Ona

Příčinou obezity mohou být deprese

Větší riziko obezity u lidí v depresi zjistily studie francouzských i amerických vědců. Podle nich existují i jiné vědecké práce spojující obezitu s depresí, ale zatím se všeobecně mělo za to, že obezita způsobuje depresi a ne naopak. Zatímco tým z amerického Cincinnati tento vztah ukázal u adolescentů, výzkum ze severu Francie došel k závěru, že deprese souvisí s obezitou u žen.

Tým z dětské nemocnice a z univerzity v Cincinnati zjišťoval stav 9000 dospívajících v roce 1995 a poté o rok později. U adolescentů, kteří na začátku nebyli obézní a měli depresivní náladu, se pravděpodobnost, že budou příští rok obézní,
zdvojnásobila, uvádí studie, která vyšla v odborné revue Pediatrics.

Riziko zůstávalo stejné i při porovnání faktorů spojovaných s obezitou i s depresí, včetně malého sebevědomí, nízké fyzické aktivity, obezitou rodičů a nízkým vzděláním rodičů, dodává studie.

Vypočítejte si své BMI

Po celém světě přibývá obezity i depresí a důvody těchto trendů nejsou známé, tvrdí američtí vědci. Obezita i deprese mohou být způsobeny "neurobiologickými mechanismy", zejména vylučováním serotoninu a činností žláz s vnitřní sekrecí.

Vládou podporovaná studie provedená v posledních deseti letech na severu Francie zase ukázala, že 25 procent obézních žen trpí depresí, zatímco u ostatních tento podíl činí 14 procent. Stejně tak z výzkumu vyplývá, že deprese nezvyšuje podíl obézních mužů.

Tým koordinovaný doktorem Jeanem-Michelem Borysem to vysvětluje tím, že deprese u mužů často vede k závislosti na cigaretách, které zase brzdí přibývání váhy.  Velká část obézních žen měla malé vzdělání, zatímco ženy, které hodně četly, měly k obezitě menší sklon, vyplývá ze studie.

I když je čtení fyzicky nenáročná činnost, podle vědců si čtenářky více uvědomovaly potřebu zdravého životního stylu a ochotněji cvičily.  Studie již deset let sleduje 6666 obyvatel vesnic na severu Francie. Tato oblast byla vybrána proto, že zde ve Francii umírá nejvíce lidí na kardiovaskulární choroby.