Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Příběh Eriky: Pronásleduje mě syn kolegyně

  0:48aktualizováno  0:48
Jmenuji se Erika, je mi 27 let a asi tak dva měsíce jsem bez přítele. Občas mi chybí, že se nemám po práci ke komu vracet, na druhou stranu ale mám spoustu volného času a nemusím nikomu vysvětlovat, kde jsem byla, co jsem dělala a tak podobně. Můj poslední přítel byl totiž extrémně žárlivý.
Někdy se v noci s hrůzou probudím, že mi stojí u postele, píše čtenářka.

Někdy se v noci s hrůzou probudím, že mi stojí u postele, píše čtenářka. | foto: Profimedia.cz

K našemu rozchodu přispělo i to, že mám velkého obdivovatele, který je mi neustále v patách. Přítel neunesl jeho posedlost mou osobou a označil ho za úchylného stalkera. Když jsem toho chlapce bránila, dal mi na vybranou – buď se ho zbavím, nebo je konec.

Přiznám se, že rozchod mě až tolik nebolel, stejně jsem měla jeho chování plné zuby, ale i kdybych si vybrala jeho, s pronásledováním toho mladíka bych asi moc neudělala. Vypadá to, že se mě nevzdá. Navíc je to syn mé kolegyně z práce, která mi řekla, že Kája mě moc obdivuje, líbím se mu a prý bych pro něj měla mít pochopení.

Firemní večírek

Pracuji v jedné velké mezinárodní PR agentuře. V kanceláři jsme samé ženské a nejvíce jsem se spřátelila s Majkou. Mohla by být mou mámou, je o 20 let starší, ale zároveň je to i hodně pohodová ženská, která si s ničím nedělá moc velkou hlavu. Jsme naladěné na stejné vlně, máme společný styl humoru, podobné názory i zájmy.

Imponuje mi na ní, že je pořád v pohodě a vím, že to je doopravdy, žádná póza. Prostě se šťastná a veselá už narodila. Přitom se s ní život nemazlil. Tři roky po svatbě se jí zabil manžel a ona zůstala sama na ročního syna. Nikdy se už nevdala, prý nemohla na svého muže zapomenout a nového stálého partnera by brala jako podraz vůči němu. Navíc před pěti lety jí zemřel otec a od té doby se stará o maminku, která se po smrti manžela zhroutila a dodnes se z toho nevzpamatovala.

Majčin syn Kája je zvláštní, jako by nebyl její, úplně jiná povaha, Majka je extrovert, on introvert. Je hodně zakřiknutý, nesmělý, zamindrákovaný. Přitom mu je už 24 let. Poznala jsem ho na předvánočním firemním večírku. Byla jsem tam tenkrát sama, příteli se to nehodilo, tak jsem strávila skoro celý večer s Majkou a jejím synem. Dokonce se mi podařilo ho přesvědčit, aby šel se mnou tancovat. Majka byla šťastná, že se Kája tak baví. Mockrát mi říkala, že si s ním neví rady, že si asi nikdy žádnou holku nenajde.

Byl to příjemný večer a druhý den mi Majka děkovala, jak jsem se Kájovi věnovala, že o mně celý večer i ráno mluvil a je přitom takový rozzářený a ne uzavřený do sebe jako dřív. Kvůli Majce jsem byla ráda.

Každý den na mě čekal

Pak byly Vánoce, Silvestr, Nový rok. Měla jsem dovolenou, byli jsme s přítelem na horách. První den, když jsme šly s Majkou společně z práce, čekal na nás Kája. Majka byla překvapená, ale on řekl, že čeká na mě a jestli by mě mohl doprovodit domů. Souhlasila jsem, ale řekla jsem mu, že máme s přítelem večer pozvanou návštěvu, takže ho ani nemohu pozvat na kafe.

A od toho dne na mě Kája čekal každý den. Když jsem se už asi popáté neměla na co vymluvit, řekla jsem mu, že by na mě čekat neměl, že se to mému příteli nelíbí. Majce jsem také řekla, že mám pocit, že se do mě Kája zamiloval a že mi to docela vadí. Ona to ale vzala na lehkou váhu, prý si z toho nemám nic dělat, Kájovi se líbím a chápe, že mám někoho jiného, ale musí mě vidět. Přesto mi slíbila, že mu domluví. Další den už na mě nečekal, ale viděla jsem ho u našeho domu, jak postává na ulici.

Dělala jsem, že o něm nevím, přeci jen mě nijak neobtěžoval, nedotíral a navíc je to syn mé kamarádky, tak jsem z toho nechtěla dělat nějaké drama. Jenže brzy si toho všiml můj přítel, udělal scénu a po měsíci už to nevydržel a dal mi na výběr. Hrozně jsme se tenkrát pohádali a byl konec, sbalil si pár svých věcí a odešel.

Od rozchodu se ale zintenzivnil Kájův zájem o mě, Majka mu určitě řekla, že jsem sama. Dokonce mi začal volat, že si jen chce se mnou povídat, nebo mi popřát hezký den nebo dobrou noc. Posílá mi esemesky, někdy i desítky za den. Majka se dušovala, že mu číslo na mě nedala, ale nebylo nic jednoduššího, než si ho opsat z jejího mobilu. A pořád ho brání, když už jsem jí řekla, že toho mám dost, slíbila, že si s ním promluví, ale nic se nestalo, pořád ho mám v patách.

Začínám být docela zoufalá. Mám pocit, že je všude, vidím ho i doma v koupelně, v ložnici. Někdy se v noci s hrůzou probudím, že mi stojí u postele. Na ulici se otáčím, jestli nejde za mnou. Uvažovala jsem, že půjdu i na policii, jenže on mi nijak neubližuje, tak mě nejspíš pošlou do háje. Taky se bojím, že přijdu o kamarádku.
Erika

Názor odborníka: Jedná se opravdu o stalking

Milá Eriko, nevinně vyhlížející zájem o vás se rozvinul až do podoby skutečně odpovídající definici stalkingu. Jedno ze základních doporučení pro oběti pronásledování je nereagovat na jakékoliv pokusy pronásledovatele o navázání kontaktu.

V žádném případě nepřistupujte na osobní setkání a rozhovor. Shromažďujte důkazy o neustálém kontaktování a obtěžování. Svěřte se někomu ze známých nebo rodiny, volte jiné trasy, časy a zvyky odlišné od těch, které pronásledovatel zná. Ve všech opatřeních vytrvejte, dokud projevy pronásledování neskončí. Bohužel pronásledování může trvat měsíce, někdy i roky. V případě, že by se ze strany pronásledovatele objevily nějaké výhrůžky nebo poškozování vašich věcí, okamžitě kontaktujte policii. Případně kontaktujte organizaci pomáhající obětem stalkingu.

Negativní dopad celé věci na váš vztah s kamarádkou se zdá bohužel nevyhnutelný. Je to velká zkouška vašeho přátelství. V první řadě však musíte myslet na sebe a na svoji psychickou pohodu a na vaše právo žít svůj život bez neustálého ohlížení přes rameno. Hodně štěstí.
Irena Teichmanová,Psychologie.cz

Co mám podle vás dělat?

celkem hlasů: 2010

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 5. května 2014. Anketa je uzavřena.

3. Mám si promluvit s Kájou a říct mu, že mi jeho pozornost hodně vadí, že si nepřeji, aby mě dál sledoval a jinak kontaktoval, jinak půjdu na policii? 1250
2. Mám Majce důrazně říct, ať Kájovi domluví, že mě má nechat na pokoji, jinak že půjdu na policii? 532
4. Mám jít rovnou na policii a obvinit Káju ze stalkingu? 199
1. Mám to vydržet a doufat, že to Káju přejde? 29
Autoři:Nejčtenější

ALS: nemoc, na kterou zemřel Stephen Hawking i Stanislav Gross

ALS je nevyléčitelné progresivní neurodegenerativní onemocnění, které se...

Začíná nenápadně. Pacient má napřed potíže s běžnými činnostmi jako psaní nebo zapínání knoflíků. Při chůzi zakopává,...

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....Fotka ze svatby jí změnila život. Obtloustlá družička zhubla 50 kg

Družička, která vážila 117 kilo, z této fotky moc velkou radost neměla. Na...

Jestli byl někdo živoucím důkazem toho, že mateřství kazí ženám postavu, tak to byla Kayla Hatcherová z Alabamy. Po...

Jak je ve dne oblečenej, tak chodí spát, zděsila se vyměněná manželka

Daniel (42) lidi moc nemusí. Ani ženy nejsou důležité. „Je jich všude spousta,“...

Jsme hovada z lesa, popsala svou rodinu Věra (29), která se přihlásila do Výměny manželek kvůli honoráři i proto, aby...

Rodina přišla o dům, synům hrozí dětský domov. Pomozme jim

Štěrbovi se svými čtyřmi syny

Adam (11) chce být farmářem, i když od naší návštěvy už možná raději filmařem. Když jsme u nich ve starém řadovém domku...

Další z rubriky

Jsi zakomplexovaný despota, slyšel Mirek ve Výměně manželek

Mirek (58) žije s rodinou ve Vyškově.

Že je Mirek (58) despota, na tom se tentokrát v premiérové Výměně manželek shodlo celé jeho okolí. „Jsem zklamanej,...

Deset otravných zlozvyků, které vám můžou zničit manželství

Ilustrační snímek

Bylo by krásné, kdyby všem, kteří si u oltáře slibovali věrnost a lásku až za hrob, tohle předsevzetí opravdu vydrželo....

Příběh Vlasty: Po smrti manžela už chlapa doma nechci

Ilustrační fotografie

Manžel zemřel před třemi lety. Byli jsme spolu třicet let a já myslela, že můj život skončil. Byl ještě tak mladý a...

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Udělejte si na MDŽ radost novou kosmetikou

Arome.cz Mezinárodní den žen si žádá oslavu. A pokud ne oslavu, tak alespoň nákupy. Co takhle podtrhnout svou ženskost novou výra...

Najdete na iDNES.cz