíže a vypadání vlasů se tak obvykle zastaví.

Pokud je však problémem nějaké kožní onemocnění, jako je lupénka, raději navštivte dermatologa. Ten se postará o obnovení zdravé pokožky hlavy a tím vrátí přirozený růst vašich vlasů do normálu.

Nedostatek bílkovin

Jak si správně umýt vlasy: zakloňte se a šampon použijte dvakrát

Mytí vlasů

Za řídnutím vlasů může být také nevyvážená strava a málo bílkovin. Právě bílkoviny jsou nezbytné pro tvorbu nových vlasových buněk. Jestliže je váš jídelníček chudý na bílkoviny, bude mít vaše hlava nedostatek nových vlasů, které by nahradily ty vypadané. Odbornice na krásu Petra Řehořková podotkla, že růst vlasů podporuje také například zinek, magnézium a vitamin C.

„Ideální je konzumace středomořské stravy, která je plná esenciálních mastných kyselin. Tato směs minerálů a aminokyselin je potřebná pro tvorbu keratinu, která tvoří nehty a vlasy. Do jídelníčku zařaďte také červené maso a játra, aby mělo tělo dostatek železa, které je nezbytné pro výživu vlasů a vlasové pokožky. Dále bych ještě doporučila upravit i pitný režim a zařadit hlavně vodu.“

Intenzivní emocionální nebo fyzická zátěž

Stres je pro většinu z nás každodenní záležitostí, ale traumatický zážitek jako je je rozvod, úmrtí v rodině, změna zaměstnání nebo jiná životní změna mohou spustit přechodnou stresovou alopecii.

Doktorka Schlosserová vysvětlila, že tělo čerpá všechny své prostředky na zvládnutí těžké životní situace a zastaví tak růst vlasů. Po překonání stresového období se všechny ty zastavené vlasy začnou tlačit ven a vypadávat. Totéž může nastat při větší fyzické zátěži nebo traumatu, jako je náročná operace nebo značný úbytek váhy.

Příliš utažené účesy a nešetrná úprava vlasů

Fyzicky namáhané vlasy mohou vést k takzvané trakční alopecii. Jak uvedla lékařka Schlosserová, tento jev nastane, když delší dobu nosíte těsné účesy, copánky a pevné culíky. Tyto vlasové styly mohou způsobit postupné řídnutí hranice vlasů a pokud budete takové účesy nosit moc dlouho, můžete poškodit vlasové folikuly nenapravitelně a o část vlasů přijít trvale.

Vlasům také přirozeně škodí přepalování žehličkou na vlasy nebo kulmou či fénem, časté odbarvování a barvení vlasů nebo nešetrné rozčesávání. Vlasům rovněž neprospívá dlouhodobé nošení klobouků a čepic. I v těchto situacích dochází k poškození vlasových folikulů a následnému nadměrnému padání vlasů.

Dermatoložka Bethanee Schlosserová podotýká, že ve většině případů se problém s vypadáváním vlasů vyřeší sám a bez nutnosti léčby. Pokud se však vaše vlasy nevrátí do své normální plnosti po šesti až devíti měsících, Schlosserová radí navštívit dermatologa, který zjistí, co se děje.

„Pokud budete mít příznaky, jako je svědění, bolest, pálení, odlupování nebo zarudnutí pokožky hlavy, nebo si všimnete, že už nevidíte tolik vlasových folikulů jako dříve, měli byste požádat o pomoc dříve,“ dodala dermatoložka.

, pro iDNES.cz